Boření zavedených mýtů o lidském těle, bourání konvencí a utváření nové tradice. Anebo prostě jen dobrý pocit a cesta ke zdraví. To jsou dva úhly pohledu na nový fenomén, který v Česku nachází stále více příznivců.

Bosování je způsob chůze či běhu bez jakékoli obuvi. Název je odvozen od anglického slova barefooting a označuje novou módní vlnu v turistickém odvětví. Pro podporu tohoto trendu vzniklo také občanské sdružení Bosá turistika, které se už dva roky snaží ukázat široké veřejnosti klady chození bosky. Po překonání prvotního ostychu okolí mohla organizace přejít do aktivnější fáze. V jejím rámci je po celé republice budována síť tzv. „bosých stezek“, které jsou vyhrazeny bosování. Sdružení také pořádá pravidelné programy v příměstském táboře na Hřišti Bez Bot v Českých Budějovicích.

Kde se vzala myšlenka bosé chůze a turistiky? Tento styl prosazovali například indiáni; nalezneme jej také v oslavovaných dílech Tolkienových. Opravdový boom bosé turistiky ve světě ale spustila až kniha Zrozeni k běhu od amerického autora a novináře Christophera McDougalla. Seznámíme se s indiány z kmene Tarahumarů, kteří chodili i běhali pouze bosí. Tento indiánský kmen žije v rozpálených kaňonech Mexika a podle autora se jedná o ty „nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější“ lidi na světě. Jejich příběhem se nechali inspirovat mnozí lidé a bylo jen otázkou času, kdy se barefooting začne těšit větší oblibě.

Mnoho lidí zřejmě namítne, že chůze bosky není pro zdraví člověka přínosná. S tím ale nesouhlasí Richard Chaloupka z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Brně. „Chůze bosou nohou zapojí velké množství kožních receptorů plosky nohy. Rovněž svalové a šlachové receptory přinesou do mozku více informací o povrchu, po kterém člověk jde, o stavu vazů, kloubů a svalů. Kvalitnější je tím i celkové vnímání pohybu.“

Barefooting má mnoho pozitivních vlivů na celé tělo. Jedním z nich je význam terapeutický, především pro chodidla. Hlavní pohyb nezačíná na patě, jako je tomu u běžců s profesionální obuví, ale ve ventrální části chodidla a končí na hlavních článcích prstů. Tento styl chůze či běhu má vliv také na mozek a harmonizuje celé tělo. Možná se tak jednoho dne dočkáme pohledu například na samotného Usaina Bolta, jak běží svou oblíbenou dráhu na sto metrů bez jakékoli obuvi.гидроаккумулятор 100 л вертикальныйкак уехать из казахстана в сшасмартс пенза смс

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email