Pozor, žena na nákupu!

2
7 min. čtení
ženské nákupy

Valná většina žen, troufám si říct, nakupuje celkem ráda. Samozřejmě jde o to, co. Dokonce i ty z nás, které „shoppování“, jak se dnes s oblibou říká, příliš často nevyhledávají, mají občas „deprese, nenálady a splíny“, kdy sáhnou k léty prověřenému léku. Tedy jít do obchodu a udělat si „drobnou lidskou radost“. Někdy stačí koupit si nové číslo oblíbeného časopisu, jindy stejnou radost udělá dobrá kniha, rtěnka nebo parfém. Je-li nám ovšem hodně úzko, pak situaci zlepší jedině koupě něčeho pěkného na sebe. I zde ovšem existují pravidla.

Rozhodně je nutné rozlišovat, s kým jdete nakupovat, co chcete kupovat a máte-li v úmyslu shánět určitou věc, nebo hodláte jen tak relaxovat procházkou po obchodech s tím, že „na vás třeba něco skočí“.

S kým raději nenakupovat

Vyrazíte-li na nákupy oblečení nebo prádla s malým dítkem, velmi riskujete. Může vám totiž připravit podobný zážitek jako mně můj vnouček. Právě když si zkoušíte podprsenku, váš vzorný chlapeček, který si v kabince dosud klidně jezdil s plastovým traktůrkem a vás ignoroval, usoudí, že toho bylo akorát tak dost, a beze slova zmizí. Napůl svlečená vystrčíte hlavu z kabinky, voláte, ale nikdo se neozývá. Hodíte na sebe oblečení jako při bojovém poplachu, popadnete kabelku a osamělý traktor a s hrůzou vyběhnete ven. Vaše sluníčko tam stojí mezi oblečením a rozhlíží se. Když vás spatří, rozzáří se a hbitě se schová za stojan se zbožím. Vztekle na něj znovu zavoláte. Po chvilce vykoukne: „Hledalas mě, viď? Já se ti schoval.“

Není o co stát ani s partnerem. Na rozdíl od malého kluka, ten velký se jen kysele tváří, případně vás popohání, ale obvykle stojí na místě. Otrávit od nákupu vás ale také dokáže zcela spolehlivě. Většina žen je již poučena, a pokud to není nezbytně nutné, raději se kratochvíle, jako je průzkum obchodů s drahou polovičkou, vzdá.

Kamarádka jako ideální shopping partner

S kamarádkou to bývá úplně něco jiného. Sejdete se na smluveném místě, obě naladěné na stejnou vlnu. Pocouráte, popovídáte, a hlavně nikam nespěcháte. A právě to pozitivní naladění doprovodu je nesmírně důležité.

Jistě i vy znáte několik osvědčených pravd, pokud během svých toulek hodláte shánět něco konkrétního. Vaši muži by je sice zřejmě nepochopili, vy ale víte, že fungují:

  • Nemůžete minout obchod s hledaným druhem zboží, nenahlédnout do něj a nepodrobit ho detailní prohlídce. Co kdyby se onen vysněný kousek ukrýval právě tam­?
  • Když hledáte něco, co nutně potřebujete, např. zimní kabát, může se „nutně potřebné“ rázem změnit v docela jiné neméně nutně potřebné. Ačkoli dosud to byl zmíněný kabát, odteď jsou to tyhle pěkné šaty. Jak prosté! Ale neznamená to, že už to původně „nutně potřebné“ hledat nebudete. Naopak, pokračujete dál. A i když je docela možné, že zakoupená věc bude ještě nějakou dobu netknutá viset ve skříni i s cedulkou, vy jste vnitřně uspokojena.
  • Pokud máte jasnou představu, jak má požadovaná věc vypadat, podstatně se snižuje šance, že ji nakonec objevíte. A když už, pak zákon schválnosti zafunguje neomylně. Mají přesně to, co jste si vysnila, tleskáte ručkama! Jenomže zpravidla ve všech velikostech kromě té vaší, případně v docela jiné barvě, která se vám k ničemu nehodí.

Zrádnosti zkušebních kabinek

Vybrala jste si několik kousků, a protože vám na rozdíl od vašich drahých poloviček nevadí se svlékat a oblékat, jste natěšená a zvědavá, jak vám ten úžasný objev bude slušet. A pak to přijde! Konstruktéři těchto kabinek se ženám patrně chtěli pomstít. Jinak by do nich nenamontovali příšerné oslňující bílé světlo a zvětšující zrcadla. Výsledkem, když takto nasvícená vidíte všechny ty faldy a vrásky ze všech stran, bývá pocit, že ten bledý obtloustlý moučný červ vlastně nepotřebuje vůbec nic. Nemáte chuť se do ničeho soukat a zachránit vás může jedině kamarádčino vlídné slovo nebo přesvědčení, že tu věc opravdu moc chcete, takže se přemůžete a hodíte to na sebe. Určitě jsou ženy, které se mnou v tomto bodě nebudou souhlasit. Nicméně většina těch, které už nejsou mlaďounké a štíhloučké, mi nejspíš dá za pravdu.

Speciální disciplínou pak je zkoušení podprsenky. Zejména jste-li typická česká ženská krev a mlíko. Na to se opravdu musíte duševně připravit a naladit. Už od momentu, kdy zjistíte, že ty nejkrásnější podprsenky se na vás nešijí, a napadají vás vtipy o stanech. Pokud si přece jen nějaké vyzkoušíte, mnohdy z kabinky po chvíli vyjdete zlomená a pokořená. Beze slova odevzdáte zkoušené prádlo a v duchu hledáte oddělení mašlí. Máte totiž chuť si jednu hodit.

Adrenalin z druhé ruky

Úplně jinak se pak nakupuje v second handu. „Sekáče“ neboli obchody se zbožím z druhé ruky se i u nás staly velmi populárními a oblíbenými. Není divu. Je v tom totiž správná dávka adrenalinu, když nic konkrétního nechcete a jste jenom na „lovu“. Zkušenými prsty odsouváte na stojanu jedno ramínko za druhým, jako když listujete v oblíbené knize. To, co vás osloví, vítězoslavně vytáhnete. Často jsou to značkové kousky.

A v tu chvíli je skoro nutné nebýt tu sama a se svým úlovkem se pochlubit kamarádce. Když souhlasně pokyne, jdete zkoušet. Otočí-li oči ke stropu a nesouhlasně zavrtí hlavou, pak obleček putuje zpět na stojan. Samozřejmě tuto službu recipročně oplácíte také. Někdy se „lov“ maximálně vydaří a vy odcházíte s taškou plnou luxusních kousků za minimální cenu. A pokud jste nic nechytila, nevadí. Příště budete mít větší štěstí.

Kávička, pohodička

Po úžasném nákupu si zpravidla s kamarádkou ještě dopřejete kávičku a zákusek. No, není ten svět krásný? Tohle pánové zkrátka nemohou pochopit. Do sekáče je s sebou neberte ani v případě, že jste hodně zamilované. Vzhledem k jejich postoji k nakupování by stojany plné všemožného oblečení nemuseli přežít ve zdraví.

Ale co dělat, když jste na dovolené v daleké cizině, jen vy a váš partner? Po krásném slunném dni u moře zatoužíte po večerní procházce do nedalekého malebného městečka. Po obou stranách široké ulice se na vás směje jeden krámek vedle druhého. Tetelíte se blahem, navíc potřebujete koupit nějaké dárečky domů. Setmělé městečko žije, je krásný teplý večer, lidé korzují a nakupují.

Podíváte se na kyselý, i když krásně opálený, obličej vedle sebe. Doma by to byl problém, ale tady má daná chvíle prosté a jednoduché řešení. Před každým obchůdkem je totiž nejméně jedna lavička. Krásná, bílá, natřená. Pánové tiše sedí a trpělivě čekají, až si jejich partnerky nakoupí, předají jim další tašku a pokyn k odchodu do jiného krámku. Skláním se před tímto geniálním nápadem.

Kdysi byl v jednom značkovém obchodě na Václavském náměstí také koutek pro čekající pány. Pohodlná červená sedačka, noviny, televize vysílající nepřetržitě sport. Vždycky tam nějaký ten „čekatel“ seděl. Nechápu, proč tuto mužskou „oázu pohody“ zrušili. Pro nezájem to zřejmě nebylo.

Co tedy se inspirovat a naopak takové „čekací koutky“ poblíž ženských rájů zřídit?

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “Pozor, žena na nákupu!”

  1. H. L. napsal:

    A já k tomu při čtení ještě slyším tón Tvého hlasu a přednesu. Ano, ano……..

  2. I.P. napsal:

    Tak nejak to je Atko!