Technologie a nárůst obezity

5 min. čtení
shutterstock_464592671

Celkový počet dětí s nadváhou a obezitou v posledních několika desetiletích prudce narůstá. A pokud máte pocit, že se to snad týká pouze amerického prostředí, vězte, že my v ČR je mílovými kroky doháníme!

Například v letošním březnu zveřejněné závěry z největší evropské studie Health Behaviour in School-aged Children, mapující životní styl mladé generace, uvádí, že výskyt nadváhy a obezity se u patnáctiletých chlapců v ČR za posledních 15 let více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 1998 trpělo nadváhou nebo obezitou 9 % chlapců, nyní je to téměř 23 %.

Podobně pak vyplynulo z výzkumu VZP a STEM/MARK z roku 2013, že i stav obezity a nadváhy dospělé populace v České republice je dlouhodobě neudržitelný. S nadváhou se potýká neuvěřitelných 34 %, přímo s obezitou pak 21 % české dospělé populace. Do r. 2008 byl patrný nárůst, nyní zůstává počet lidí s nadváhou a obezitou na stejné úrovni. Tento stav rozhodně není uspokojivý, protože více než 56 % dospělých má nadměrnou hmotnost.

Za hlavní příčiny tohoto stavu bývají považovány nesprávné stravovací návyky spolu s volbou vysokoenergetických potravin a snížení pohybové aktivity. Proto se nejčastěji hovoří o souvislosti s moderním způsobem života. Jak velkou roli v nadváze našich dětí tedy hraje technologie?

Vědci z Americké akademie pediatrů zjistili, že průměrné dítě stráví až 7 hodin denně sledováním televize, surfováním na internetu, hraním videoher, a využíváním aplikací pro telefony nebo tablety.

Zvýšené využívání technologií jde logicky ruku v ruce se snižováním času tráveného venku fyzickou aktivitou a výdejem energie. Je zcela přirozené, že děti často dávají přednost on-line hrám pro více hráčů před stolními hrami a interaktivním knihám před těmi papírovými. Je velmi obtížné konkurovat virtuálnímu prostředí, kde jsou ideální postavy, barvy i zvuky a plně rozvinutý fungující dokonalý svět. Další z konkurenčních výhod technologií je možnost cílit na několik smyslů současně a zároveň snížení nutnosti vlastní aktivity a iniciativy vyžadující volní úsilí.

Američtí vědci dále spojují výrazný nárůst obezity také s nočním sledováním televize, videotechnologií a herních technologií, které vede k nedostatku spánku a druhotně podporuje nárůst rizika dětské obezity.

Vždy však existují různé úhly pohledu, jak se na danou problematiku dívat. Budeme-li technologie využívat moudře, můžeme díky nim naopak hodně získat. Například tým LIPA LEARNING, společnosti, která se v ČR zabývá ideálním sladěním digitálních a fyzických aktivit u předškolních dětí, věří, že není nezbytně nutné s obrazovkami soutěžit nebo striktně definovat, zda je jejich používání správné či špatné. Preferují, aby děti vždy měly více možností volby, jak trávit volný čas. Jejich produkty slouží ke vzdělávání a přitom podporují zdravé a šťastné dětství i nárůst času, který děti stráví venku.

Tato společnost například vyvíjí outdoorovou stopovací hru Trace it!, která využívá GPS navigaci zabudovanou přímo do tabletu a provází dítě venkovním prostředím cestou předem definovanou rodičem. Je uzpůsobena k hraní na zahradě, v parku či v lese a úkolem dítěte je na určitých stanovištích plnit rozličné úkoly. V aplikaci Lipa Adventure pak naleznete spoustu tipů na aktivity v reálném prostředí, například jak si vybrat zdravé jídlo, jak se uvolnit, jak nejlépe sám sobě naslouchat a rozpoznat možné nezdravé chování. Učí děti, jak pozorovat přírodu, a snaží se podpořit jejich pozitivní vztah k okolnímu světu a schopnost oceňovat reálný život.

Není přece nic jednoduššího než vzít tablet díky jeho snadné přenositelnosti ven a využít ho při čtení e-knih nebo orientaci podle nahrané turistické mapy či mapy hvězdné oblohy. Během procházek můžete fotit rostliny a zvířata a zjišťovat jejich jména on-line nebo si z fotografií vytvořit vlastní herbář či album později doma.

Pojďme ještě o krok dále a spíše než stanovením limitů děti podpořme v hledání nových způsobů, jak trávit volný čas. Naučme je, jak používat technologii tak, aby jim byla přínosem a aby byly jejími pány ony a ne naopak.

V neposlední řadě mohou být technologie a různé “fíčury” velmi užitečné i při samotné léčbě a prevenci obezity. Využívat lze různé krokoměry a sport-testery, pomáhající při udržování kondice, jež jsou současně propojené s databázemi potravin, aplikace na měření různých tělesných hodnot či spalování energie, motivační citáty, programy pro zhodnocení stravovacího režimu a obsahu jídelníčku, podporující správné plánování. Pro děti se pak v souvislosti s obezitou využívají například motivační a vzdělávací on-line hry k výuce například zdravých stravovacích návyků. Děti přece aplikace a hry milují a ty tak mohou být opravdu užitečné při budování základů jejich zdravého životního stylu.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email