Prezident jako paroháč, pavouk či parazit

1
3 min. čtení
shutterstock_83985352

To, že se po slavných hlavách státu pojmenovávají ulice, hory či celá města, jistě nikoho nepřekvapí. Ať už vzpomeneme bývalý Gottwaldov, poměrně nedávno pojmenované Letiště Václava Havla, či například náměstí T. G. Masaryka, jichž je u nás minimálně 50. U geografických názvů nám to zkrátka připadá přirozené, byť jimi nemusel exprezident ve skutečnosti nikdy projít.

Stejně tak se nepozastavíme nad tím, že se po T. G. M. jmenuje státní vyznamenání či univerzita (ovšem v době, kdy právě tato brněnská instituce svůj název dostala, to lidem zvláštní připadat mohlo – psal se totiž teprve rok 1919 a „Tatíček“ byl tedy ve své funkci velmi krátce). Nicméně takovýmto poměrně suchým výčtem u nás zřejmě s kreativitou v této oblasti tak nějak končíme.

A teď si představte takového vědce, třeba biologa, kterému se podařilo objevit nový biologický druh a potřebuje jej vhodně pojmenovat. Samozřejmě si uvědomuje, že to není jen tak! Je to přece velká pocta, když po vás něco pojmenují! Ten název už bude navždy existovat, budete svým způsobem nesmrtelní, či alespoň nezapomenutelní. Čili najít vhodné jméno je pro vědce velká odpovědnost, s tím se nežertuje.

A tak se stalo, že se například jeden mořský plž jmenuje po jihoafrickém vůdci Mandelia Micocornata (zdaleka v tom ovšem není sám, po Nelsonu Mandelovi nese název mimo jiné také tanec, druh orchideje či nukleární částice), specifický druh severoamerického jelena Wapiti se pyšní jménem Rooseveltův a jistý vyhynulý druh třetihorního savce nám již navždy zůstane znám jako Megalonyx Jeffersonii.

Ne vždy to ale dopadne dle očekávání. Před pár týdny jistý čínský entomolog, pracující na ČZU v Praze, sklidil rozhořčení svého vůdce, když po něm pojmenoval nový druh brouka, živícího se shnilým dřevem, Rhyzodiastes Xii (Siův). Čínská média prý dokonce musela všechny zprávy o tomto objevu stáhnout.

Na druhé straně současný americký prezident po sobě nechá pojmenovat leccos. Celosvětová média se snaží minimálně naznačovat, že by nejmocnější hlavu státu mohlo urazit, když po něm vědci pojmenují parazita, napadajícího plíce vodních želv. Baracktrema obamai už se tak jmenuje několik měsíců, až teď o tomto pojmenování vyšel článek v odborném časopisu o parazitech. Jeho objevitel však tohoto plochého červa tloušťky lidského vlasu brání. Prý to nemá vůbec lehké, a tak si musí pomoci imunitním systémem hostitele, jinak by nepřežil a nedokázal se rozmnožit. To už tak u parazitů bývá… hledat v tom jakoukoliv paralelu s osobou prezidenta by však bylo liché – vědce prý k tomuto pojmenování přivedlo zjištění, že je vzdáleným Obamovým příbuzným.

A minimálně podle jména bude mít tento červ i spoustu dalších příbuzných – v „Obamovic rodině“ je totiž například i vyhynulá ještěrka Obamadon, která prý měla stejně silné zuby a úsměv jako americký prezident, lišejník Caloplaca Obamae či jeden z pavouků, pojmenovaných vědcem Jasonem Bondem.

Ten objevil hned 33 nových druhů, a tak se svých vlastních pavoučích odkazů dočkali i ostatní osobnosti, jako například Bono z U2, Angelina Jolie či bojovník za lidská práva Cesar Chavez. Ale že bylo třeba nově pojmenovat opravdu mnoho druhů, zbylo i na vymyšleného živočicha Sarlacca ze Star Wars či vědcovu devítiletou dcerku.

Takže to zase takovou práci nedá, aby po vás něco neslo vaše jméno. Kdybyste si mohli sami vybrat, co by to mělo být?

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “Prezident jako paroháč, pavouk či parazit”

  1. Janicka napsal:

    Pavouka ne… ale kdyby po mně někdo chtěl pojmenovat třeba nějakou orchidej, nebránila bych se :-) Ale nazvat parazita po prezidentovi mi taky přijde divný…