moderní džentlmen

Nejednou se mi stalo, že když jsem nějaké slečně či ženě podržel dveře, pronesla se zcela vážnou tváří: „Pak že džentlmeni už vymřeli.“ Pokud je ovšem toto prosté gesto považováno za největší projev vybraného chování, máme velký problém. Být skutečným džentlmenem totiž znamená nejen dodržovat základní pravidla etikety, ale také jednat s ostatními ohleduplně a zdvořile.

Zde je proto stručný výběr toho, co by takový ušlechtilý muž rozhodně dělat neměl.

Chodit příliš pozdě (nebo příliš brzy)

Pokud si s někým smluvíme schůzku na 10. hodinu, bylo by vhodné přijít nejpozději ve čtvrt na jedenáct, a v tom případě nejlépe s okamžitou omluvou. Zpozdit se samozřejmě může každý, obzvlášť jede-li přes celé město či půl republiky. V případě, že hrozí větší zpoždění, není od věci zavolat a požádat o trpělivost. Avšak i příliš brzký příchod může být chybou. Zejména pak jste-li například pozváni k někomu domů, není vhodné přijít o půl hodiny dříve a zastihnout případně hostitele nepřipraveného.

Hrát si na schůzce s mobilním telefonem

Nešvar moderní doby – každý má v ruce mobilní telefon. Mnohokrát se mi stalo (a to i na pracovních schůzkách), že si můj komunikační partner vyřizoval e-maily, zatímco já na něj mluvil. Můj monolog ho zřejmě nudil, i tak by ale bylo zdvořilejší telefon přinejmenším ztišit a schovat do kapsy. Pokud přeci jen telefon necháte ležet na stole a on zazvoní, je vhodné s uctivou omluvou hovor přijmout a volajícímu sdělit, že se ozvete později. Jak snadné…

„Džentlmen je pán, který používá kleštičky na cukr, i když je sám.“

  • Alphonse Allais, francouzský humorista

Zapomenout na pozdrav

Muž vejde do místnosti plné lidí, jejichž zraky se na něj upírají, a… nic. Přitom uctivý pozdrav je základem slušného vychování. Je rovněž zapotřebí vědět, kdy a koho bychom měli pozdravit. Společensky méně významná osoba zdraví vždy jako první, tedy muž ženu, mladší staršího a podřízený nadřízeného, to zná většina lidí. Méně se už ovšem ví, že jako první zdraví také ten, kdo přichází ke skupině lidí.

Podat ruku přes stůl

Samotné podání ruky má také své zásady. Mezi nimi je mimo jiné i to, že si nikdy nepodáváme ruce křížem s jiným párem, případně přes nějakou překážku (kupř. přes stůl). Ještě na jednu podstatnou věc by džentlmen neměl zapomínat: Když někomu podává ruku, nikdy u toho nesedí.

„Džentlmen je člověk, který nikdy neraní city druhého neúmyslně.“

  • Oscar Wilde

Váhat s koupí květin

Řada mladých mužů má dojem, že dnešní emancipované ženy už květy neocení. Takových dam je ovšem ve skutečnosti pramálo. Ženy každého věku květiny milují a také je rády dostávají. Tuto „krásu na tři dny“ můžeme darovat takřka při každé příležitosti. Jen dbejme na pár drobností: Vždy je lepší věnovat lichý počet květin a také platí, že čím mladší žena je, tím pestřejší barvy květů můžeme zvolit.

Zapomenout použít deodorant

Ženy nemilují jen krásné květiny, ale také příjemnou vůni. Není to však jen o vodě po holení. Je vhodné mít v tašce nebo zásuvce stolu v kanceláři deodorant, který můžete kdykoli během dne použít. A to nejen kvůli ženám. Tento drobný detail jistě ocení i kolegové na pracovišti či spolucestující v hromadné dopravě.

Obléknout se nevhodně

Vhodné a také čisté oblečení je základ. Do města se samozřejmě nosí něco jiného než do přírody a do business prostředí se nikdy nepřichází v triku bez límečku či kraťasech. Jako džentlmeni dnes bývají často označováni pouze muži v luxusních oblecích a s drahými doplňky, ale o tom to není. Ať na sobě právě máte luxusní sako nebo sportovní plátěnou bundu, vždy byste měli působit jako člověk, který o sebe dbá.

„Džentlmen je muž, který neuhodí ženu, aniž dříve smekne klobouk.“

  • Woody Allen

Být neuctivý k ženám

Záměrně jsem odsunul tento a následující bod až na závěr. Chovat se uctivě k ženám je totiž základ. Ačkoli jsou některá gesta – jako například pomoc s oblékáním do kabátu – považována za jaksi zastaralá, je třeba stále být ženám po ruce. Otevírat jim dveře, pomáhat s nákupem (nikoli s kabelkou) nebo při výstupu z tramvaje. Pravdou ale je, že džentlmenské chování má smysl jen v případě, že pomáháme dámě. Chcete-li otevřít dveře ženě, která se jako dravá šelma sápe po klice, srazíte se a situace bude spíše trapná. Některé moderní ženy mohou pomoc i odmítnout, případně džentlmen namísto poděkování rovnou sklidí ostrou kritiku…

Být neuctivý k mužům

Už jen pár slov závěrem. Džentlmen je muž, jenž se chová ohleduplně a slušně. Ovšem nejen k ženám, ale i k ostatním mužům. Když podržíte dveře své kolegyni, ale muži, který jde za vámi, je zavřete před nosem, celé vaše snažení je k ničemu. Pravý „džentlas“ by se měl ke všem lidem chovat stejně slušně. A to i ke svým nepřátelům!acsms infoкак выбрать машинку для стрижки бородыenergofish

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email