Tiny House: Velká revoluce malých domů

5
3 min. čtení
Tiny House

Ráno vstanou a slezou ze své patrové postele přímo do místnosti, která slouží jako kuchyně i obývák. Valčík si tady nezatančí, protože dům má výměru průměrného bytu 1+kk. Toto bydlení pro ně ale není nouzové východisko. Sami se pro něj rozhodli a hrdě svůj domek nazývají domovem. Mají tady vše, co potřebují k životu. Ani o špetku víc. Seznamte se s fenoménem Tiny House.

Domy ve vyspělých zemích kopírují tendence ekonomického růstu a nafukují se do stále větších rozměrů (ačkoliv rodiny jsou stále menší). Pokud sledujete trendy v oblasti bydlení, zřejmě vám ale neuniklo, že vedle obřích sídel rostou ve světě jako houby po dešti i nápadně malé domky, které na první pohled připomínají spíše skromnou chatu.

Kde se vzaly?

Malé domky, které jsou v USA známé pod názvem Tiny House, jsou v posledních letech stále oblíbenější alternativou ke konvenčním způsobům bydlení. Počátky jejich popularity lze dosledovat k finanční krizi, která odstartovala v roce 2007. Nezaměstnanost, vysoké ceny bydlení, ztráta důvěry ve finanční produkty i atmosféra nejistoty dovedly několik odvážlivců k alternativě, ze které se stal boom posledních let.

Proč si pořídit mrňouse?

Jaké jsou vlastně výhody bydlení v takto malých prostorách? Vybrali jsme pro vás několik skutečností, kterými majitelé malých domků pro svá rozhodnutí argumentují:

 • Úleva pro peněženku

Největší výhoda těchto drobečků je asi ta finanční. Stavba malého domku podle příznivců hnutí Tiny House stojí v průměru něco kolem 600 tisíc korun. Záleží samozřejmě na použitých materiálech a nárocích na vybavení. Šedesát osm procent obyvatel malých domků si tohle bydlo dokázalo zajistit bez hypotéky. Malé prostory navíc znamenají nižší spotřebu energií a složenky vás nevystresují tolik jako v nějakém zámeckém sídle.

 • Příroda si libuje

Lidé z malých domků navíc často patří mezi ty pošetilce, které zajímá životní prostředí. Proto v jejich příbytcích najdete ekologické vymoženosti, jako jsou kompostovací záchody nebo solární panely. Vzhledem k rozměrům domků a nižší spotřebě energie je však ekologická stopa těchto domečků oproti klasickým obydlím snížená, i kdybyste nechtěli.

 • Úklid nezabere celý den

Ti z nás, kdo někdy bydleli v rodinném domě, asi ví, v jak nekonečnou a úmornou odyseu se může proměnit rutinní úklid. Majitelé malých domků mají na starost mnohem menší plochu a musí se smířit se skromnějším inventářem věcí. Brzy se koneckonců naučí, že každý odložený předmět v malém prostoru znamená tikající bombu.

 • Můžete se přestěhovat i s domem

Malé domky jsou často mobilní. V případě, že se potřebujete odstěhovat za prací, zbavit se obtížných sousedů nebo jen změnit prostředí, stačí zvednout kotvy a domek pohodlně přestěhujete do nových vod. Pokud si nejste jisti, kde chcete zakořenit, Tiny House může být skvělým řešením.

 • Zařizování je zábava

Extrémně malé prostory pro život jsou velkou výzvou pro design interiéru. Každá věc v těchto domech musí mít své místo a při zabydlování je potřeba postupovat strategicky a kreativně. Pokud vás baví rozjímání nad uspořádáním interiéru, při budování svého malého domku se pobavíte až až.

Tiny House nabízí svým příznivcům mnohá pozitiva. Na druhou stranu, pokud plánujete velkou rodinu, trpíte klaustrofobií nebo každou neděli odjíždíte s plným nákupním vozíkem ze supermarketů, malé bydlení asi nebude nic pro vás. Život v malém domku je výzvou i pro vztahy mezi jeho obyvateli, kteří se v něm potkají, i kdyby zrovna třeba nechtěli.

Spousta z nás si ale podobné bydlení může vyzkoušet nanečisto. Jelikož patříme k národu chatařů a chalupářů, možná podobným nízkonákladovým domkem dávno disponujete.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

5 komentářů: “Tiny House: Velká revoluce malých domů”

 1. Věra Mazurová napsal:

  Domeček na kolečkách se mi moc líbí. Škoda, že nejsou nafoceny prostory uvnitř. Ráda bych vnitřek viděla. Tak ať se dobře bydlí.

 2. J.Slavetinsky napsal:

  Píšete,že Tiny hause stojí kolem 600000kč,ale v zahraničí ho pořídíte už mezi 100000až200000kč.A větší tak kolem 400000kč…Kde je chyba….

 3. J.Slavetinsky napsal:

  V zahraničí pořídíte Tina hause od 100do 400tisíc kč.Píšete,že u nás kolem 600tisíc…Kde je chyba…

 4. Vanessa napsal:

  Tiny house je super nápad a mam i zájem o kup ale cena je strašně vysoké tady v CZ a design v limitu, jak je to možné? ??