Matúš Tóth, archiv Eskimo - Bohemia Management, pro kolekci Ivany Mentlové

Její tvář znáte ze všech lifestylových magazínů. Z kampaní návrhářky Ivany Mentlové. Za svou kariéru se stala tváří parfému Dior Forever and Ever, parfému značky Salvatore Ferragamo, kosmetických značek Chanel a mnoha dalších. Čtyři roky žila v New Yorku, devět let v Paříži. Patří k modelkám, které jsou krásné nejen navenek, ale i uvnitř. Ve svých 39 letech má Greta Slezáková stále dokonalé křivky a je žádaná u nás i v zahraničí. Magazíny o ní píší jako o Božské Gretě.

Chtěla jste se stát modelkou už jako dítě, nebo to přišlo náhodou?
Nikdy jsem nesnila o tom být modelkou, ani jsem netušila, že to existuje. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, milovala jsem Kubišovou a nahrávala si své písničky na kazety. Jenže se mi vůbec nelíbil můj hlas. I když jsem zpívala ve sboru, tak mě nikdy nenapadlo touto cestou jít. V pozdějším věku jsem chtěla být módní návrhářka. Bavilo mě tvořit a kreslila jsem si návrhy. K modelingu jsem se dostala náhodou. Kamarádky na střední škole mi pořád dokola opakovaly, že jsem hubená a vysoká, takže bych to mohla zkusit. Chybělo mi velké sebevědomí, ale potřebovala jsem brigádu, a tak jsem zkusila pár konkurzů. Prošla několik tenkrát malých agentur, které pořádaly hlavně lokální módní přehlídky, a díkybohu tenkrát zakotvila v začínající, ale profesionální agentuře, u které jsem dodnes.

Na fotografiích vypadáte sexy i oduševněle. Jak to děláte?
To, jak působím na okolí, je něco jiného, než jak se vidím sama. Za fotografií stojí celý tým profíků, kteří mě nalíčí a upraví, záleží samozřejmě i na umu fotografa. Jsem tak dobrá, jak dobré lidi mám kolem sebe. Věřím, že fyzická schránka je prodlouženou duší. V tváři se zrcadlí uplynulý život. Jinak je pravda, že už od začátku kariéry modelky slýchají, aby se do objektivu tvářily buď zamilovaně, smyslně, dramaticky, s vášní, nebo zájmem… Asi s tím tedy dokážu pracovat 🙂

Často se stává, že s přibývajícím věkem a narozením potomka modelka končí. Vy jste naopak snad ještě více žádaná. Čím to?
Módní kampaně nejsou jen výsadou mladých modelek. Klienti, ať už jsou to fotografové, nebo režiséři reklam, nepotřebují jen ultra štíhlé mladé holky. Dnes je důležité, aby každá agentura měla v nabídce i ty starší, ne jenom ty v pubertálním věku na začátku kariéry. Někteří klienti dokonce starší modelky preferují kvůli tomu, že mají více zkušeností a jsou tedy profesionálnější, tvárnější a v obličeji se jim zrcadlí jiné věci, než když je dívce patnáct let.

Matúš Tóth, archiv Eskimo - Bohemia Management, pro kolekci Ivany Mentlové

Matúš Tóth, archiv Eskimo – Bohemia Management, pro kolekci Ivany Mentlové

Vzpomínáte si na nějaké focení, které bylo něčím těžké?
Občas člověk zažije nepříjemné věci. Třeba když po mně chtěli sedět vysoko v okně domu v krkolomné pozici a já mám přitom závratě, anebo se mi plašil kůň, kterého jsem vedla, a chtěl kousat. Nepříjemný zážitek mám z dávné kampaně C&A, kterou jsme fotili na Madeiře na lodi. Nesnáším to pomalé houpání sem tam, takže mi bylo zle. Byla jsem ráda, že jsem to ustála bez zvracení. 🙂 Těžké bylo focení kampaně na vodku s renomovaným duem fotografů – Warren Du Preez & Nick Thornton Jones. Letěla jsem tenkrát jen na tento job z Paříže do NY. Přiletěla jsem tedy na ten jeden den, ztratily se mi kufry, nevyspala jsem se kvůli časovému posunu a brzo ráno jsem musela do studia a po celý den měla za úkol dělat taneční kreace na vysokých podpatcích na vysutém pódiu. Možná vám to nepřijde hrozné, ale já špatně snáším deficit spánku, takže ten den byl spíš jak zlý sen. Cítila jsem se mizerně, protože jsem věděla, že neodvádím stoprocentní výkon.

Na které naopak vzpomínáte nejraději?
Ráda vzpomínám na všechny ty krásné lokace, kam mě toto povolání přivedlo, a příjemné lidi kolem. Těžko vybrat. Spíš mě hřejí vzpomínky na slavné fotografy, vizážisty a hairstylisty, se kterými mi bylo ctí pracovat a kteří kromě toho, že měli obrovský talent, byli zároveň i skvělými lidmi. Velkým zážitkem zůstává samozřejmě setkání s Alexandrem McQueenem a ráda jsem chodila k Lolitě Lempické, se kterou jsem spolupracovala několikrát. To jsem si vždy v duchu říkala, že bych v těchto módních domech dělala i poslední krejčovou, jen abych mohla dýchat tu pohádkovou atmosféru.

Je pořád ještě rozdíl mezi ženami v New Yorku, Paříži a v Čechách?
Ženy v Praze se svým šatníkem i celkovým životním stylem dost liší od obyvatelek ostatních českých měst a vesniček. Stejně tak je rozdíl mezi Pařížankou a Francouzkou odjinud. Natož ženou v NY. Je těžké se k tomuto vyjádřit krátce. Přestože jsou naše ženy podle mě nejkrásnější, stále mají potřebu být na prvním místě perfektní hospodyně, dokonalé partnerky, a do toho všeho zvládat děti plus kariéru. Je to únavné. Pařížanky jsou sobečtější, a ačkoliv jsou matkami a milenkami, stále staví sebe na první místo. Netráví jako kuchařky celý večer u sporáku, aby donesly jídlo všem, kteří u talířů hladově čekají. Všichni se podílí na přípravách. Francouzky respektují svůj věk a nehrají si na mladší. S botoxem a dalšími úpravami to nepřehání. Nedokonalost jim přijde hezká, věří si a nějaké nedostatky neřeší, udělají z nich přednosti. Stejně tak neřeší, jestli se hodí boty ke kabelce, když se v nich cítí dobře. Klidně si obléknou o pár čísel větší bundu, rozervané džíny, k tomu Chanelku a vyrazí do ulic. Je mi blízká ta jejich přirozenost. Pečují o sebe, ale dělají to spíš pro sebe samé než pro okolí. V NY mi přijde, že je vše více na odiv. Sladěné nehty, bezchybné, často i nehybné účesy a vyladěné outfity.

Jak si dáváte do pořádku pleť po focení? Není to pro ni náročné, když vás vizážistka pokaždé nalíčí něčím jiným?
Pravidlem číslo jedna je správně se odlíčit a pleť dobře hydratovat. Ráda jednou týdně používám pleťovou masku. Nemám na žádnou kosmetiku alergie, takže problémy s líčením na jobech nemám a většinou, jak říkám, se ihned po práci nebo pak doma odlíčím a pleť ošetřím hydratačním krémem. V civilu se zásadně nelíčím. Maximálně řasenku, takže pokožku více nezatěžuji. Osvědčilo se mi dodržovat pitný režim, to dělá s pletí zázraky. Každé ráno začínám teplou vodou s citrónem, která zbavuje organismus toxinu, a jednou za čas si udělám očistnou kúru a piji výluh z kopřiv, které čistí krev.

foto Matúš Tóth, archiv Eskimo - Bohemia Management

foto Matúš Tóth, archiv Eskimo – Bohemia Management

Jak jste si udržela postavu i po těhotenství?
Přibrala jsem dvacet kilo, takže jsem si ji tenkrát moc neudržela. Nemohla jsem se na sebe pak ani podívat. Špatně se mi dýchalo do schodů a celkově jsem z toho nebyla šťastná, takže jsem změnila jídelníček a začala cvičit, přestala jíst bílé pečivo a ve volných chvilkách jsem chodila na Heat program nebo jógu. Jsem aktivní člověk, stále venku, takže výšlapy s kočárkem nebo později s malým na odrážedle po kopcích určitě pomohly. Nepotřebuji trendy cvičení v luxusním prostředí. Prostě se hýbu přirozeně. Navíc je syn sportovec, takže musím dohánět: kolo, plavání, tenis… pořád jsem v pohybu.

Co vlastně děláte, když zrovna nejste před fotoaparátem?
To jsem pak samozřejmě se svým synem nebo se věnuji svým dalším aktivitám. Nově jsem i za fotoaparátem a sama modelky fotím, ale je to jen koníček. Baví mě si to celé tvořit.

Máte nějaký profesní a osobní sen?
Největším cílem je pro mě mít radost ze života a spokojenou rodinu, to ostatní je omáčka. Profesní cíle jsem si nikdy nedávala, nejsem zrovna ten typ člověka, možná bohužel, který si systematicky za věcmi jde. Skoro bych řekla, že se to vlastně teprve učím. Já měla vše vždy spíš na náhodu a nechala věci plynout. Ale samozřejmě bych se ráda zlepšila ve fotografování nebo herectví a díky synovi budu muset i v jízdě na kole, abych mu vůbec stačila. Vlastně bych tu vysypala spoustu cílů… 🙂

Vyměnila byste modeling za něco jiného?
Těžko říci, chtěla bych dělat veterinu, ale to už se nenaučím. Zjišťuji, že se vrhám poslední dobou do spousty věcí po hlavě. Přestala jsem nějak přemýšlet, jestli na to vůbec mám. A snažím se dělat ty věci, které mě nenechají spát. A když to nevyjde, tak se nic neděje, nepoložím se. Je dobré zkoušet nové věci.

titulní foto: Matúš Tóth, archiv Eskimo – Bohemia Management, pro kolekci Ivany Mentlové

лучший ноутбук HP 2016дешевые турыкупить насос для воды харьков

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email