Neřest, které podléháme občas všichni a rádi, plnila v historii různé funkce a hrála svou roli i při významných událostech. Věděli jste, že čokoládová tyčinka měla zabít Winstona Churchilla? Nebo že Aztékové čokoládu používali jako platidlo? Dneska tak běžná pochoutka toho za sebou má opravdu hodně. A určitě bude zajímavé si to připomenout.

Když Aztékové platili čokoládou

Všechno samozřejmě začalo u kakaových bobů, které se těšily velké oblibě u starých civilizací v průběhu 7. až 16. století. Využívaly je při náboženských obřadech, ale nakonec i jako platidlo. Kakaové boby brali tehdejší Aztékové jako dar a součást rituálů. Rádi si připravovali nápoj z kakaového prášku a vody. Čokoládu dochucovali nikoliv cukrem, ale chilli, vanilkou, anebo dokonce pepřem. Nic atraktivního pro většinu dnešních zmlsanců. Čokoládu si už bez cukru asi nedokážeme představit.

Aztékové žili ve středním Mexiku ve vyšších polohách, kde se kakaovníku nedařilo. Kakao tak pro ně bylo vzácné a získávali jej například prostřednictvím obchodu. Brzy se tak stalo platidlem, za sto bobů jste v 16. století mohli dostat otroka a za třicet bobů králíka. V některých krajích Mexika a střední Ameriky bylo dokonce možné si kupovat zboží za kakaové boby ještě v 19. století!

Nejdražší čokoláda putovala až na Antarktidu

Nejcennější a zřejmě nejdražší čokoládová tyčinka pochází od značky Cadbury. Na svou první expedici na Antarktidu si ji vzal mezi roky 1901 až 1904 britský dobrodruh a polárník Robert Scott, který ji ale nikdy nesnědl a uchovával ji v plechovce od cigaret. Až v roce 2001 si deseticentimetrovou tyčinku koupil neznámý kupec na londýnské dražbě za neuvěřitelných 687 dolarů.

Čokoládová řeka? Vážně existovala!

Sen většiny čokoholiků se stal skutečností na začátku sedmdesátých let. Tehdy se natáčel film Pan Wonka a jeho čokoládovna podle předlohy Roalda Dahla. Mladší generace si budou pamatovat spíše Karlíka a továrnu na čokoládu z roku 2005, kde exceluje Johnny Depp. V novější verzi příběhu si ale herci neužívali ve skutečné čokoládové řece tak jako August Gdoule. Ten se před kamerami v sedmdesátých letech vykoupal a ve filmu málem utopil v řece tvořené z 570 hektolitrů vody smíchané s čokoládou a smetanou. Pohádková řeka se ve skutečnosti zkazila poměrně rychle, herci tehdy dokonce mluvili o příšerném zápachu, který se z tekutiny linul.

Nacisti chtěli zavraždit Winstona Churchilla čokoládovou tyčinkou

 Podle historicky doložených dopisů chtěli nacisté v průběhu druhé světové války spáchat atentát na Winstona Churchilla. A šli na to vskutku rafinovaně. Vytvořili trhavinu, kterou potáhli tenkou vrstvou tmavé čokolády a zabalili ji do zlatého obalu se značkou Peters Chocolate – takových tyčinek pro jistotu vyrobili víc.

Podle dostupných informací měli Němci tajného agenta ve Velké Británii, který dostal za úkol zanést smrtící čokoládu do blízkosti Churchilla, konkrétně do jídelny válečného kabinetu. Plán naštěstí nevyšel, protože ho včas odhalili britští špióni. Čokoládová trhavina se tak na stůl premiéra vůbec nedostala. Odborníci odhadli, že výbuch by neměl šanci přežít nikdo v okruhu sedmi metrů. Bomby podle některých zdrojů Němci umisťovali i do bonbonů, plechovek s hráškem nebo do podrážek obuvi. Nic se ovšem neví o tom, že by taková výbušná zařízení někdy v praxi explodovala.

Společně s čokoládou si pochutnáváme i na hmyzu

Dnes už asi není tak velkým tajemstvím, že některá jídla obsahují hmyz. Věděli jste, že broučci jsou také součástí čokolády? Průměrně obsahuje čokotyčinka zhruba osm hmyzích částí těla – nožičky, křidélka a tak podobně. Podle amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv hmyz v čokoládě není nijak závadný, pokud hmyzí podíl ve stogramové tyčince není vyšší než 60 ks. Do tohoto množství je to zkrátka přirozená součást našeho jídla.

Čokoláda zvyšuje chuť na sex

Nejen Aztékové, ale i moderní společnost považuje čokoládu za afrodiziakum. Aztécký vládce Montezuma ji pil dokonce padesátkrát za den ze zlaté číše! Dnes můžeme jen závidět, zvláště pokud si chceme udržet štíhlou figuru. Ludvík XIV. si prý účinky čokolády rovněž pochvaloval a ve svých 72 letech mohl díky ní uspokojovat svou milenku i dvakrát denně. Chemicky řečeno: čokoláda obsahuje fenylalanin, který napomáhá zvýšit množství endorfinů v těle a povzbudit tak libido. Hledáte-li recept na lepší milostný život, nejprve sáhněte po čokoládě!ноутбук с дискретной видеокартойсамовсасывающие насосы для воды бытовые ценаноутбук сколько стоит

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email