3 + 1 důvod, proč je rok 2017 nejlepším momentem pro poslední cigaretu

3 min. čtení
přestat kouřit

Čas předsevzetí je jako každoročně opět tady. S novým rokem přichází mimo jiné také nové příležitosti pro změnu životního stylu. Jednou z největších výzev je pro mnoho lidí souboj s návykem na nikotin. Pokud patříte mezi kuřáky a snažíte se přestat, jistě víte, jak trnitá může cesta k osvobození být. Ale pozor! Máme pro vás dobré zprávy. Rok 2017 vám může tuto cestu hodně usnadnit. Připravili jsme pro vás shrnutí několika skutečností, díky kterým je příští rok skvělým časem pro típnutí vaší poslední cigarety.

  1. Zákaz kouření v restauracích

Od června (resp. od 31. května) má platit zákaz kouření v restauracích a hospodách. Můžeme s ním nesouhlasit, bouřit se, dovolávat se svých svobod či ho označit za šikanu nebo další nesmysl z Evropské unie. Pravdou ale je, že pokud máte v plánu s kouřením seknout, může vám hrát tento zákon skvěle do karet. Nekuřácká předsevzetí totiž často padnou v momentě, kdy dojde na první pivo v kuřácké společnosti. Cesta k relapsu teď bude delší o těch pár kroků od stolu k východu a dá vám větší prostor pro souboj s pokušením, aniž byste se vzdávali společenského života.

  1. Odstrašující obrázky

Nic tak nezkazí den jako doběhnout si do trafiky pro krabičku s jedním z obrázků ministerstva zdravotnictví. Hororové výjevy už tak dost vystresovaným kuřákům na klidu moc nedodávají. Nic, na co byste se chtěli dívat další roky. Jistě, lidé už krabičky rafinovaně schovávají do přívětivých obalů nebo ukládají cigarety do tabatěrek, aby nepřicházeli s tímhle peklem do stálého kontaktu (psychologové by tento způsob pravděpodobně označili za vytěsnění). Proč ale celou tu pitomost radši nezahodit do koše? Tenhle koníček už si svou zlatou éru zažil a ilustrační obrázky jsou jen další z řady důvodů, proč má kouření ve 21. století do pohody daleko.

  1. Nové možnosti

Přestat kouřit není jednoduché. Oproti předchozím generacím ale máme pár trumfů v rukávu. Nikotinové náplasti, žvýkačky, inhalátory, audionahrávky s hypnotickými sugescemi, léky na předpis nebo terapeutické semináře s garancí vrácení peněz. Kromě toho můžete sáhnout i po některé z nekonečné řady elektronických cigaret a užívat si dýmu bez protivného zápachu. Všechny tyhle produkty mají možná své stinné stránky, ale při troše průzkumu najdete lidi, kterým pomohly vyléčit se ze závislosti. Informace o odvykání dnes navíc můžete pohodlně vygooglit a připojit se třeba i k některé z online podpůrných skupin.

  1. Všechny ty staré důvody

Kromě čerstvých důvodů pro skoncování se starým zlozvykem zůstávají ve hře i ty dobře známé. Tabákové výrobky se každou chvíli zdražují a představují čím dál větší zásah do vašeho rozpočtu. Spolehnout se můžete i na stará dobrá zdravotní rizika, jejichž výčtem vás nebudeme po milionté obtěžovat (však už je dávno dobře znáte). Přičtěte k tomu neodbytný odér, noční túry na benzínku, špatný příklad pro děti a udivené otázky bližních, které nejdou zodpovědět. Na „Proč to děláš?“ totiž už dávno neexistuje odpověď, která by nezadupala selský rozum pod zem.

Pokud se chystáte poslat cigarety k šípku, vědomí těchto skutečností by vám mohlo pomoci. Co tedy letos vzít to předsevzetí vážně, a až se příště sejdete s přáteli ve své oblíbené hospůdce s poněkud „čerstvějším vzduchem“, oslavit svou cestu za zdravím a buclatější peněženkou bez cigarety v ruce?

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email