Také si občas kladete otázku, kam se vytrácí zdravý přístup k jídlu? Pravda, Češi si v minulosti – pokud vůbec našli odvahu jíst mimo domov – často museli projít gastronomickým peklem. Je jistě dobře, že kultura našeho stravování postoupila o několik levelů výše. Žádný extrém ale není správný.

Sociální sítě denně zahlcují stovky fotografií umně naaranžovaných kulinářských skvostů, které vypadají jako malá voňavá umělecká díla. Jídlo ale není fetiš, jeho primárním účelem je zasytit prázdný žaludek. Podívejme se tedy na 5 největších nešvarů food porna.

  1. LOOK JE DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ CHUŤ

Oku lahodící obrázky jsou nejvíc. Chuť jídla přátelům nikdy nepopíšete natolik výstižně, aby vám záviděli. Ani nemusíte – stačí, když jim ukážete fotky, nad nimiž se jim budou sbíhat sliny. Není důležité, že jste do bábovky omylem přimíchali sůl místo cukru a nedá se jíst. Na fotkách vypadá krásně a vaši přátelé na facebooku jsou naštvaní, že si na ní nepochutnají.

  1. HNUS DOMÁCÍ

Fotografie zavařenin a marmelád vůbec nejsou cool. Někteří lidé pod vlivem mediální masáže farmářské lobby nekriticky podléhají iluzi, že vše, co je z domácích surovin a domácí výroby, musí být nutně chutné. Nemusí. Možná máte podobnou zkušenost jako já s lečem, které vařila má babička. Dělala ho z paprik, rajčat a cibule, jež si sama vypěstovala na zahrádce hnojené pouze kompostem z vlastního bio odpadu, a přesto bylo hnusné. Dokonce tak hnusné, že se stalo noční můrou provázející mě celým dětstvím.

  1. HIPSTERŠTÍ POŽÍRAČI NUDY A FESTIVALY

Obcházejí luxusně vystylované pokrmy na food festivalech a farmářských trzích a soustavně mačkají spouště foťáků na mobilech, aby své designové úlovky zveřejnili na instagramových profilech, kde si je vzájemně lajkují. Takhle vypadá moderní zábava pseudointelektuálních snobů, kteří by se jinak nejspíš ukousali nudou.

  1. KÁVIČKY A JINÉ NEŘESTI

Fotky cappuccina, espressa nebo caffè latte s bohatou vrstvou zpěněného mléka ozdobenou malebnými obrázky tulipánů, srdíček a medvídků vytvořených pomocí latte art jsou sice okouzlující, ale na pořádného turka bez mléka nemají. Ne nadarmo se říká: „Jaký máš život, takový pij kafe“. Spousta lidí ho má hořký, bez cukru a s masivní vrstvou černého lógru.

  1. RŮŽOVÉ A SLADKÉ

Pohled na přeslazené cupcaky a muffiny okrášlené barevnými polevami různých chutí s nalepenými lentilkami, srdíčky, květinkami s lístečky a pusinkami před milovníkem sladkostí otevírá jinou dimenzi kýče, která spíš než extázi chutí připomíná výlet do světa vizuálních halucinací uživatele LSD. Navíc netušíte, jak chutnají. U klasického Sacher dortu alespoň nikdy nešlápnete vedle, víte, co od něj čekat.чехол для кистей для макияжа купитьперевозки грузчикикакой лучше выбрать ноутбук

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email