Máte digivztahy? Ne vždy za to můžou jen technologie!

První pusa ve formě dvojtečky a hvězdičky nebo selfie na Instagramu, pozdravy přes WhatsApp, řešení problémů ve vztahu veřejně na Facebooku, žádost o práci skrze LinkedIn. To je, nadneseně řečeno, realita dnešních mezilidských vztahů a komunikace. Počet uživatelů chytrých telefonů je přímo úměrný počtu lidských bytostí, komunikujících v online prostředí. Je to ale jednoznačně špatně?

Nic není černobílé. Na internetu najdete stovky, možná i tisíce studií, zabývajících se vlivem sociálních sítí na společnost i jednotlivce. Bez výjimky všechny nás učí, jak se bránit závislosti a co dělat, když už vás závislost dostane. Jako bychom se měli bát toho, že jdeme ruku v ruce s pokrokem a přijímáme digitální technologie jako přirozenou součást života. Jako bychom měli bojovat proti “mnohozvířeti” po vzoru Karla Čapka.

Člověk je tvor společenský, stačí vyjít na ulici a rozhodně to není území osamělých jedinců s telefonem v ruce. Ano, stoupl počet lidí, kteří na ulici telefonují a v restauraci sedí s očima zabořenýma do displeje. Ve chvíli, kdy ale lidé při komunikaci stojí vedle sebe nebo proti sobě, mluví spolu.Firmy se proti emigraci do digitální reality často snaží bojovat zaváděním otevřených kanceláří typu “open office”. Důsledek? Lidé nemají moc klidu na práci a schovávají se za sluchátka a do online prostoru. Pořádají se “brainstormingy” bez notebooků a telefonů, dokonce jsem už zažila případ, kdy služební telefony nebyly typu smartphone, ale klasické a bez přístupu k internetu. Důsledek? Lidé se stresují, že nejsou k zastižení a nemohou v pracovní době pracovat, takže si berou práci domů.

Ještě stále se nenaplnily sci-fi scénáře z filmů jako Demolition Man, ve kterém i sex probíhal prostřednictvím technologií. Vliv digitálních technologií, sociálních sítí a internetu všeobecně popírat v žádném případě nelze, je to ale vždy na jedinci, nakolik se tímto světem nechá ovlivnit. Než tedy hodíme vinu na ty “ošklivé, zlé” technologie a sociální sítě, které nám kradou čas s partnery a přáteli, je čas se zamyslet nad tím, co ovlivníme my sami. Jak to dělat chytře, když už máme ta chytrá zařízení? Technologie v historii lidstva vždy vznikaly proto, aby nám, lidem, život ulehčily. Sami si tedy nepodkopávejme nohy. Mít v chytrých telefonech stovky aplikací, které nám vlastně čas vůbec nešetří, je zbytečné. Často je jednodušší se na cestu v neznámém městě zeptat, než složitě hledat v navigaci.

A takových maličkostí je spousta. Stačí kriticky přemýšlet o tom, jestli nám technologie v tu danou chvíli opravdu pomáhá a šetří čas, abychom více času mohli věnovat sobě, svým blízkým a zálibám. Než začnete hromadně mazat veškeré aplikace, zkuste se zamyslet nad tím, jestli opravdu plní účel. Špatná zpráva je, že aplikace na myšlení neexistuje a bude to muset udělat každý sám.

 как выбрать сковороду для газовой плитыvisiting st petersburg russiaкуплю авто диски

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email