7 druhů „kavárenského povaleče“ – do které kategorie spadáte vy?

2
3 min. čtení
kavárenský povaleč

Být pravým kavárenským povalečem je umění. Vyžaduje to léta praxe v posedávání v kavárnách a řadu zkušeností. Pokud se domníváte – tak jako autor tohoto článku –, že jste opravdovými milovníky kávy, jistě se najdete v našem přehledu základních druhů kavárenských povalečů. Jste spíš americký starbucksák, nebo italský vymetač zapadlých kaváren?

Starbucksák a příbuzné druhy

Hojně rozšířený druh. Nevadí mu – ať už je ve Starbucksu, Costa Coffee či jiném obdobném podniku – si za kávu trochu připlatit a občas vystát delší frontu. Vyhovuje mu možnost odnést si kávu s sebou. Za výhodu těchto kaváren bez obsluhy považuje i fakt, že zde může sedět, jak dlouho se mu zlíbí. Třeba celý den.
Společný znak: Pravého starbucksáka poznáte podle toho, že má na stole notebook nebo tablet. Káva je pro něj módním doplňkem. Málokdy se vyskytuje v čisté formě, mnohdy bývá křížen s dalšími druhy, například s americkým typem.

Vymetač zapadlých kaváren

Nejlepší kavárna je ta, o které vím jenom já. Takhle nějak by mohlo znít motto těch milovníků kofeinu, kteří zbožňují malé, veřejností dosud neobjevené kavárny. Do Starbucksu či Costa Coffee chodí tzv. vymetač zapadlých kaváren jen z nouze, tamní prostory mu přijdou všední a neútulné.
Společný znak: Káva je pro něj životně důležitým prvkem. Často bývá zároveň i tzv. italským typem. Proto mluví o italské kávě jako o té nejlepší na světě.

Italský typ

Impulzivní a prchlivý druh. Vše, co má víc než 30 ml, už pro něj není káva. Italský typ preferuje ze zásady espresso, nebo espresso macchiato; za den jich dokáže požít i několik, přesto se mu večer snadno usíná. Jednu malou kávu zvládne vypít za patnáct až dvacet vteřin. Po vzoru svých italských přátel mnohdy ani nesvlékne bundu a kávu „vyžahne“ vstoje u baru.
Společný znak: Když má slabší chvilku – je-li například nemocný –, objedná si cappuccino. Caffè latte považuje za „dětskou kávičku“ či mořidlo na nábytek.

Francouzsko-řecký typ

Tvor klidný, někdy přezdíván také „pozorovatel“. Pije všechny druhy kávy, a to kdykoli během dne. S hrnkem espressa je schopen strávit několik hodin a vůbec mu nevadí vypít nápoj studený. Často si v kavárně čte knihu, případně noviny, a čas od času zvedne zrak, aby se rozhlédl po okolí.
Společný znak: Obvykle sedí v rohu místnosti, aby měl dobrý přehled o dění kolem sebe. Má rád všechny typy kaváren, ve kterých má klid, nebo kde hraje dobrá hudba; káva je pro něj synonymem života.

Americký typ

Čím větší, tím lepší! Americký typ miluje obrovskou kávu (takzvané americano) a ještě šťastnější je, když si ji může vzít do kanceláře nebo do metra v papírovém kelímku. Na svoji velkou kávu je náležitě hrdý a nestydí se ani za to, když si do ní nechá přidat čokoládový sirup nebo karamel.
Společný znak: Americký typ mnohdy bývá zároveň i starbucksákem. Není to ovšem pravidlem.

Patriot

Cappuccino nebo lungo mu nic neříká a raději si dá starého dobrého turka. Nepohrdne ani vídeňskou nebo rozpustnou kávou. Z kávové sedliny – tedy z tzv. lógru – se mu zle rozhodně nedělá.
Společný znak: Pohrdá kávou v kalíšku! Nevyhledává kavárny, preferuje domácí prostředí.

George Clooney jr.

V domnění, že se začne podobat americkému herci Georgi Clooneymu, si pořídil kávovar a zanevřel na všechny kafetérie. Je tedy otázkou, zda tento relativně nový druh můžeme vůbec považovat za kavárenského povaleče. Časem navíc většina příslušníků druhu zjistí, že se v Clooneyho nikdy nepromění. Avšak naděje umírá poslední…
Společný znak: Jde o jedinou skupinu lidí, kteří si dobrovolně přejí mít na hlavě šediny.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “7 druhů „kavárenského povaleče“ – do které kategorie spadáte vy?”

  1. martina napsal:

    Hele, a kdo chodí třeba do Emy, Kavaárbny, co hledá jméno nebo Kafe Karlín? Myslím, že tu chybí minimálně jeden další typ – je jednoduchý napsat, že to je hipster, možná „Berlínský typ“.