Teorie (mužské) slepoty

3
5 min. čtení
shutterstock_241545859

Určitě tuto teorii znáte velmi dobře, jen jste si ji nepojmenovaly. Zejména vy, milé dámy, které jste již delší dobu vdané, nebo jenom žijete se zástupcem opačného pohlaví. A troufám si říct, že není na škodu se s touto teorií seznámit ještě před tvorbou rodinného hnízdečka.

Jak slepotu u svého partnera poznáte? Velice jednoduše. Již v počátcích vašeho společného soužití se začne nenápadně a plíživě projevovat.

„Miláčku, nevíš náhodou, kde máme hořčici?“ zeptá se vás váš milovaný novomanžel s pohledem raněné laně. V tu chvíli opravdu zaváháte, jestli náhodou nejste obětí nejapného žertíku. Vždyť ji včera, tak jako již mnohokrát předtím, vyndal bez problémů z police v lednici. Přesně tam je místo pro různé druhy těchto dochucovadel. Nevymyslela jste jim jiné stanoviště. Od té doby, co vlastníte tuto lednici, je vše na svém místě, tak jak to má být. A jste na to náležitě pyšná.

„Kde by byla? Přece v ledničce, jako vždycky,“ odpovíte s údivem v hlase. Váš miláček zírá do otevřené lednice a po chvíli hlesne: „Ale tady není.“ Máte chuť zařvat, kam to proboha kouká, ale místo toho (jste přece vzorná ženuška) beze slova sáhnete do police na dveřích chladničky, zhluboka se nadechnete a ještě se mile zeptáte, který druh mu bude nejlépe vyhovovat.

A je to tady. Připravte se na to, že ryze mužská slepota úměrně s věkem muže prudce narůstá. Postupně se vás ptá na každou maličkost. Co by si namáhal hlavu a hlavně se snažil si pamatovat, kde máte co uložené. Je tak jednoduché se zeptat. Musím vás, milé dámy, upozornit, že jsem se tomuto mužskému syndromu snažila alespoň trochu vyhnout nebo jej minimalizovat. A hlavně předejít případným konfliktům. Vždy, když jsem po svém muži požadovala, aby přinesl nebo vyndal nějaký požadovaný předmět, hned jsem mu sdělila, kde ho najde. Dokonalá verbální navigace. Výsledek byl ten, že se pán tvorstva rozčílil, že prý z něj dělám blbce a že přece ví, kde to máme. Tak opravdu nevím.

Dalším projevem mužské slepoty je neschopnost uklidit po sobě talíř, skleničku či hrneček ze stolu, a hlavně, zasunout k tomu stolu židli. Když jsem po několikáté svého muže upozornila, že by mohl aspoň zastrčit tu židli, zejména když žijeme v minibytě a vystrčená do prostoru evidentně překáží, odpověděl mi, že on nic nevidí a o co mi prý jde. Úklid nádobí po snídani či večeři už jsem trpělivou „převýchovou“ zvládla. Ano, nádobí ze stolu odebere a odloží na linku, ale vložit je do myčky je pro muže úkon nadlidský. Patrně tu myčku, která stojí hned vedle, nevidí. Pokud se váš muž chová jinak, buďte šťastné. Je však velmi pravděpodobné, že je raněn slepotou v jiných věcech. Myslím, že většina dam souhlasně pokyvuje hlavou a určitě by dala k lepšímu další a další příklady projevů již zmíněného syndromu mužské slepoty.

My, co už máme nějaké životní zkušenosti, víme, na čem jsme. I když musím konstatovat, že mě někdy ta jejich slepota a hlavně její obhajování „dostane“. A to jsem si myslela, že mě, zocelenou a vyškolenou několika manželstvími a delšími vztahy, hned tak něco nepřekvapí. Překvapilo. Když si manžel k ohřáté klobáse na talířek ze skleničky přidal zelený kopeček, vyděsil se a zeptal se, co to je. To, že je gramotný a umí číst, jaksi pozapomněl. Že si místo hořčice vzal bazalkové pesto… prý to opravdu neviděl a automaticky čekal hořčici. Ta stála vedle. A zase máte chuť zařvat něco o slepounovi slepým.

Doufám, že teď už je vám teorie o syndromu mužské slepoty jasnější. Snad jsem moc neodradila potenciální budoucí novomanželky. Ale říká se, že štěstí přeje připraveným. A nám, co už letitou praxí víme a známe, nám je jasné, že musíme tento syndrom a hlavně jeho obhajování ze strany partnera přežít. Mám na to svůj malý recept. Pokud mě dotaz mého muže, např. kde má čisté trenýrky, přijde opravdu na hranici debility, vážně mu odpovím: „Šly od půl třetí do kina.“

Určitě si říkáte, že jsem opomněla zmínit ještě jednu důležitou oblast „slepoty“. Také znáte pocit, kdy jste se nastrojila, navštívila kadeřnici a čekala na reakci svého partnera? A ta se v souladu s teorií slepoty nedostavila. Po dlouhém mlčení a čekání na nějakou reakci to psychicky nevydržíte a zeptáte se: „Jak se ti líbím?“ Vaše drahá polovička se na vás pátravě zadívá a konstatuje: „A co jako?“. To opravdu přijde líto. Rovněž tak situace, kdy manžel zjistí, že jste ostříhaná na poměrně kraťoučký sportovní účes až za čtrnáct dní, kdy žoviálně prohodí: „Ty máš nějaké jiné vlasy, ne?“

Já například nenosím sukně již dlouhou dobu a místo nich upřednostňuji společenské kalhoty. Nedávno se mi však přece jen zastesklo po tomto ryze ženském kousku oblečení. Manžel nijak nereagoval. Mohla jsem to očekávat. Na můj všetečný dotaz, co je na mě dnes jiného, se můj muž hluboce zamyslel, zaostřil pohled a pak pravil, že mám asi novou vestičku. Podotýkám, že tento můj oblíbený kousek garderoby mám deset let a nosím ho hodně často.

Co dodat, milé dámy?  Nezbývá nám než se se syndromem mužské slepoty smířit nebo se jím prostě jen nechat pobavit. To ovšem záleží na okolnostech, zda vás vytočí do nepříčetnosti, nebo záchvatu smíchu.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

3 komentáře: “Teorie (mužské) slepoty”

  1. Milena Živcová napsal:

    Na téma mužská slepota by se dalo vyprávět mnoho, nicméně tento popis měl vše, co si jen pod tímto pojmem lze představit!Jen tak dál, víc takového čtení s espritem!!!

  2. Oli napsal:

    Ne,ne, toto nemůže být pravda.Vždyť,to není vůbec důležité …….Vlasti fandím Ti.

  3. Katka napsal:

    Vlasti , naprosto přesné, nemám co dodat.