Lidé, čtěte!

„Dnešní mládež a děti skoro vůbec nečtou.“

Možná jste tuto větu slyšeli vícekrát, než by vám bylo milé (obzvláště, pokud se v tu chvíli mluvilo o vás). A možná jste ji sami i několikrát řekli při pohledu na svou ratolest, mladšího sourozence či jakékoliv jiné mládežnictvo, které se zarputile snaží při sledování obrazovky nemrkat.

Že v jedenadvacátém století dostaly knihy zdatného konkurenta v podobě počítačů, tabletů, chytrých telefonů, videoher, sociálních sítí a dalších, o tom jistě není třeba ani trochu pochybovat. Pravdou však je, že by mohlo jít o konkurenta přímo vražedného.

Češi sice obecně stále patří mezi aktivnější část populace západní kultury, co se průměrného počtu přečtených knížek na obyvatele týče, ale toto číslo nemile klesá ruku v ruce s tím, jak se snižuje počet dětí, které si ke knihám našly cestu.

Čtení přitom přináší řadu nesporných pozitiv. Rozšiřuje slovní zásobu, rozvíjí představivost a kreativitu či zvyšuje schopnost koncentrace, díky náročnosti na zapamatování si děje, postav a jejich vztahů také trénuje mozek. Není pochyb ani o tom, že chvíle strávené s knihou zlepšují náladu a snižují hladinu stresu. Zároveň nás čtení činí empatičtějšími – snáze se dokážeme vžít do ostatních lidí a jejich situace.

Zkrátka, neexistuje mnoho lepších způsobů, jak trávit volný čas. Pokud vůbec nějaký.

Nezáleží přitom na žánru či formě literatury. Někdo rád thrillery, jiný filozofii, další poezii. Čtení je prospěšné vždy, podávané v malých i velkých dávkách a v jakémkoliv množství.

Jak tedy „přinutit“ mladší generace, aby se nechaly tímto koníčkem okouzlit také? Tím, že začnete u sebe.

Čtěte těm nejmenším. Sami si jistě pamatujete, jak se malý človíček těší na předspánkovou pohádku. A když vyrostou, čtěte si před nimi – děti ve vás vidí své vzory a takto jim spíše dojde, že čtení je vlastně nebetyčně „cool“.

 

 справка больничный купитьмедицинская справка 082 у где получитьdver-nik

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email