ÓBRFRK – největší vtip na světě

Humorista Zdeněk Hofman, poslední český Viking, mi připadá jako zmutovaná kopie brouka Pytlíka. Je výborný muzikant, fotograf, spisovatel, karikaturista – prostě skoro všechno zná, a kdyby měl více času, určitě už by skoro všude byl. Není tedy divu, že tento český unikát dosáhl světového významu jako autor největšího vtipu na světě…

Kdo stojí za nápadem „óbrfrku“? Slyšel jsem, že vše začalo u „pidifrku“…

ÓBRFRK – největší vtip na světě

ÓBRFRK – autoři

Nejprve si musíme vysvětlit názvosloví, abychom měli jasno. Pidifrk je pohlednice, většinou zobrazující zajímavé místo v České republice. Tyto pohlednice na sebe vodorovně i svisle navazují a vytvářejí tak ojedinělou mapu, které říkáme Óbrfrk. Na každém pidifrku je totiž více či méně kreslených vtipů a složený Óbrfrk je již teď největším vtipem na světě. A to ještě není zdaleka hotový.
Vše začalo jako většina českých vynálezů u piva v hospodě. S Ivanem Rillichem jsme vymýšleli ilustrace pro jeho pohádkový román
Vítejte v Pumelicích. Dílo se pomalu blížilo ke konci a já jsem přemýšlel, jak ještě z kamaráda vytáhnout nějaké peníze. A protože je Ivan nejen spisovatel, ale i vydavatel pohlednic, napadly mě veselé turistické pohlednice Prahy.
Ivan měl o několik piv víc, nápad se mu ihned zalíbil, jen Prahu zaměnil za jižní Čechy. To mi vůbec nevadilo, protože můj nápad s Prahou obnášel jenom deset pohlednic, zatímco kamarádův jihočeský přes šedesát. Psal se rok 2004 a ani ve snu by mě nenapadlo, že pidifrků bude více než 600 a jejich kreslení mi zabere 12 let. To je stav ke konci roku 2016, vznikají však stále nové a nové. Konec je zatím naštěstí v nedohlednu. Bez pidifrků si už neumím život ani představit.

Odkud jsi čerpal náměty na jednotlivé pidifrky? Bylo nutné se jet na některá místa i osobně podívat?

ÓBRFRK – Štramberk

ÓBRFRK – Štramberk

Zprvu šlo všechno hladce. Jižní Čechy oba dobře známe, první várka navíc obsahovala hodně známá místa jako Český Krumlov, Lipno atd. Pak přišel Ivan s nápadem, že uděláme celou republiku, a začalo to být vážné. Tady už vědomosti nestačily. Ivan je navíc sportovní povaha, všechno chce mít hotové rychle a hned, zatímco já, jako správný umělec, tvořím, jen když potřebuji peníze. Jinak se válím u vody a chytám ryby. Bylo jasné, že pokud chceme dílo o počtu více než 800 pidifrků někdy dokončit, musí vzniknout výrobní tým. Spoustu vybraných míst jsme vůbec neznali, navíc s postupem času, jak se začal pidifrk šířit, začali se zájemci ozývat sami. Mapování terénu si vzal na starost Ivan.
V praxi to vypadá tak, že zatímco já v temné a vlhké kobce kreslím, Ivan si jezdí na výlety, s foťákem na krku. A nejen to, kvůli perspektivě bylo třeba pořídit snímky ze vzduchu. Drony tenkrát neexistovaly, a proto do našeho týmu přibyl i pilot s letadlem. Potom pochopitelně grafické studio, protože všechny pidifrky se musí uměle nastavit, aby je mohli v tiskárně v konečné fázi zase oříznout, a musejí na sebe navazovat. Do týmu patří i prodej a distribuce, takže vše zastřešuje šofér Béďa s pidifrkomobilem.

S ohledem na to, že se pidifrky prodávají a dokonce sbírají, předpokládám, že příliš drsný humor by neprošel. Jak testuješ míru jeho únosnosti?

Sběratelů je opravdu hodně, jsou dokonce zaregistrováni na oficiálních stránkách www.pidifrk.cz. Pidifrky už mají i své muzeum v Netolicích. Původně jsem vtipy vymýšlel sám, postupem času se však ukázalo, že je dobré, když se na pohlednici objeví nějaký fórek z daného prostředí. Tohoto úkolu se ujal Ivan, vymýšlení vtipů mu jde dobře a pidifrk tak získal další rozměr. Vtipnou formou mapuje naši historii a může sloužit i jako školní pomůcka nejen při zeměpisu, ale i dějepisu. A pochopitelně i výtvarné výchově. I z tohoto důvodu dodržuje náš humor určité mantinely.

Humor znamená mimo jiné i nadhled. Zajímalo by mne, zda jsi se setkal s nějakou negativní reakcí na své vtipy o historických ikonách?

ÓBRFRK – Znojmo

ÓBRFRK – Znojmo

Historické ikony má Ivan nastudované velmi pečlivě, tam k problémům nedochází. Mnohem horší situace je však se současnou politickou scénou, tady občas vkročíme na hodně horkou půdu. Ivan někdy svým nekompromisním cítěním přivádí prodejce do prekérních situací. Infocentra, která velmi často pidifrky prodávají, spadají pod město a tomu vždy vládne nějaká politická strana nebo koalice.
No, a když zrovna jejich ministr nebo dokonce předseda spadne z rozhledny nebo ho seberou čerti, je pak těžké žádat o proplacení faktury na takové dílko. Naprostá většina reakcí je však naštěstí příznivá. Přibývá sběratelů i žadatelů o nové pidifrky a překročili jsme už i hranice naší vlasti. Pidifrk je k dostání dokonce i při výstupu na Mount Everest, v Káthmándú, hlavním městě Nepálu.

Kolik postaviček jsi do dnešního dne nakreslil a z kolika pidifrků se současný óbrfrk skládá?

Sčítání lidí, aut, politiků, hub, oken a všeho ostatního má na starosti statistický pidifrkoúřad, který tyto údaje na stránkách pidifrků pravidelně aktualizuje. Momentálně, na 620 hotových obrázcích, které na sebe vzorně navazují, a tvoří tudíž jeden neuvěřitelný óbrfrk, vystupuje 9 707 postav skutečných, z toho pak 19 ministrů, a 294 neskutečných, tedy pohádkových. Obývají nebo by mohly obývat 3 372 domů a vyklánějí se z 37 534 oken. Dopravují se 706 vozidly, 213 loděmi a na 164 kolech. Pobíhá zde 4 694 zvířat a roste 1 750 povětšinou jedlých hub.

Co je podle tvého názoru na tvorbě óbrfrku nejtěžší?

Ty rána… Možná trochu nejasná odpověď má logické vysvětlení. Společná tvorba s Ivanem vypadá, jak jsem již říkal. On výlety, já dřina v temné kobce. Jednou za čas se ale na světlo přece jen dostanu. Když se Ivan vrátí z cest, načrtneme základní schéma u počítače podle fotografií a pak umísťujeme jednotlivé vtipy. Právě tato fáze je mým světlým okamžikem, protože se odehrává v hospodě. U piva, mezi lidmi, co nejrychleji nakreslím vtipy a pak následuje volná zábava. A my umělci umíme žít. Po krásně prožité noci však přichází ráno, opilcovo ráno. A právě to je nejtěžším okamžikem při tvorbě pidifrků.

A co vy, už jste nějaké pidifrky nasbírali? Pokud ne, můžete klidně začít, a já se k vám rád přidám – pomoci světovému vtipu, aby se stal ještě světovějším, je totiž pořádná výzva!купить воблерэкскурсии из одессы по украинекитайские телефоны цены

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email