Zábava a relax na miskách vah

Nepleťme si odpočinek a zábavu. Někdy se obě zmíněné kategorie mohou překrývat, nemůžeme je však zaměňovat. Zábava je totiž pomíjivá a křehká. Většinou jde o chvilkové rozptýlení u televize, filmu nebo internetu, které tříští naši pozornost a nepřiměřeně namáhá zrak. Někdy je to jen forma prokrastinace, a to pak skutečně nemá co dělat s pravým odpočinkem. Energii člověk nenačerpá a jen odvádí svou pozornost od starostí a stresu, ale aktivním způsobem nerelaxuje.

Odpočinek přichází s nevšedností

Ten pravý relax přichází ve chvíli, kdy vystoupíte ze všednosti. Znamená to vydat se z betonové džungle do přírody. A ano, i na chatu se dá jezdit v zimě. Zatopíte, ohřejete nohy u kamen a můžete rozjímat o čemkoliv kromě práce. Udělejte zkrátka něco, co obvykle neděláte, a dejte si na tom záležet. Změna prostředí je vstupním krokem pro to, abyste se skutečně nabili novou energií. Lidé kvůli tomu jezdí na dovolené až na druhou polokouli. Reálně ale velké vzdálenosti k duševní dovolené nejsou zapotřebí.

Nastartujte flow a poznejte sami sebe

Všimli jste si, že zapálení lidé zakoušejí pocity štěstí častěji než lidé bez intenzivního zaujetí? Ti zapálení z nás totiž prožívají takzvaný flow, což je stav naprostého soustředění a nadšení z vykonávané činnosti. Dá se to přirovnat k tomu, když se člověk nechává volně unášet proudem pryč. Ego jde stranou, nezáleží, jak dlouho budete danou věc dělat, nejde o to, co vás to bude stát, zkrátka jste té činnosti naprosto oddaní. A může to být čtení napínavého románu, bungee jumping nebo pletení svetrů. Stačí jen najít v životě to, co vás bude bavit. To je ten nejlepší odpočinek. Aneb jakmile poznáte sami sebe, své potřeby a touhy, máte způli vyhráno. Každý, kdo zná dobře sám sebe, je na nejlepší cestě k tomu, aby dokázal s volným časem nakládat hospodárně pro svou duševní spokojenost.справка 086 ценасвадебное путешествие в июнеoltatravel

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email