Pryč s návody aneb Vyhlasme válku dokonalé výkonnosti – hlavně na podzim

4 min. čtení
shutterstock_215893744

5 triků, jak porazit X. Dělejte toto a už nikdy nebudete trpět na Y. Jak se zbavit Z a vnést do svého života více pozitivní energie? Všude samé návody, jak být od rána do večera svěží a plný energie, dobré nálady a pozitivního myšlení. Jsou všudypřítomné, ale už teď se pomalu blíží další každoroční lifestylové peklo – podzimní únava, smrtelná choroba moderní ženy (a muže) a jak na ni.

Redaktoři už se jistě těší, jak vytáhnou ze skříně, totiž z databáze, staré návody na ochranu před únavou a špatnou náladou, zbaví je naftalínu (loňského či předloňského data), přišijí jim novou fotku z databanky a voila, máte to černé na bílém – už žádná omluva, že nevíte, jak na to, a dovolujete si poklesnout ve výkonnosti: stačí dodržovat těchto několik zaručených rad a běh ročních dob vás nezaskočí!

Ono se to dobře střílí do vlastních řad, když všichni děláme totéž. Když víme, že číslo v titulku a bodové rozvržení textu přitáhne každé unavené oko mžourající ráno do monitoru v kávovém opojení. Přesto, že se čas od času dám chytit do stejného kolotoče a začnu agilně vymýšlet nějaký návod či strategii na zlepšení života těch druhých (většinou na základě úvahy typu „tak co všechno by ostatní asi neměli dělat, aby tuhle práci nepodělali tak, jak se to zrovna povedlo mně“), jsou věci, k nimž mám přece jen odpor – a to k vytváření umělých problémů a léčení normálního chodu života a přírody.

Takže hezky popořadě. Co dělá na podzim příroda v našich zeměpisných šířkách? Chystá se na zimní odpočinek. Co děláme my lidé? Předstíráme, že nic jako střídání ročních období neexistuje, že se nás to netýká, že my jsme pány přírody, a tudíž už nejsme její součástí a její zákony se na nás nevztahují. A tak hrdě neseme civilizační korouhev a tváříme se, že vstávat za tmy je super a že je potřeba podávat stopadesátiprocentní výkon po celých 365 dní v roce.

A když začneme boj s přirozeností přece jen prohrávat, když nás už konečně přemáhá táž neúprosná síla, která nabádá divou zvěř, aby zalezla na několik měsíců do pelechu a počala hibernovat, když máme po ránu chuť praštit kolegu v práci místo pozdravu mezi oči pěstí, a když, nedej pánbu, na naše zmatené úsilí vlastní tělo zareaguje vzpourou a pořídí si virózu, začneme si vyčítat, že jsme slabí a neschopní. Usoudíme, že je s námi něco určitě ukrutně v nepořádku, že tohle tedy nejde a musíme s tím nutně něco dělat – nabít se pozitivní energií, nastartovat metabolismus a rychle se vrátit zpátky k „normálu“ plného výkonu.

Po ruce jsou desítky článků, které radí, jak na to: speciální cvičení, afirmace, meditační techniky, denně sníst kolečko pomerančů pro dostatek vitaminu C, vymalovat obývák na žluto, aby nám už napořád zůstala rozjásaná letní nálada, chce to také nějaké křiklavé oblečení, aby každý viděl na první pohled, jak aktivně s tou podzimní chandrou bojujeme. A pak je samozřejmě nutné radikálně změnit jídelníček, vyměnit kosmetiku a provonět byt tuctem vonných svíček ze supermarketu pančovaných formaldehydem…

Nechápejte mě špatně – nemám nic proti citronům, zázvoru, meditaci, lehkým jídlům, aromaterapiím nebo šálám s veselými barvami. Je skvělé to všechno mít nebo dělat, když vás to baví a dělá vám to radost, ale nepoužívejme to prosím pěkně jako lék na neexistující neduh! Udělejme si jednou provždy jasno. Ano, je normální cítit se ze změny počasí unavený a víc spát. Ano, je normální, že méně světla, světe div se, má vliv na naši náladu! Ano, je normální po prochladnutí dostat rýmu.

Skutečně nejsme roboti, i když ti z nás, kteří přivykli pohodlnému městskému životu, v němž je „lék“ téměř na cokoli, co se nám zrovna nehodí do krámu, na to možná zapomněli. Až se vás někdo bude ptát, co je to sakra s vámi, že jste jak přichcíplí a „ztrácíte chuť do života“, vytáhněte ho někam za město do polí, ať se podívá, kolik bujnosti na podzim projevuje příroda. A pak si prostě místo nočního tréninku v posilovně nebo večírku jděte bez výčitek svědomí lehnout.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email