Když v roce 1826 francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce poprvé vytvořil snímek, který je dnes považován za první opravdovou fotografii, netušil, co svým vynálezem způsobí. Na jeho odkaz postupně navázali například francouzský umělec Jacques Daguerre, William Fox Talbot, George Eastman nebo ke konci 19. století Louis Ducos du Hauron. Právě díky těmto pánům se později dočkala fotografie takové obliby.

Fotka zachycuje emocionální zážitek daného momentu a uchovává ho natrvalo. Umožňuje nám sdílet naše vzpomínky. S touto myšlenkou pracuje projekt, který vznikl jako výsledek spolupráce pánů Kevina Systroma, Mikea Kriegera. Projekt, který patří k nejrychleji rostoucí virtuální komunitě současnosti.

Volně přístupná aplikace jménem Instagram pracuje na principu sdílení fotografií a videí pomocí platforem iOS (Apple), Android a Windows Phone 8. S původním nápadem na pořizování a úpravu fotografií přišel americký vývojář Kevin Systrom. Jeho ideou bylo umožnit široké veřejnosti vytvořit sociální síť, jejímž prostřednictvím by se daly pořizovat, upravovat a především sdílet fotografie na internetu. Aplikace se nepokouší konkurovat jiným sociálním sítím, ale naopak s nimi spolupracuje. Mobilní aplikace je primárně zaměřena na telefony iPhone a mobily s OS Android. Především se ale jedná o sociální síť pro amatérské i profesionální fotografy. Částečně také Instagram funguje jako otevřená galerie, kde naleznete pouze ty umělce, které chcete sledovat. Vlastní fotografická činnost není podmínkou.

V Apple Store se první verze aplikace objevila 6. října 2010, o necelé dva roky později následoval také obchod Google Play. O pouhých šest dní později koupila Instagram společnost Facebook za sumu 1 miliardy dolarů.  Výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg dobře věděl, co dělá. Za prvních jedenáct měsíců od spuštění služby si Instagram našel již devět milionů uživatelů a jejich počet se neustále zvyšuje. V roce 2012 to bylo už 15 milionů uživatelů, kteří dali dohromady více než 400 milionů fotografií.

Aplikace se neustále vyvíjí, což dokazují pravidelné updaty a nové verze. V nabídce je nyní také několik filtrů, které umožňují upravovat fotky a vytvářet z nich umělecká díla. V roce 2014 dostal Instagram nový design díky verzi 5.0, v současné době je k dispozici aktuální verze 5.3.0.

Původním záměrem fotografie bylo zachycení okamžiku. Instagram ale tuto myšlenku posunul o několik kroků dál.видеокамера с gsm модулеминтернет магазин рыбалки украинадоминикана путевки цена

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email