Předsevzetí? Jedině tato univerzální!

4 min. čtení
novoroční předsevzetí

Nikdy jsem s příchodem nového roku nechápal, proč si lidé dávají předsevzetí. Zdálo se mi, že jde o narychlo vymyšlené sliby, které stejně nedodržíme a které si dáváme jen z úcty k tradicím. Letos jsem se rozhodl udělat věci trochu jinak a pár drobností si skutečně předsevzít. Upřímně doufám, že z toho budete mít užitek i vy čtenáři, svá předsevzetí totiž považuji za univerzální. Posuďte sami:

  1. Nebudu nudit svého šéfa jednou a tou samou výmluvou, proč jsem přišel pozdě do práce, a raději si vymyslím několik nových.

I když většinou pracuji z domova, občas se mi poštěstí dorazit na schůzku s nadřízeným o něco později. Proto si už teď sepisuji seznam originálních výmluv na další rok. Uvěřitelných výmluv, které budou o něco chytřejší než: „Unesli mě mimozemšťané.“

  1. Změním si heslo na počítači a vymyslím lepší než „heslo“ nebo „12345“.

Pro všechny vtipálky, které by napadlo „vloupat“ se mi do počítače: Heslo jsem si změnil ještě před odesláním tohoto článku do redakce. Dle odborníků má být heslo originální a pro všechny nezjistitelné. Já si myslím, že by mělo zároveň odrážet naši osobnost. Například jeden můj známý míval na počítači heslo iloveřízek. Génius!

  1. Volné dny nebudu trávit sezením v křesle oděn v pyžamu a s notebookem na klíně.

V mém případě jsou to i některé pracovní dny. Nikdo – dokonce ani ta vyděšená poštovní doručovatelka, jež tu byla dnes ráno – mi nevěří, že v županu se píše opravdu nejlépe. V rámci svého „nového já“ jsem se ovšem před psaním tohoto novoročního článku doopravdy převlékl. Mohu dodat i fotografii, pokud mi nevěříte…

  1. Volné večery budu trávit lépe než sledováním starých epizod Simpsonových.

Nebo se o to alespoň na pár týdnů pokusím. Tento zlozvyk u mě vypěstovala jedna nejmenovaná televizní stanice, která populární animovaný seriál vysílá stále dokola už několik let. I když znám většinu dílů již nazpaměť, Homerovi a jeho geniálním nápadům zkrátka nikdy neodolám. A také mám rád koblihy.

  1. Nikomu nebudu vnucovat jídlo, které jsem uvařil. Nikdy!

Všech mých osm věrných čtenářů si jistě vzpomíná na fejeton, v němž jsem popisoval své zkušenosti s vařením. No ano, nejsem zkrátka ten nejlepší kuchař pod sluncem a kuchyň rozhodně není místo, kde se cítím jako doma. Pokud také patříte k těm, jejichž pokrmy jsou nepoživatelné, či dokonce životu nebezpečné, předsevzetí s číslem pět je tu i pro vás.

  1. Opráším rotoped a (snad) začnu cvičit.

Přiznám se, že rotoped nemám, ale zde jde spíš o symboliku. Je mi jasné, že kdybych tento – či jiný obdobný – mučicí nástroj vlastnil, jistě by zastával funkci věšáku na saka, kterých mám více než požehnaně (viz číslo VIII.). Teď ale začnu žít opravdu spořádaně. Nedávno jsem v jistém televizním pořadu totiž zaslechl, že bychom měli cvičit alespoň dvacet minut denně. Denně, nikoli ročně, jak jsem se domníval já…

  1. Budu jíst zdravěji a pít méně kávy.

Zní to opravdu hezky, když dvakrát do týdne někomu ze svých blízkých řeknu: „Od zítřka začínám jíst zdravě.“ Jenomže to nikdy nedodržím. Jsem totiž závislý na čokoládových bonbonech, červeném víně a kávě. Zejména bez toho posledního nedovedu žít. Nedávno jsem se pokusil tvořit bez ranního hrnku kávy a dopadlo to tak, že jsem napsal: Z vysoké pouliční lampy na ně dopadaly paprsky slunce. Bez kávy to zkrátka nejde.

  1. Nebudu si kupovat věci, které nepotřebuji.

Tak se přiznejte: Kdo z vás v roce 2016 kupoval něčeho více, než je zdrávo? Je tomu tak, že každý máme něco, na čem (odpusťte mi ten výraz) tak trochu „ujíždíme“. Pera, boty, košile, tašky, klobouky atp. V mém případě jsou to saka. A pak také košile, šály, peněženky, vinylové desky, zápisníky…

  1. Zkusím splnit alespoň dvě ze svých předsevzetí.

Zkusit se má přeci všechno a snad alespoň jeden týden bych bez čokoládového bonbonu či bez Homera Simpsona vydržet mohl, nemyslíte? Budu přát sobě i vám, kteří jste natolik odvážní, že si předsevzetí rovněž dáváte, hodně kuráže. A také šťastný nový rok!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email