jóga

Možná se právě snažíte najít cestu do srdce dívky svých snů. Možná chcete porozumět velké chlupaté bytosti, která chrápe vedle vás a přes den trousí všude kolem sebe ponožky. A možná se jen snažíte přijít na kloub té podivné zkušenosti, které říkáme láska. Následující 3 knihy by vám mohly odpovědět na některé tíživé otázky.

Jak spolu proboha mohou fungovat dva tak odlišní tvorové, jako jsou muž a žena? Tato otázka nás často provází za bezesných nocí, v různých variacích. Proč musí být takový debil? Jak mě jen mohla opustit? Podvedl mě, protože nejsem dost dobrá? Najdu ještě někdy někoho, jako je ona? To jsou věty, které noc co noc poslouchají stropy našich ložnic, zatímco se marně snažíme usnout.

Naše kultura nám hledání odpovědí zrovna neulehčuje. Dojmy, které získáváme z pohádek, románů a hollywoodských filmů, nám v kontextu našich životů připadají tak vzdálené! Pokud naše vlastní zkušenosti nekorespondují s tím, co nám předkládají, je snad chyba v nás?

Předpokládejme, že ne, a zkusme vnést trochu svěžího vzduchu do zažitých představ o lásce, partnerství a sexuálním životě pozemšťanů. Je načase vyrazit do nejbližšího knihkupectví pro tyto tři tituly a vydat se po stopách naší sexuální přirozenosti:

Na počátku byl sex (Christopher Ryan a Cacilda Jethá)

Začneme titulem, který zkoumá prehistorické kořeny naší sexuality. Podle autorů knihy Na počátku byl sex nejsme příliš vzdálení našim příbuzným ze zvířecí říše a biologicky jsme vlastně opice. Jaká opice ale jsme, pokud dojde řeč na naši sexualitu? A hlavně: Jsme z podstaty spíše polygamní, nebo monogamní?

Kniha nás vezme na výlet do různých společenství a hledá odpovědi jak u biologicky nejbližších primátů, tak u domorodých kmenů, které se těší pozornosti antropologů. Srovnávání jejich sexuality přináší řadu fantastických tezí a jedno poselství: Porozumění naší sexuální historii nás může dovést k uvolnění napětí mezi současnými společenskými normami a našimi skutečnými sexuálními potřebami. „Je načase překonat Mars a Venuši, protože pravdou je, že muži jsou z Afriky a ženy jsou z Afriky,“ navrhuje Christopher Ryan na závěr své přednášky v rámci platformy TED talk.

Červená královna (Matt Ridley)

Informačně nahuštěná kniha o našem druhu, která předkládá kvanta inspirativních hypotéz, se zabývá především otázkou, proč vůbec existuje něco tak časově a energeticky náročného, jako je pohlavní rozmnožování. Kniha je velmi čtivá a autor vysvětluje i ty nejsložitější teorie a vědecké výzkumy s lehkostí a otcovskou trpělivostí.

Proč je podle něj ženám bližší monogamie, zatímco muži svou lásku (a genetické informace) raději předávají většímu množství partnerek? Proč si bohatí muži berou krásné ženy? Jakou má vztah trvanlivost s ohledem na jeho roli ve výchově dětí? A jakou roli mají krása a inteligence v té ďábelské hře jménem láska? Jde o jednu z knih, kterou pravděpodobně zhltnete na posezení, přesto po jejím dočtení už nic nebude jako dřív.

Válka spermií (Robin Baker)

Kontroverzní kniha s dramatickým názvem Válka spermií ostří svůj mikroskop na události, ke kterým dochází před oplodněním vajíčka, a na principu závodu spermií staví nevšední model vysvětlující všechny ty okolnosti, jež se dějí okolo. Ať už jde o soupeřivost mezi mužskými nápadníky, orální sex, prostituci nebo homosexualitu…

Každé z třiceti sedmi témat je nejprve uvedeno krátkým příběhem z lidských ložnic, kuchyňských linek nebo pelechů v jeskyních. Autor pak následně předkládá vysvětlení k jevům, které v příbězích sehrály nejdůležitější roli. Hodně závěrů Robina Bakera vychází spíše ze spekulací, ale je to právě jeho imaginativní a intuitivní přístup, který nabízí novou a svěží perspektivu při hledání odpovědí na otázky týkající se naší sexuality.

Malé upozornění: Pokud patříte mezi beznadějné romantiky a rádi byste jimi i nadále zůstali, raději se těmto knihám vyhněte. Odpovědi, které nabízí, jsou totiž leckdy šokující a otevírají i ty nejtemnější šuplíky našich potřeb.

Pokud jste se však kdysi spálili a táhnete za sebou traumata a stíny z minulosti, doporučuji je jako zdravou protiváhu k narativu: „Žili šťastně až do smrti.“ Je dost možné, že si některé události, kterých se na vás láska dopustila, přestanete brát osobně.

Jsme inteligentní a duchem oplývající bytosti. V našem nitru však sídlí i zvíře, jehož přítomnost nelze popírat. Možná, že když porozumíme i odvrácené straně milostného života, pomůže nám to postavit na těchto základech vztah, který bude kvést právě díky pokoře k naší přirozenosti. страшные смсконтейнерная перевозканоутбук сколько стоит

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email