Jak na čistou mysl – mýdla netřeba!

5 min. čtení
shutterstock_113965345

Od mala vedeme děti k tomu, aby dodržovaly zásady správné hygieny. Dobré hygienické návyky však nejsou jen o mytí rukou a čištění zubů. Čisté tělo by mělo jít ruku v ruce s čistou a klidnou myslí. Žádné strachy, k tomu, abyste si pročistili mysl, nepotřebujete žádné mýdlo ani zubní pastu. Udělejte si pohodlí, zhluboka se nadechněte a nechte se inspirovat…

Nebojte se poděkovat

Život může být plný stresu, ale také nemusí. Stres je často jen otázkou úhlu pohledu. Samozřejmě nenavrhujeme, abyste přehlíželi problémy. Zkuste se ale dívat na (nejen stresující) situace tak, abyste viděli i jejich pozitivní stránky. Konec konců, jak se říká, pokud se člověk dívá na slunce, všechny stíny zůstávají za ním. Pozitivní myšlení si můžeme natrénovat například tak, že se naučíme poděkovat za vše dobré, co nám život přinesl. Společně s dětmi můžeme poděkovat za to, že na nebi létají ptáci, že jsme spolu a že máme spoustu dobrot, které nám chutnají.

Zajímavý a světoznámý výzkum japonského výzkumníka Masara Emota naznačuje, že naše myšlenky mají velkou sílu. Podle tohoto výzkumu prý mohou dokonce měnit strukturu vodních krystalů. To by znamenalo, že kvalitu vody můžeme ovlivnit již tím, že jejím směrem vyšleme pozitivní myšlenky a poděkování. Nutno poznamenat, že mnozí vědci tento výzkum kritizují a nepovažují za validní. Avšak i v případě, že se k němu stavíte skepticky, můžete se jím nechat inspirovat. Koneckonců, voda je zázračná a životodárná. Ne nadarmo se v kostelech používá svěcená voda v kombinaci s modlitbami. Poděkovat vodě můžeme třeba tak, že společně s dětmi vymyslíme krátkou vodní modlitbičku. Třeba by se mohla i rýmovat. Kdo ví, možná dokonce odhalíme v naší ratolesti malého básníka.

Smích a blázniviny

Když se smějete, váš mozek uvolňuje chemické látky, které ulevují od bolesti a stresu. Humor vám pomáhá uvolnit se a vidět věci z lepší stránky. Na humorné situace jsou děti experty. Nebojte se k nim připojit. Společně se můžete smát bláznivým vtipům a legračním situacím nebo si povídat o srandovních postavách ve filmech a knížkách. Děti se rády smějí nesmyslným situacím, rozesměje je například obrázek prasátka na sáňkách nebo sněhuláka Olafa z animovaného filmu Ledové království. Můžete si třeba zkusit společně představit, co by se stalo, kdyby se najednou ocitl u vás v domě…

Kromě toho, že děti milují bláznivé obrázky, také si rády hrají se slovy. Co třeba zkusit vymyslet váš vlastní bláznivý jazyk? Užijete si s ním spoustu legrace. Nestyďte se smát jako slon, bláznivá čarodějnice, nebo dokonce vynalézt nějaký extra bláznivý smích. Taky byste mohli společně s rodinou a kamarády uspořádat soutěž v dělání bláznivých obličejů.

Řízená meditace a vizualizace

Meditace je osvědčená metoda, která nám pomáhá uvolnit se a pročistit si mysl. Dnes je mimo jiné používaná ve velkých firmách i v některých školách a školkách. Ve školách byl dokonce výzkumy dokázán její pozitivní efekt na chování a výsledky dětí a na celkovou atmosféru.

Řízená meditace a vizualizace znamená, že vás někdo provádí příběhem nebo vám popisuje něco krásného, co si se zavřenýma očima představujete, jako byste si pouštěli film v hlavě. Kromě uvolnění rozvíjí řízená meditace a vizualizace také představivost a kreativitu dětí. Můžete pracovat s příběhy, hudbou, zvuky oceánu či lesa. Většinou se začíná jednoduchým dechovým cvičením, které děti zklidní. Do řízené imaginace můžete zakomponovat oblíbené dětské předměty, jako například balonky. Ty se dají krásně využít v řízené meditaci, která pomáhá zklidnit mysl dětí, když se něčeho obávají: Děti si najdou příjemné místečko, zavřou oči a představují si barevné balonky, jak k nim plují oblohou. Pobídněte je, ať v mysli prozkoumají, jakou mají barvu a povrch. Až budou balonky dostatečně blízko, děti do nich vloží všechny své starosti. Pak se dívají, jak pomalu odplouvají oblohou, postupně prasknou a s tím zmizí i všechny jejich starosti.

Řízená imaginace se dá obměnit například tak, že z ní uděláte hádanku: „Ležíš na vodě, vlnky ti příjemně omývají tělo, obklopuje tě teplá voda. Sluníčko zahřívá tvé dřevěné tělo a vítr se opírá do tvých plachet… Kdo jsi?“  No a pokud zrovna nemáte náladu a chcete, aby mluvení obstaral někdo jiný, podívejte se třeba na YouTube. Pokud se děti učí anglicky, můžete vyzkoušet nějakou meditaci v angličtině. Pěkná je například nahrávka, která vás vezme na dobrodružnou cestu horkovzdušným balonem. Cestou mimo jiné potkáte svého zvířecího průvodce a navštívíte zoo. Přejeme vám bezpečnou cestu a čistou mysl!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email