Hygge – štěstí po dánsku aneb jak přežít zimu

2
4 min. čtení
hygge - pohoda v zimě

Vánoční pohoda skončila, ulice a domy se zase ponořily přes den do šedi a velmi brzo odpoledne do tmy tmoucí. Světýlka a ozdoby opět čekají na příští Vánoce. Jenom sníh trochu rozsvítil tu zimní ponurost, a občas i sluníčko, ale to nám své paprsky ukáže jenom sporadicky. Před námi jsou dva z pohledu člověka, který nemá rád zimu, nejhorší měsíce v roce. A právě v tuto chvíli se mi dostaly do ruky články, díky nimž, podle mého názoru, lze zimu přežít.

Co je hygge?

Asi se podivíte, co to je za slovo. Schválně, kdo z vás ví, o čem bude řeč? Pro tento výraz neexistuje přesný překlad. Pochází z dánštiny a mohli bychom ho volně přeložit jako pohodlí, hřejivá domácká atmosféra, radost a štěstí. Také ho můžeme zkráceně nazvat útulno a pohodlno. Jsme v teple domova zachumláni do deky, v ruce máme šálek lahodného čaje s rumem a debatujeme s přáteli.

I v Česku tedy prožíváme hygge a záleží jenom na nás, jak často. Jenom pro to nemáme žádný speciální výraz a bereme to jako samozřejmost. Je nám v tu chvíli báječně, slastně, a jak říká jedna moje přítelkyně, „libě“. Jen si to neumíme tak správně užít a vychutnat.

Četla jsem v časopise o psychologii, že hygge je dánský fenomén, který nemá ve světě obdoby. Je hluboce zakořeněn v osobách Dánů a jejich životní filozofii. Pokud byste měli to štěstí, že tam nějakou delší dobu budete žít, tak se prý na vás „nalepí“, i když jste cizinec. Osobní zkušenost mi chybí, ale člověku, který v tomto severoevropském království strávil deset let, nemám důvod nevěřit.

Vyžeňte zimu ze svých pocitů

Schopnost vytvářet a prožívat hygge je nevyhnutelná právě v tomto období, tedy v zimě. Vzhledem k tomu, že je brzy tma a v některých ponurých dnech sluníčko vidíme jen zřídka, pořiďme si vonné svíčky. Ty jsou podle Dánů nejoblíbenější zbraní proti depresím a nepohodě. Rozmístíme si je po pokoji a rovněž tak polštářky a měkké deky. Také už cítíte tu pohodu a teplo? Není to však jenom o svíčkách, ale i o prožívání současného okamžiku a absenci negativních emocí. Kdybychom opravdu chtěli pochopit podstatu hygge, museli bychom se vydat přímo do Dánska, protože oni toto umění trénují po staletí.

Pro nás, jimž se to nesplní, tu je alespoň inspirace v podobě několika tipů, jak si zpříjemnit dlouhé zimní období tady u nás a jak si ho správně užít:

 • Přeměňte svoji domácnost v oázu útulnosti, obklopte se měkkými dekami a chlupatými polštářky. Zachumlejte se do nich a vychutnejte si to. Nevyčítejte si, že jste měli ještě nějakou práci.
 • Zapalte svíčky, i když je bílý den. Nic neslavíte? Nevadí. Proč ne? Dejte je i na méně obvyklá místa. Parfémované svíčky provoní váš byt a mihotavá světýlka zútulní každý kout.
 • Pozvěte pár přátel třeba na svařené víno nebo šálek medoviny. Naordinujte si dobrou náladu v příjemné společnosti a deprese se vám vyhnou obloukem. Vždyť hygge je také pocit pospolitosti, bezstarostnosti a trávení času s těmi nejbližšími.
 • Udělejte si svůj „hygge koutek“, skrýš před vnějším světem. Útulné křeslo, polštářek a poklidnou chvilku, kdy máte čas jen pro sebe a pro svou oblíbenou knihu nebo hudbu.
 • Udělejte si i z obyčejného večera slavnostní příležitost. Aromatické svíčky, měkké polštářky, hebké deky a k tomu nějaké dobroty k jídlu a pití a z nudného večera u televize se rázem stane něco docela jiného.

Hygge je umění vychutnávat si každodenní chvíle naplno a všemi smysly.

Také vám to připadá nesmírně jednoduché? Možná namítnete, že to vlastně běžně děláte. Jen si ten pocit štěstí nenavozujete cíleně. Tak si dejte malinkaté lehce pozdní novoroční předsevzetí, že se budete radovat z každého současného okamžiku a hlavně si ho budete uvědomovat a spoluvytvářet.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “Hygge – štěstí po dánsku aneb jak přežít zimu”

 1. Mirka napsal:

  Ahoj Aťko, opravdu Ti to psaní jde.Tady je ovšem pohoda při házení sněhu. Letos snad zapadneme. Opakujeme si ty zimy, které bývaly, ale už se na ně zapomělo. Měj se krásně Mirka!

 2. lucie svatošová napsal:

  děkuji, oslovuje mě povídání o hygge, vede mě to k zamyšlení nad sebou