Wabi Sabi – mějte rádi nedokonalost

2
3 min. čtení
Wabi Sabi

Jaro už se naplno hlásí o svou vládu a hřejivé sluneční paprsky ve vás dost možná vzbuzují myšlenky na velký pozimní úklid. Už to vidíte, jak se na vás valí spousta s tím spojených povinností, venku je přitom tak krásně a vy máte tak málo času! Jste perfekcionista a váš domov musí být dokonalý? Jak to ale skloubit s ostatními povinnostmi?

Seznámení s japonskou filozofií Wabi Sabi vám nabídne nový životní styl. Možná svoji pověstnou puntičkářskou povahu poněkud změníte a přestanete bojovat s tím, že vždy nestíháte. Naučí vás spřátelit se s nedokonalostí. Kdysi jsem někde četla, že „dokonalost je odpudivá“. Opravdová krása je ve skutečnosti nedokonalá a také nestálá.

Co znamená Wabi Sabi?

Možná nyní čekáte, že se vám pod tímto exotickým názvem chystám doporučit nějaký kouzelný lektvar či koření. Nikoliv. Co že to tedy je, to Wabi Sabi? Jedná se o japonskou filozofii, která vám pomůže dívat se na věci jinýma očima.

Wabi v překladu znamená jednoduchost, čistotu a eleganci. Sabi zase klidnou krásu, která si časem získala dokonalou patinu. Možná vás napadá: Že bych jako neměla vyhodit tu lehce naprasklou a slepovanou vázu po pratetě? Čtěte dál, odpovíte si sami.

Abyste Wabi Sabi začali aplikovat ve svém životě, nepotřebujete žádný speciální trénink ani spoustu peněz. Jediné, co se od vás očekává, je přijmout věci okolo sebe bez zbytečného přikrašlování. Tento styl vidí krásu v jednoduchosti, obecně můžeme říct, že ji spatřuje ve věcech mnohdy omšelých, prostě taková „krása s kazem“.

Proč umění „nedokonalosti“ slaví úspěchy v perfekcionistické společnosti?

Jednoduše proto, že nás učí nalézt a ocenit krásu a půvab těch nejobyčejnějších věcí a zbaví nás touhy po všem dokonale strojově opracovaném. Paradoxem dnešní doby je, že zákazník občas rád zaplatí za kousky nábytku s patinou, která je však uměle vytvořena. Obyčejná krása se tedy dokonce úmyslně zhotovuje na zakázku jako protipól dokonalosti.

Vytvořte si domov, ve kterém se budete cítit vyrovnaní a plní energie. Najednou si budete připadat nově a výjimečně. Nepotřebných věcí a nepořádku se v rámci jarního úklidu zbavit samozřejmě musíte. Naopak si ale namísto vyhození vycídíte například starou poněkud otlučenou cukřenku po babičce nebo další unikátní kousky „s příběhem“ z rodinných pokladů. Nadšeně je budete recyklovat a pak si je hrdě vystavíte. A hlavně se z nich budete těšit.

Buďte pánem svého času

Japonská filozofie Wabi Sabi zprostředkovává rovněž úplně nové pojetí času. Podle ní je totiž nejdůležitější vzít ho do vlastních rukou v souladu se svými osobními potřebami. Vaším úkolem tedy je najít dostatek času a prostoru pro sebe samotné.

Při uvádění Wabi Sabi do svého života vám určitě přijde vhod několik následujících rad:

 • zbavte se nepotřebných věcí
 • využívejte přírodní materiály a přirozené tvary
 • barevnost čerpejte z přírody a ji samotnou vpusťte do svého domova
 • vyhněte se symetrii
 • umožněte věcem stárnout, neměňte vše ihned za nové – Wabi Sabi oceňuje trpělivé stárnutí a prožití života
 • udělejte si některé doplňky sami – Wabi Sabi oslavuje domácí a rukodělné práce

Závěrem můžeme konstatovat, že Wabi Sabi je komplexní přístup, jehož prostřednictvím docílíte harmonie ve svém okolí i ve svém nitru.

Inspirujte se filozofií Wabi Sabi, pozvěte ji do svého života a naleznete potěšení i v těch nejprostších maličkostech. A představa „dokonalého domova“ najednou dostane úplně nový rozměr.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “Wabi Sabi – mějte rádi nedokonalost”

 1. Anna Konopásková napsal:

  Díky za seznámení s filozofií Wabi Sabi, která mi docela vyhovuje. Snaha po dokonalosti může člověka úplně zničit, protože dokonalost je podle mě relativní pojem.

 2. Hana Líbalová napsal:

  Vlasto,
  krásné Velikonoce. Piš stále!!!!!!!!!!!! Skvělé.