Vánoční koledy podle národnosti

4 min. čtení
Vánoční koledy

Většina z nás si advent bez vánočních koled nedovede představit. Přestože nám je v obchodních domech pouštějí pořád dokola a známe je prakticky nazpaměť, jsou stále nedílnou součástí vánočních svátků. Rozhodli jsme se být letos „světoví“ a představit vám populární vánoční písně napříč zeměkoulí. Co si zpívají u stromečku Francouzi, Němci nebo Italové? A jaká píseň je populární na Filipínách?

Kanada: Vánoční hymna z pera jezuitského misionáře

Pod vlivem anglické, americkéfrancouzské kultury se v Kanadě ujalo mnoho moderních koled. Avšak hymnou Vánoc je v zemi javorového listu skladba Huron Carol, známá také jako Twas in the Moon of Wintertime. První kanadskou vánoční koledu, jak bývá písni přezdíváno, napsal v roce 1642 jezuitský misionář Jean de Brébeuf v rodném jazyce místních obyvatel Huronů. Až v roce 1926 se skladba dočkala anglických slov, která se vcelku liší od starší francouzské verze. Jen pro zajímavost, původní název Jesous Ahatonhia znamená: Narodil se Ježíš.

Francie: Tradice se snoubí s modernou

Zatímco v Kanadě není vůbec těžké označit jednu koledu za národní, ve Francii už to tak jednoduché není. Záleží nejen na tom, o jaké době hovoříme – protože dnes už francouzské posluchače neuchvacují klasické písně jako Çà, bergers, assemblons-nous či Douce nuit, sainte nuit –, ale také na tom, v jaké oblasti se pohybujeme. Každý region má své tradice i své písně. Za nejpopulárnější si ovšem troufáme označit koledy Petit Papa Noël (1948), Noël blanc (fr. verzi americké písně White Christmas od Irvinga Berlina) či Mon beau sapin. Ty zná dnes opravdu každý.

Německo: Tradice nade vše

Velká část tradičních vánočních koled, které jsou známé jak u nás, tak i v ostatních evropských zemích, má svůj původ právě v Německu. Například francouzská píseň Mon beau sapin (tedy Můj krásný vánoční stromečku) je adaptací původního O Tannenbaum. Je nicméně potřeba dodat, že slova této koledy, jak je známe dnes, pocházejí až z roku 1824. Původní lidová píseň totiž vůbec neoslavovala vánoční stromek, nýbrž vlastnosti jako stálostvěrnost. Z Německa se k nám pak dostala kupříkladu i skladba Stille Nacht, heilige Nacht, pro nás Tichá noc.

Řecko: S písní od domu k domu

V Řecku je tradicí, že na Štědrý den a Nový rok chodí malé děti od domu k domu s trianglem v ruce a zpívají vánoční píseň Kálanda (název je odvozen od římských kalend). V Evropě je tato koleda populární zejména díky světoznámé řecké zpěvačce Naně Mouskouriové. Co se ostatních vánočních písní týče, platí zde totéž co ve Francii. Každá oblast má své zvyky a své adventní hity. Je také běžné, že mladí Řekové poslouchají koledy v angličtině.

Itálie: Sestup k nám z nebes, drahý Ježíšku

Tu scendi dalle stelle, tak zní název jedné z nejpopulárnějších vánočních koled v Itálii. V zemi, kde se osmdesát procent všech obyvatel hlásí k římskokatolické církvi, nikoho nepřekvapí, že tuto píseň složil v 18. století biskup. Jmenoval se Alfons Maria z Liguori a do historie vstoupil zejména jako zakladatel kongregace redemptoristů. Tato píseň je natolik populární, že se dočkala překladu do několika světových jazyků.

Filipíny: Křesťanská tradice v asijské zemi

Je všeobecně známo, že římskokatolická církev má na Filipínách důležité postavení. Z celkových sto dvou milionů obyvatel tohoto ostrovního státu se k ní hlásí celých 80 %. Vzhledem k tomu, že Filipíny byly dříve kolonií evropských mocností, mají tamní vánoční koledy svůj původ hlavně ve Španělsku nebo Velké Británii. Nejznámější je zřejmě skladba Ang Pasko ay Sumapit (Vánoce jsou tady), již v roce 1933 složili Vicente D. RubiMariano Vestila.

Austrálie: Vánoce za každého počasí

Nezapomínejme na to, že Štědrý den je v Austrálii vrcholem léta. I proto chodí Santa Claus na největším ostrově světa jen v žabkáchletním klobouku. Díky velkému vlivu britského impéria se na australský kontinent dostaly některé tradiční koledy jako například The Twelve Days of Christmas. Zajímavostí ale je, že mnohé evropské symboly Vánoc – jako třeba jedle, nebo labuť – v australské verzi zcela vymizely. Byly nahrazeny něčím trochu víc exotickým, např.: papoušky, koalami či blahovičníky. Velký vliv má v Austrálii také moderní americká a britská hudba, podobně jako v Kanadě.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email