Queer Ball

Po čtyřech úspěšných ročnících akce s názvem Queer Ball v Brně se tato událost určená LGBT minoritě dostává také do Prahy. Její konání zde podpořila svou záštitou také primátorka metropole Adriana Krnáčová. Moderování se ujme herec Lukáš Hejlík. Přáním organizátorů je, aby si ples vybudoval také v Praze svou tradici a stal se jednou z hlavních queer společenských událostí v hlavním městě, dodává Marek Christ, předseda brněnského spolku STUD.

Oslovili jsme ho tedy, aby nám k akci prozradil více podrobností:

Queer Ball nazýváte akcí, která umožňuje všem návštěvníkům užít si plesový večer se svým partnerem či partnerkou bez ostychu a předsudků. Není právě toto vydělování se z většinové společnosti podnětem k vytváření předsudků? Stejně tak jako např. Prague Pride, která upozorňuje okázalým průvodem hrdosti na odlišnost queer minority, jež se touto akcí z většinové společnosti paradoxně sama vyčleňuje a vymezuje se tak vůči ní?

Queer Ball

Queer Ball

Když si vezmete klasický ples, ať už se koná kdekoliv, není tam bohužel možné, aby si kluk s klukem nebo holka s holkou normálně zatančili. S ohledem na ostatní návštěvníky se neodváží projevit se a užít si ples po svém. Odlišnost je dodnes ve společnosti velké tabu, a to se odváží prolomit jen málokdo. Na našem plese Queer Ball je možné svobodně se vyjádřit, odvázat se. Kdyby si na obvyklém plese mohl kdokoliv s kýmkoliv zatančit, Queer Ball ani neděláme. Nebyl by potřeba. Je to vlastně jen reakce na současnou situaci ve společnosti.

V Brně, kde se letos koná ples už popáté, je návštěvnost ze sedmdesáti procent zastoupena právě homosexuály. Dalších třicet procent tvoří jejich rodinní příslušníci, přátelé, kolegové z práce atd. Queer Ball je společenskou akcí, na které nevznikají žádné předsudky. Naopak jsou její návštěvníci tolerantní vůči všem, vůči sobě navzájem.

Znamená to tedy, že na Queer Ball mohou přijít i heterosexuálové?

Samozřejmě. Jsme hetero-friendly (smích).

V tiskové zprávě, kterou jste k události vydali, uvádíte, že byste touto akcí rádi navázali na tradici vídeňských queer plesů. Můžete říci něco více k historii těchto akcí v rakouské metropoli?

Queer Ball

Queer Ball

Tradice vídeňských plesů určených queer minoritě je dlouhá minimálně pětadvacet let. Když si na internetu zadáte do vyhledavače „queer ball vienna“, vyjedou vám odkazy na videa akcí, na které přijíždějí VIP hosté v limuzínách, nechávají se fotit na červených kobercích před bannery sponzorů… Tam je ta tradice opravdu úplně někde jinde než u nás. Jedním z hlavních sponzorů je např. také jeden z největších mobilních operátorů. Je to velká společenská událost, která má vysokou úroveň. Ve srovnání s Vídní jsme v Brně teprve na začátku. Uvidíme, jak se Queer Ball uchytí v Praze.

Jak jste zmínil, v Brně se letos 10. března koná v pořadí už pátý ročník. Je účast rok od roku lepší?

Queer Ball

Queer Ball

Ano. Brňáci už mají zdejší Queer Ball zažitý jako tradiční akci. V těchto dnech už jsou vstupenky téměř vyprodané. A to neděláme akci žádnou velkou reklamu. Propagujeme ji v podstatě pouze na Facebooku a na našich webových stránkách.

Záštitu nad konáním Queer Ballu v Praze převzala primátorka Adriana Krnáčová. Do jaké míry je pro vás tato záštita důležitá? Přidává akci na významnosti?

Chceme, aby se ples Queer Ball stal pro Prahu významnou společenskou událostí. Aby to byla jedna z hlavních akcí, které jsou pro queer lidi v Praze pořádány. Záštita paní primátorky je potvrzením toho, že se nejedná o béčkovou akci v kulturáku někde na konci Prahy. Ale že jde naopak o událost, která má vysokou společenskou úroveň. Inspirovali jsme se organizátory Prague Pride, která už si díky podpoře městských zastupitelů buduje svou tradici.

Jak je to se záštitou v Brně?

Zde není podpora zastupitelstva bohužel na takové úrovni. I přesto, že se zde Queer Ball koná už pátým rokem, zdejší koalice mu není nakloněna. K naší velké radosti je výjimkou městská část Brno-střed, která nám fandí.

Queer Ball bude moderovat Lukáš Hejlík

Queer Ball bude moderovat Lukáš Hejlík

První ročník plesu Queer Ball v Praze se uskuteční v pátek 17. března 2017 od 19:00 v Národním domě na Vinohradech. Organizátoři se rozhodli, že ples bude letos nést podtitul On the Silver Screen. Znamená to, že návštěvníci budou moci zapojit svou fantazii a inspirovat se při výběru vhodného plesového oděvu hvězdami stříbrného plátna. Vstupenky je možné zakoupit na webových stránkách akce. Nebude chybět ani pestrý doprovodný program, jehož součástí bude tombola nebo taneční a umělecké vystoupení.

Queer Ball je projekt spolku STUD, z. s., který byl založen v roce 1996 v Brně. Spolek působí ve prospěch gay, lesbické, bisexuální a transgender minority a usiluje o její plné právní i faktické zrovnoprávnění s ostatními členy společnosti. Spolek se primárně orientuje na práci s mládeží, aby usnadnil proces vyrovnání se s vlastní sexuální orientací. STUD, z. s. je spolupořadatelem Queer filmového festivalu Mezipatra, jejž ještě pod původním názvem Duha nad Brnem založil. Dalšími projekty spolku jsou např. GaTe – projekt pro náctileté gaye v období coming outu – nebo rozsáhlá Queer knihovna.

Foto: Ľuboš Šanoba, Queer Ball, z. s.

rybalka spaceласточкин хвостгрузоперевозки услуги

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email