Dalo by se říci, že letošní jarní očista pro muže začala již počtvrté akcí „Suchej únor“, která se stává čím dál známější. Je to výzva Ligy otevřených mužů (LOM) pro muže, podle níž mají vydržet měsíc bez alkoholu.

V LOM vymysleli „Suchej únor“ v lednu 2013. „Říkali jsme si, co tak udělat pro mužské zdraví, a napadlo nás, co třeba měsíc nepít. A rovnou jsme si řekli, že začneme příští měsíc, aniž by tam byla myšlenka, že je to nejkratší měsíc v roce. Dnes nám to všichni říkají, ale nebyl to úmysl. Letos jsme si dělali srandu my, protože to bylo náročnější, bylo 29 suchých dní,“ se smíchem vypráví manažer LOM Lukáš Talpa. Průměrný český muž vypije za rok 18,6 litru čistého lihu a závislost na alkoholu mu hrozí třikrát více než české ženě. Často to může mít dopad na celý rodinný život včetně vlivu na děti. I kvůli tomu vyhlásila Liga otevřených mužů únor coby suchý měsíc.

Zeman s Babišem pomohli propagaci Suchého února

Akce se mezi lidmi začala šířit sama. První rok se na facebooku připojilo necelých 200 mužů, loni 1200, letos se zapojilo už přes 2000 lidí. „Ale mnoho z našich přátel nemá facebook a zapojili se taky. Odhad je tak okolo 5000 lidí, kteří s námi nepili ani kapku alkoholu,“ říká Talpa a se suchým humorem pokračuje: „Letos to mělo velký ohlas mezi lidmi i v médiích. Zčásti za to může náš pan prezident se svými virózami a hodně letos pomohl pan Babiš s nápadem levného piva.“

Česko patří dlouhodobě mezi země s vysokou spotřebou alkoholu. Z aktuálního průzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že lidé doma či s přáteli popíjejí hlavně pivo a víno a například na velikonoční svátky kupuje alkohol 80 procent Čechů. Pouze 20 procent oslovených Čechů uvedlo, že o Velikonocích alkohol nepije nebo trvale abstinuje.

Podpořily je i ženy

Na facebooku se připojily také ženy, aby své muže podpořily. „I mně manželka říkala, že jí to bylo blbý přede mnou pít, tak si nedala ani v restauraci, když jsme zašli. Stejně tak kamarádi na našem pravidelném srazu drželi suchý únor se mnou, aniž bych jim o tom nějak říkal,“ vysvětluje Lukáš Talpa z LOM. Mnohdy pijeme alkohol z důvodu, že je to v restauracích nebo na návštěvě běžné. Zapojením se do akce Suchej únor člověk zjistí, že vydržet měsíc bez alkoholu je mimo jiné společensky obtížné. Někdy může jít až o vyloučení ze společenského života a únoroví nepijáci najednou vidí, jak běžnou součástí naší kultury pití alkoholu je. „Každopádně Češi patří mezi největší pijáky alkoholu na světě a u mužů je to velké téma. I proto jsme s tímto nápadem přišli, i když víme, že měsíc neznamená nic, ale přeci jen je to upozornění na téma závislosti na alkoholu u nás. Závislost na něm hrozí skoro čtvrtině mužů,“ shrnuje Lukáš Talpa.

Co může pomoci proti chutím na alkohol

Zeptali jsme se výživových poradkyň, které znáte z článků o doplnění energie už po ránu a jak omezit pití kávy a energy drinků přes den, co mohou lidé dělat pro to, aby je nápoje s alkoholem nelákaly.

Aby člověk předešel chutím na alkohol nebo již jeho nadměrnému pití, doporučuje Dagmar Lužná zamyslet se nad množstvím soli, které denně konzumujeme. Nadměrné solení totiž podle ní způsobuje chuť na sladké a právě na alkohol. „Říkám klientům, aby si hlavně dopoledne dali zeleninový salát se sladkokyselou zálivkou, bez pečiva. K hlavnímu jídlu zase zeleninový salát. Dostatečně pít, například každou celou hodinu 1 dcl vody s citronem, po celý den. Pokud už je teplejší počasí, nahradit dopolední svačinu ovocem, třeba melouny v každé formě a podobě. Nebo fresh džusy, ovocné saláty, případně ovoce sušené, pokud je ještě venku zima,“ radí Dagmar Lužná z Litovle, která se zabývá zdravou stravou již dvacet let.

Výživářka Svatava Zacharová se zase domnívá, že zvýšená chuť na alkohol nebo na sladké může být důsledkem přemnožení kvasinky kandidy ve střevech. „Všechny takzvané superpotraviny, které upravují střevní mikroflóru, a navíc posiluji dráhu jater, pomáhají potlačovat chuť na alkohol,“ říká pražská výživová poradkyně a vyjmenovává, co všechno dalšího pomůže. Chlorella, Spirulina nebo třeba nápoj z mladého ječmene. Chuť na alkohol snižuje rovněž kudzu, což je vlastně plevel, který pomáhá zvládnout i chuť na cigarety, čistí játra a pomáhá při mužském a ženském přechodu. Taky jihoamerická stévie má podobný účinek.“ Jaro je podle ní ideálním obdobím pro pročištění organismu a pro změnu životního stylu, ke které patří zbavení se zlozvyků, či návyků, a s úsměvem dodává: Jednoduše řečeno, kdo má čistá střeva, nemá chuť na alkohol.“мембрана для гидроаккумулятора 24 литралучшие платформы для торговли бинарными опционамиустановка насоса в скважину

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email