Nenávidím Vánoce

Upozornění předem – název článku nereflektuje názor jeho autora. Spíš se jedná o to, že už před pár týdny nastalo období roku, kdy si tuto větu vyslechneme stále častěji navzdory faktu, že Vánoce mají být svátky klidu a míru. Jak tento čas vnímat pozitivněji? Zvládne to každý, uvidíte.

Sám osobně Vánoce vnímám jako onen klid a mír. Když mi někdo říká/píše, jak je nemá rád – a patrně ode mě očekává podporu a vyjádření souhlasu – obvykle jeho názor s úsměvem odkývám, ale nevyjádřím se k tomu. V internetové diskuzi „Mimo téma aneb tlachání o hloupostech“ jsem dokonce jeden rok uživatele upozornil, že v prosinci jsou jejich příspěvky o nenávisti vůči Vánocům až příliš k tématu, takže ať honem nadávají na Velikonoce, nebo jdou jinam. Zkrátka, názor těchto lidí nesdílím, ale chápu, proč mají takový problém. Návod na klidné svátky je přitom snadný:

Ignorovat, ignorovat, ignorovat

Nelíbí se vám mediální masáž, která vám nutí Vánoce už od října? Co takhle nad ní prostě mávnout rukou? Všichni vás vyzývají, že máte honem nakoupit dárky, a vy jste z jejich shánění ve stresu? Za prvé žijete v době internetu a můžete vše objednat až ke svým dveřím. Za druhé, situaci řešte jako moje matka, která sem tam nějaký dárek nakupuje třeba už od léta, aby měla na konci roku klid. A za třetí, co takhle si prostě naplánovat o víkendu menší výšlap, během kterého si pročistíte hlavu a jen tak mimochodem v jeho závěru nakouknete do nějakého obchodu? Zkrátka, obvyklý obraz člověka ověšeného taškami a prodírajícího se davy v obchodním domě, jaký nám předkládají televizní reklamy, nemusí být vaším vzorem. Já třeba většinu vánočních dárků objevím zcela náhodou, když jdu koupit něco úplně jiného.

Ostatně, i co se vymýšlení dárků týká, například Italové tvrdí, že za dobrou volbu považují láhev vína nebo jídlo. Souhlasím s nimi a loni jsem tchánovi opravdu upřímně poděkoval, když jsem pod stromečkem našel mraženou kachnu. To je dárek, co se zaručeně využije a můžu ho dostávat klidně každý rok zas a znovu!

To samé platí o výzdobě a úklidu. Nemáte nervy na velký předvánoční úklid? Optejte se sami sebe, zda je povinnou součástí tradic, nebo ne. Ježíšek se narodil v chlévě, tak se u vás může cítit jako doma! Nechce se vám zdobit byt nebo dům? Je snad ve vaší ulici vyhlášena soutěž o nejnazdobenější číslo popisné? Nechutná vám kapr? Znám mnoho rodin, které na štědrovečerní večeři dělají řízky. Nebo nemusíte dělat slavnostní večeři vůbec a dejte si topinky. Nechce se vám péct cukroví? Pokud nevěříte kupovanému, co prostě namísto něj upéct bublaninu nebo štrůdl? Pravda je totiž prostá:

Vánoce jsou takové, jaké si je sami uděláte

Vezměte si příklad z Japonců. V Japonsku je minimum křesťanů, ale Vánoce jsou tam velmi oblíbenými svátky. Proč? Protože ti lidé prostě rádi slaví. Pozvou přátele a příbuzné a udělají si večírek. Nic víc v tom není. Proč tedy nepojmout svátky podobně? Máte možnost slavit, tak proč to nedělat?

Nebo pokud netoužíte po společnosti, co si zkrátka udělat horký punč, natáhnout si nohy, vzít knihu, pustit hudbu a odpočívat? A pod pojmem hudba nemyslím nutně koledy. Ostatně, vadí vám, když v obchodech hrají koledy? Poradím vám takový vynález – sluchátka a hudební přehrávač.

Vykašlete se na vše, co po vás chce o Vánocích společnost. Pokud to nijak nekoliduje s vaším náboženským přesvědčením, udělejte si prostě svátky takové, jaké si je přejete vy sami. Přizpůsobte je tak, abyste si je sami užili. Další možností dokonce je:

Tak je neslavte!

Zní to trochu extrémně, ale proč ne. Děti už vyrostly, nevěří na Ježíška a ideálně už bydlí samy? Tak objednejte něco na jejich adresu jako dárek a dál to neřešte. Znám pár lidí, co Vánoce ze svého každoročního programu úplně vypustili a jsou spokojení.

Nebo pokud myslíte ekonomicky, co si počkat na povánoční výprodeje a udělat si rádoby Vánoce až v lednu? Možností je nepočítaně. V naší rodině jsme jednou z recese ozdobili v červenci fíkus a pozvali sousedy na kapra. Prostě jsme měli náladu udělat si Vánoce uprostřed léta, tak proč ne.

Zkrátka a prostě, pokud vám něco vadí, je lepší tu věc aktivně řešit, a ne jen remcat, jak ji nemáte rádi. Funguje to i s Vánoci. Ušetříte tím stresu sami sebe a uděláte radost i lidem, co vás jinak musí každý rok poslouchat a je jim to většinou docela ukradené.обзор бинарных опционовдвери кристалл чебоксарская фабрика отзывыдаб насосы

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email