Pět rad, jak připravit dítě na návrat do školy

1
4 min. čtení
shutterstock_471329834

Pokud jste si přečetli rady psychologů Václava Mertina a Petry Štarkové v našich článcích ke konci školního roku, víte, že učení o prázdninách nedoporučovali. Dva měsíce volna jsou určeny k relaxaci, stmelení rodiny, výletům a pořádání sportovních či kulturních akcí. Jenže hodiny už nemilosrdně odtikávají jejich konec.

Aby měl návrat do školy co nejhladší průběh, vyplatí se s adaptací začít ještě před koncem srpna. Zeptali jsme se několika rodičů, s čím mají největší problém. Všichni si posteskli nad tím, že děti chodí pozdě spát a pak vstávají dopoledne, některé dokonce až v poledne. Jak tedy brát rady odborníků, že posledních 14 dní doporučují pomalu najet do školního režimu?

Někteří rodiče to vyřešili tím, že poslední týden jdou děti na příměstský tábor, kam se těší, takže jim ranní vstávání nepřijde tak zatěžko. O další zkušenost se podělila  Jana Luhanová, maminka tří dětí: „Když byly děti menší, snažila jsem se poslední týden najet na klidnější režim, vstávat dřív, dřív chodit spát, všechno nachystat. Od loňska už jedeme prázdniny do posledního dne, užíváme si je a aklimatizaci provádíme až po začátku školy.“ Maminka dvou dětí Kateřina Kokešová zase ke konci prázdnin nechává děti číst nahlas, luštit sudoku nebo osmisměrky, aby si zase trochu zvykly soustředit se. Také se děti snaží postupně navrátit k časnějšímu odchodu ke spánku.

Pět rad, jak připravit dítě na návrat do školy

Vybrali jsme pro vás pět rad k adaptaci na školu podle psycholožky Lenky Šulové z její nové knihy Význam domácí přípravy pro začínajícího školáka:

  • Nikdy dítě školní docházkou nestrašte.
  • Postupně začněte režim přizpůsobovat běžnému celoročnímu, tedy rannímu vstávání a dřívějšímu uléhání ke spánku.
  • Společně s dítětem se na školní docházku chystejte. Jedním ze způsobů, jak mu připomenout, že škola se blíží, je nákup pomůcek, z nichž si některé může vybrat samo. Řada dětí si ráda hraje na školu, tak je dobré toho využít.
  • Nezlehčujte obavy a strachy dítěte ze školy, ale pomožtei mu je překonat.
  • Občas mluvte s dítětem o škole a o tom, co ho v ní čeká.

Nechuť k návratu do lavic může značit mnoho věcí

Pokud je s blížícím se zářím nervózní dítě, u kterého se nic zásadního nemění a navštěvuje stále stejnou školu, je třeba nepodceňovat situaci a snažit se zjistit, co se děje. Může jít o šikanu, špatné vztahy v kolektivu, strach z pedagoga nebo dlouhodobě smutnou náladu. V rámci možností je dobré s ním o tom mluvit. Může se stát, že takové dítě to není dobře schopno řešit s rodiči, ale mnohem lépe se svěří někomu, kdo je nezávislý. Potom je lepší vyhledat psychologickou pomoc.

Hravou formou jde učení i o prázdninách

Pokud máte doma prvňáky nebo druháky, kteří přeci jen nějakou tu školní dovednost mohli pozapomenout, máme tu další rady maminek. Anastázie Bartoňová (maminka dvou dětí) pořídila budoucímu druháčkovi na prázdniny deník, do nějž syn každodenně zapisuje zážitky. „Tři věty, nějaký obrázek. I já tam píšu, co třeba dělá sestřička,“ doplňuje Anastázie. Jiné matky využívají toho, že děti nechají něco dobrého uvařit a k tomu si malí kuchaři musí přečíst recept. Nebo při cestování pomáhají číst z map. Také píší pohledy nebo dopisy z výletů.

Učitelé v září pouze opakují

Rodiče by neměli zapomínat na to, že prázdniny jsou určeny k odpočinku, takže by si děti měly užívat volna, a ne se ke konci léta muset chystat na nový školní rok a vyplňovat spoustu cvičných sešitů na přípravu do školy, kterými nás nakladatelství zavalují. Učitelé sami vědí, že během září mají s dětmi opakovat a nastavit jim pomalý rozjezd. Dlouholetá učitelka a spisovatelka Renata Štulcová k tomu dodává: „V předmětech, kde se navazuje na předchozí ročník – tedy v matematice, češtině a cizích jazycích – se v září opakuje, ale také se už probírá nová látka. Záleží na tom, jak si každý učitel sestaví svůj plán. Mou zkušeností je, že příliš dlouhé opakování žáky nudí, proto opakování střídám už v září s určitými částmi nové látky.“

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “Pět rad, jak připravit dítě na návrat do školy”

  1. […] A protože se blíží prvního září, můžete si v online magazínu Tukutuku přečíst můj nový článek Jak připravit dítě na návrat do školy. […]