Pojďte zdravě mlsat: Vegefest 2016 se blíží!

3 min. čtení
vegefest slide2

Food festivaly se v posledních letech těší velké oblibě. Obzvlášť přes léto, které přímo vybízí k trávení času v městských parcích, se takové akce vyrojí jedna za druhou. Festivaly nabízí nepřeberné množství pochoutek z celého světa, zelené plochy se plní stánky, pojízdnými grily a vším, co si jen milovník jídla dokáže představit. Akce, která nás v redakci zaujala, je ale trochu jiná než ty ostatní. Nenajdete tam sice ani kousek masa, zato spoustu netradičních a zdravých potravin. Někteří již možná tuší, že se jedná o Vegefest 2016.

Letošní, již 6. ročník festivalu vegetariánského jídla se koná 17.–18. září ve Starém purkrabství na Vyšehradě, stejně jako velmi úspěšné předchozí ročníky. Minulý rok akci navštívilo bezmála 2500 účastníků, letos se očekává počet mlsounů ještě vyšší. Datum není zvolené náhodně, zhruba odpovídá podzimní rovnodennosti, během níž naši předkové oslavovali úrodu a děkovali vyšší moci za její štědrost. Spojení se dnem, který se točí kolem jídla, je tedy poměrně výstižné.

Vegefest

Vegefest

Zakladatelé festivalu, Honza a Tereza Dlabalovi, na počátku své cesty netušili, jak velký projekt vlastně stvořili. Vznikl původně v poměrně polních podmínkách, a jak sami pořadatelé říkají, z čiré radosti, jako den plný odpočinku, zábavy a dobrého alternativního jídla. Protože se setkal s neočekávaným ohlasem, byly pro velký úspěch uspořádány další ročníky, jejichž návštěvnost stále stoupá.

Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý program pro celou rodinu, jenž ocení nejen ti, kdo se přišli dovědět o nových trendech a poznatcích z oblasti vegetariánství, ale i tací, kteří přišli spíše poznávat nové chutě. Na své si jistě přijdou i příznivci zdravé výživy. Připraveno je velké množství ochutnávek, stánků, ve kterých bude různé pochoutky možné zakoupit, ale také přednášek a další zajímavý program.

Stejně jako na minulém ročníku bude možnost navštívit Dařiště, příjemný koutek, kde mohou lidé navzájem ochutnat své pokrmy, vyměnit si vlastní produkty, sdílet zkušenosti nebo jen tak relaxovat a načerpat pozitivní energii. Chybět nebudou ani divadelní a taneční vystoupení pro děti i dospělé, ale také třeba koncert hudební skupiny Jayamantra, věnující se duchovní hudbě. Těšit se můžete také na zajímavé workshopy, například jógu, párovou akrobacii či prožitkové bubnování.

Vegefest

Vegefest

Festival dle jeho pořadatelů probíhá jak k uctění Matky Země, tak jako přehlídka profesionálního kulinářského umění v jeho moderním pojetí. Tomu se blíží i celý koncept, který se snaží být přátelský k životnímu prostředí a usiluje o co nejmenší množství odpadu, v duchu takzvaného „no waste“ trendu, který hlásá produkci co nejmenšího množství odpadků a jejich co možná největší recyklaci.

Přestože bezmasá strava možná neoslovuje každého, rozhodně doporučujeme návštěvu Vegefestu 2016 nezavrhovat, už kvůli velkému množství netradičních zážitků a možnosti rozšířit si obzory, čehož není nikdy dost. A pokud se k návštěvě odhodláte, možná se potkáte i s některými členy naší redakce, což byste si dle našeho názoru rozhodně neměli nechat ujít.

Chcete se letošního Vegefestu zúčastnit? Sledujte náš Facebook, kde si už brzy budete moci zasoutěžit o volné vstupenky!

Foto: Vegefest

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email