Pes starostou? V USA je vše možné

2 min. čtení
shutterstock_253681618

Ne nadarmo se říká, že Spojené státy jsou zemí neomezených možností. Důkazem mohou být mimo jiné i nedávné volby v americkém městečku Cormorant ve státě Minnesota. Starostou se zde stal devítiletý pyrenejský ovčák Duke. Již potřetí!

Duke je pyrenejský ovčák, který byl před třemi lety poprvé zvolen starostou minnesotského městečka Cormorant. Tehdy získal celých 75 % hlasů, čímž se mu podařilo porazit svého protivníka, místního obchodníka Richarda Sherbrooka. Duke se tak stal prvním psím starostou ve Spojených státech a svůj post obhájil už potřetí v srpnových volbách. Tentokrát pro něj hlasovali téměř všichni obyvatelé města. Jediný hlas, který Duke neobdržel, náležel fence Lassie.

Duke, starosta Cormorantu

Duke, starosta Cormorantu. Foto: Twitter

„Před třemi lety byl zvolen náhodou,“ říká Rick Davis, Dukeův majitel. „Jen tak jsme ho připsali na kandidátku, pak už stačilo jen uhradit poplatek jeden dolar.“ Díky Dukeovi je nyní město Cormorant známé po celých Spojených státech.

Duke je údajně nejoblíbenějším politikem v Minnesotě. Radost z jeho opětovného vítězství měl dokonce i starostův někdejší protivník Richard Sherbrook. „Dokonce jsem pro něj i hlasoval,“ podotkl s úsměvem. „Odvedl vážně skvělou práci; nikdy nevzal jediný úplatek a vždy dohlíží na dění ve městě.“

Duke se stará nejen o lidské obyvatele města, ale i o ty zvířecí. Jako starosta například „předal šek v hodnotě tři tisíce dolarů společnosti Humane Society of the Lakes, jež se v dané oblasti stará o opuštěná a toulavá zvířata. Byl také hvězdou na loňské soutěži Pet-A-Palooza, jejímž cílem bylo vybrat dostatek peněz na to, aby si tamní okres Becker mohl dovolit policejního psa.

„Duke jednoduše přitahuje pozornost. Lidé, kteří o Cormorantu nikdy neslyšeli, teď přesně vědí, kde se nachází, a to vše díky němu,“ řekl loni organizátor soutěže. „Byl i na jiných výstavách a vždy působil tak majestátně, když poklidně a se vztyčenou hlavou hleděl na návštěvníky. On zkrátka miluje pozornost!“

Žádný světový politik se nemůže pochlubit takovou oblibou. V souvislosti s tím nás v redakci našeho online magazínu napadá, zda by nebylo od věci, aby řízení našich politických institucí rovněž převzala zvěř. Věříme, že v pražské zoologické zahradě se najde mnoho potenciálních radních či poslanců.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email