Vánoční trhy končí… konečně!

2 min. čtení
Vánoční trhy

Ne že bych byla zapřisáhlý odpůrce všech vánočních stánků, ba naopak si myslím, že návštěvy vánočních trhů mají své kouzlo, a to zejména, když se vypravíte do některé ze středoevropských metropolí, ať už mluvíme o Vídni, Drážďanech nebo Praze, které jsou svými stánky proslulé. Je fajn se zastavit na náměstí a rozněžněle nasávat vůni svařených vín a atmosféru předvánočního těšení se na pohodu u televize s mísou plnou cukroví.

Jenže když se v tom davu na moment zastavíte a pozorně se rozhlédnete po lidech kolem sebe, co doopravdy vidíte?

  • Usmívají se jen ti, kteří už stihli obejít a vyzkoušet všechny nabízené druhy svařáků.
  • Marně hledáte stánek, který by nabízel cokoli nového, protože trdelník, grog nebo bramborák už nemůžete ani vidět.
  • Od stánku ke stánku pobíhají zoufalci ve snaze najít něco alespoň trochu vkusného, co by mohli dát rodině pod stromeček. Po hodině vybírání kupují svíčky a vlněné ponožky a vy upřímně doufáte, že letos nedopadnete stejně.
  • Zarputile se vyhýbáte všemu tekutému a snažíte se nemyslet na to, co budete dělat, až se vám začne chtít jít na záchod.

I když vás bolí břicha z přepálených bramboráků, peněženky zejí prázdnotou, protože dětem těžko vysvětlíte, že ta čokoládová lízátka stojí v sámošce za rohem sotva třetinu, i když jste zmrzlí jak rampouch a koledy vám lezou ušima, tak nějak víte, že se za rok zase necháte ukecat a půjdete se znovu přesvědčit, že některé věci se nemění. Že na pultech stánků zase najdete ty staré dobré svíčky a svařák, že repertoár koled hraje pořád z toho samého cédéčka, že lidí neubude a vy zase budete muset vystát půlhodinovou frontu na pečené kaštany, které vám sice až tak nechutnají, ale tak nějak už jste si zvykli každoročně si je kupovat. A jste za to rádi.

Přes všechna „ale“ upřímně doufám, že i vy jste si našli chvilku a zašli se podívat na vánoční trhy v tom vašem městě, že jste si s dětmi koupili mrkev a krmili osly, jezdili na velbloudu nebo se kochali ozdobeným stromečkem. Možná jste i potkali sousedy, známé nebo kolegy z práce a navzájem si popřáli krásné vánoční svátky, a přesně to samé vám přeju i já. Dávejte pozor na kosti, udělejte si pohádkový maraton a nenechte si ničím zkazit slavnostní náladu. Třeba se potkáme zase za rok, vy víte kde – budu u stánku s punčem.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email