3 druhy blábolů, jimiž nás krmí obchodníci

3 min. čtení
shutterstock_304920974

Základní motivací všech obchodníků je prodat nám zboží. Nejoblíbenějším způsobem je případným zákazníkům předložit reklamu, v níž nám řeknou, proč je daný výrobek báječný. Za reklamu se dá někdy považovat i popis zboží umístěný na e-shopu. Problém však je, že podobné popisy někdy obsahují značné množství vaty. Delší popis a více informací navozují pocit, že tento výrobek je nejlepší možnou volbou. Co by stačilo shrnout dvěma větami, může dobrý marketingový pracovník nafouknout na půl stránky. Jaké části popisů můžete klidně přeskočit, protože nic neznamenají?

1) Designové, luxusní, moderní…

Jistě je znáte – slovíčka, která znamenají něco dobrého, ale když se nad nimi člověk zamyslí, není jasné, co tam dělají. Zrovna tato tři jsou v popisech zboží velmi častá. Jak si je ale vyložit?

Designové: Dá se také napsat, že výrobek má atraktivní vzhled. Bohatě ovšem stačí fotografie onoho výrobku. Obchod by někdy mohl klidně napsat: „Tak hele, je to z krásně lesklého hliníku, není to hnusný kus bakelitu“. Dostal by ode mě hned body za upřímnost.

Luxusní: Pojem luxusní lze naprosto bez problémů pochopit ve spojitosti s oblečením, nábytkem nebo automobily. Důvod, proč by měla být luxusní kuchyňská váha, mi poněkud uniká. Snaží se mi prodejce naznačit, že ji můžu vzít na procházku do města a všichni se za mnou otočí? Ani bych se nedivil.

Moderní: Že je výrobek moderní, doufám vždy. Téměř se někdy bojím, aby to neznamenalo jen to, že do dané věci nemusím házet každých deset minut uhlí, aby fungovala.

2) Balení obsahuje <doplňte nezbytnou součást, bez které výrobek nefunguje>!!!

Ne vždy balení obsahuje všechno, co potřebujete, abyste mohli onu věc použít. Sdělení, zda jsou v něm například baterie, je důležité.

Extrém však nastane, když je toto sdělení uvedeno jako jeden z důvodů, proč je váš výrobek lepší. Stane se, že například z velkých nápisů na krabici s (dozajista laciným a napodobujícím známější značku) přehrávačem se dozvíte, že:

– Má velký hard disk pro mnoho hodin záznamu!

– Přehrává DVD a Blu-ray!

– Zajistí skvělý obraz a zvuk!

– Balení obsahuje kabely pro připojení k televizi!

Je přeci jasné, že kabel za pár korun je to, co zákazníka donutí koupit si právě tento typ přehrávače. Příště zase podle reklamy bude lžíce na boty překvapivě velmi užitečná při obouvání.

3) Technobláboly

Když marketingu dojdou slova, vymyslí si vlastní. Pak vznikají slovní spojení, která sice nedávají smysl, ale hlavní je, aby zněla dobře. Jedním z nejlepších příkladů může být soupeření společností Sega a Nintendo v devadesátých letech. Sega měla herní konzoli Genesis, Nintendo zase SNES. Po mnoha stránkách byla SNES lepší, ale Genesis ji předbíhala v jednom z parametrů – lepším procesoru. Marketing se snažil tuto přednost co nejvíc vyzdvihnout.

Díky tomu vznikl pojem „Blast processing“. Znělo to opravdu dobře, ale někteří lidé dodnes vedou spory, zda to vůbec něco znamená. Sama Sega si z tohoto starého marketingového tahu dělá dnes spíš legraci. Lehce si pohrávám s myšlenkou, zda fiktivní konzole Super Mega CD Blaster z knižní série Prevítem snadno a rychle nebyla narážkou právě na to.

Proto pamatujte, že až se v reklamě vyskytne slovo nebo slovní spojení, kterému nerozumíte, existuje velká šance, že si je vymyslel někdo z marketingu, kdo ani neví, jak se daná věc používá. Mohli bychom totiž nosit boty se super expresním zapínáním (suchým zipem), kochleárně-eustachovské mega reproduktory (sluchátka) nebo měřit čas pomocí hodin s ultra jemným pohybem ručiček doplněným audio signalizací (jinými slovy ty hodiny tikají).

Proto – klidně jen pro zábavu čtěte pečlivě popisky u zboží a přemýšlejte, zda dávají smysl.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email