Taky máte v zimě chuť nevystrčit nos z domova, uvařit si horký čaj a zavrtat se pod deku třeba s pěknou knížkou? Naše společnost ale vyžaduje v zimě stejné výkony jako v jiném ročním období. Připravili jsme pro vás seriál článků, v němž vám výživové poradkyně doporučí, jak si třeba doplnit energii, co ze stravy pomůže proti depresi, jak si správně připravit luštěniny, abyste po nich netrpěli nadýmáním, a další rady k malým změnám, díky nimž budete žít zdravěji.

Rozhodně se nemusíte obávat, že by po vás chtěly hned vyhodit všechny tzv. bílé jedy z kuchyně a rapidně změnit životní styl. Výživářky, které jsme vyzpovídaly, se shodly na tom, že dnes už nemohou klientům měnit jídelníček ze dne na den, ale postupují krok za krokem. Mají zkušenost s tím, že při dnešní zrychlené době je jakákoliv změna pro člověka zátěží. Lidé musí být v práci výkonní a stále k dispozici, všichni jsou v napětí, a proto očekávají od člověka, kterého přišli požádat preventivně o radu nebo při potížích o pomoc, přívětivost a laskavost, ne náklad dalších povinností, co musí udělat.

Nastartovat se dobře na celý den je to nejdůležitější.

Jak vypadají vaše rána? Vstáváte s pocitem vděčnosti, že je nový den, nebo se s dalšími členy rodiny mátožně ploužíte po bytě? Držíte se hrnku s kávou jako modlitby, aby ještě pár tichých minut bylo jen vašich, než začnete vypravovat sebe do práce a děti do školy? K tomu se po ránu nakopnout, dodat tělu energii na celý den a ještě nastartovat detoxikaci stačí podle Svatavy Zacharové tak málo… citronáda. Už pouhá představa vás probrala? Výživářka nedá na citron dopustit. „Pravidelné pití nápoje z tohoto citrusu v kombinaci s teplou vodou po ránu nalačno nastartuje energii a pročistí střeva,“ zdůrazňuje Svatava Zacharová. A pokud si na její radu přidáte v zimním období do citronády ještě chia semínka, tak vás to opravdu nakopne.

Recept na citronádu aneb „ranní nakopávač“
Potřebné suroviny:

  • Šťáva z ½ citronu (samozřejmě bez pecek)
  • 2 dcl vlažné nebo teplé převařené vody
  • 1-2 čajové lžičky chia semínek

Postup přípravy:

Vymačkejte šťávu z ½ citronu do skleničky, zalijte převařenou vodou, nejlépe zčásti vychladlou. Můžete přidat předtrávená chia semínka. Důkladně zamíchejte. Popíjejte po malých doušcích, které chvíli poválejte na jazyku. (Podobné je to i se zeleninovými šťávami. Nikdy je nehltejte, ale při popíjení vždy malé doušky poválejte na jazyku.)

Příprava chia semínek: rozmícháte ve vodě v poměru 1:9, po 5 minutách zamícháte, pak ještě znovu po 15 minutách a necháte ve sklenici s víčkem v lednici. Vydrží tam i 4–5 dnů.

Málokterý plod je tak multifunkční jako citron, který vás může provázet od probuzení až ke spánku. Kupte si kvalitní citronovou silici a pár kapek si přikápněte do vody v aromalampě. Vydezinfikuje ovzduší a přinese vám pocit svěžesti a čistoty. Stejnou silici můžete kápnout i do kýble s vodou a umýt podlahy. Také večer může být citronová vůně vaším společníkem při vzájemné masáži. Do základního rostlinného oleje stačí dvě tři kapky. Citron má zvláštní vliv na psychiku, snadněji rozdýcháte vše, co se na vás za celý den nahrnulo, a s větším nadhledem budete vítat změnu. Třeba právě každodenní ranní nakopávač nalačno. Tento příjemný, nenásilný a citronově voňavý krok obohatíme za krátký čas dalším, abychom se cítili čím dál zdravěji a optimističtěji.ноутбуклеска рыболовная 1000 метроввидеокамера цена

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email