Nevšední nábytek z všedních věcí. Zapomeňte na Ikeu a recyklujte!

3 min. čtení
recyklovaný nábytek

Postel z palet, stůl ze dveří, poličky ze skateboardu, židle z kartonů, gauč z autosedaček a květináč z konvičky na čaj. Na první pohled by se mohlo zdát, že jste zavítali do bytu studenta, který se snaží ušetřit každou korunu. Nenechte se zmást, opak může být pravdou. Nemusí to být ani nouzové řešení, ani z nouze ctnost. Recyklace je životní styl a je in.

recyklovaný nábytek

recyklovaný nábytek

Konstatovaní, že dnešní doba je konzumní a materiální, má zhruba stejný smysl jako nošení dříví do lesa. Je to prostě fakt. Věci se vyrábí tak, aby měly jen určitou dobu funkčnosti, a na trhu se objevují další novější a lepší modely. Porouchanou televizi nebo roztržené kalhoty je většinou levnější vyhodit než nechat spravit.

Přesto i zdánlivě nepotřebnému harampádí lze vdechnout nový život v podobě úplně něčeho jiného. Stačí mít otevřené oči, materiálu s potenciálem leží kolem požehnaně. S trochou fantazie (nebo inspirace) je možné téměř cokoli.

Upcyklujte a buďte originální

recyklovaný nábytek

recyklovaný nábytek

Vzít běžnou věc, která už neslouží svému účelu, a vytvořit z ní něco nového a funkčního nepřispívá jenom k ochraně životního prostředí. Potenciál recyklace spočívá i v estetice a originalitě. Vezmete konkrétní předmět, změníte jeho význam a dáte mu novou funkci. Angličtina má pro takový proces výstižné slovo „upcycle“. Nepotřebná věc není jen vrácena zpět do koloběhu, získává nové možnosti využití. A v případě, že si sami z palety vytvoříte poličku na bylinky nebo ze starých lyží židli, dostaví se i satisfakce z vlastní odvedené práce.

Občas zazní názor, že recyklovaný nábytek a doplňky jsou chudými příbuznými těch nově zakoupených. To ale nemusí být vždy pravda. Stačí se podívat na stránky profesionálních designérů nebo šikovných kutilů. Někteří prodávají své výrobky za ceny, za které byste pořídili v Ikee celý obývák. Recyklace není nutně jen snaha ušetřit, je to i filozofie.

Není to vždy hračka, ale vyplatí se

recyklovaný nábytek

recyklovaný nábytek

Řekněme například, že si chcete pořídit postel přesně podle svých představ, být eko, a ještě trochu ušetřit. V rámci průzkumu na internetu zjistíte, že výroba nábytku z palet nevypadá nijak komplikovaně.

Stačí koupit pár palet, naskládat je na sebe, pak už jen matrace, nějaké ty doplňky a nové ležení je hotové. Jenže ouha – manipulace s paletami je náročná, vyčuhují z nich třísky, nejsou nalakované a místy je potřeba je zaříznout nebo sešroubovat. Na obroušení je potřeba čas a prostor a lak, barva a další příslušenství stojí i nějaké peníze.

Nebylo by přeci jen snazší zajet do nejbližší prodejny s nábytkem a pořídit si postel tam? Když se nenecháte odradit a pustíte se do díla, odměnou vám bude nejen originální kus nábytku, ale i uspokojení z vlastní tvorby.

Když doslouží stará pračka či vana

recyklovaný nábytek

recyklovaný nábytek

Recyklovaný nábytek nemusí být jen z palet, možnosti jsou téměř neomezené. Když zadáte do vyhledávače hesla jako „recyklovaný nábytek“, „DIY“ (udělej si sám) nebo „homemade“, máte o inspiraci postaráno.

Konferenční stolek se dá vyrobit například ze špulky na kabely nebo z bubnu od pračky, skříňka třeba ze starých šuplíků nebo šikovně pospojovaných nosníků a pár desek. Pohodlné křeslo zase vykouzlíte z kusu vany. Každý předmět, který je recyklovaný, má svůj vlastní příběh a historii. Držte se hesla „reduce, reuse, recycle“, protože v podstatě neexistuje nic, co by se nedalo znovu využít.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email