Lidi, pojďte ven!

1
3 min. čtení
shutterstock_263028320

Na negativní důsledky toho, že jsme čím dál méně v kontaktu s přírodou, upozorňují lékaři a psychologové už dlouho. Teď to ale vypadá, že když se tomu dá název, stane se návrat k přírodě trendem. Ekoterapie ovšem nutně neznamená cestu z města. 

Upozaděné smysly

Nástupem dítěte do školy se pobyt v přírodě minimalizuje. Od té chvíle jsou využívány především dva smysly: zrak a sluch. A tak to zůstává už po celý život, protože převážná část lidí má sedavé zaměstnání u počítače. Proto, abychom se cítili dobře, je důležité sytit také čich, chuť a hmat. Rozvíjet je však neznamená, že si psychicky vyčerpaní sedneme před televizi nebo monitor a k tomu konzumujeme jídlo, aniž bychom si ho vychutnali.

Jedna hodina denně v přírodě

WHO doporučuje trávit venku nejméně jednu hodinu denně – a tím se nemyslí cesta do práce/školy a zpět. Jde o prostý pobyt v přírodě. Když jsme v přírodě, naladíme se na její rytmus. Najednou tolik nespěcháme a to je pro naši mysl i tělo uvolňující a hluboce léčivé. Námitky, že to ve městě není možné, už byly překonány. Celosvětovým trendem je zkusit co nejvíce věcí, které běžně děláme uvnitř místnosti, přesunout ven.

„Antičtí lékaři doporučovali procházky i práci na zahradě, protože už tehdy věděli, že zeleň velmi pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Dnes se k léčivé síle přírody zase vracíme a zahradní terapie je doporučována nemocným dětem, onkologickým pacientům, depresivním lidem, seniorům, vězňům,“ říká plzeňská lékařka Pavlína Fialková.

Na této myšlence staví třeba centrum Lipka. Dokáže přivést přírodu k lidem, kteří se za ní sami nemohou z nejrůznějších důvodů dostat. Svými projekty propojuje zahradnický obor se zdravotnictvím a díky tomu postupně vznikají léčebné a terapeutické zahrady u nemocnic, domovů pro seniory, v rehabilitačních ústavech i v nápravných zařízeních.

Ve městech vznikají odpočinková místa

Města se snaží navýšit počet židlí a lehátek pro posezení. Čím dál více jsou všude vidět workoutové prvky, na kterých si můžete protáhnout těla. Celou řadu dalších cvičení lze dělat v parcích. Dřív jsme to viděli jen ve filmech, ale už i u nás můžete potkat jednotlivce i skupiny cvičící v parku jógu nebo tai chi.

Po celém světě se města snaží staré průmyslové části, konstrukce a budovy zazelenit a přivést tak do nich opět lidi. Jmenujme například The High Line v New Yorku. Starou železniční trať, vedoucí devět metrů nad hlavami obyvatel, chtělo město zbourat, ale nakonec se víc jak dvoukilometrovému úseku věnovali špičkoví zahradníci a vznikla tak unikátní promenáda pro běhání i odpočinek.

U nás se například právě školské centrum Lipka snaží dostat ven školáky a školí pedagogy pro venkovní výuku. Environmentální výchova, vzdělávání a osvěta si nachází rostoucí počet sympatizantů i u nás, protože lidé sami čím dál více hledají návody na příznivější způsoby života. Možná se tedy dožijeme časů, kdy se i matematika a fyzika budou učit jako ve Skotsku v okolí školy místo v lavicích.

Člověče, nezlob se v parku

Ekoterapie navrací lidi ke kořenům tím, že je vrací do přírody. U člověka se tak snižuje stres, psychosomatické potíže, ušetří se na lécích proti bolesti a antidepresivech. Stačí se zamyslet nad tím, co mohu místo doma dělat v nejbližším parku. Mohu si na dece udělat s rodinou piknik nebo si zde společně sníst lehkou letní večeři. Proč nevzít společenskou hru a nezahrát si ji s dětmi uprostřed městské zahrady místo u stolu doma? Ekoterapie se dá zahájit hned a nečekat na prázdninové stanování v přírodě.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “Lidi, pojďte ven!”

  1. Ruža napsal:

    Námět je dobrý, pobyt v přírodě je důležtý. Dříve děti bývaly více venku, doma je nedržela televize, internet a pod.