Je vegetariánství in?

Mohlo by se zdát, že vegetariánství je jen módní výstřelek několika posledních let. Opak je však pravdou. K životu bez masa se klonilo i mnoho význačných osobností minulých staletí. Masa se měl vědomě zříct například už slavný Pythagoras, Seneca či Leonardo da Vinci. Je tak usuzováno z dochovaných textů a ostatních pramenů týkajících se jednotlivých osobností.

Když nebudeme brát v potaz moderní vlnu vegetariánů, kam spadají všechny možné filmové i hudební hvězdičky, tak si můžeme všimnout, že se k vegetariánství klonilo mnoho velmi význačných vynálezců, spisovatelů a vědců. Tím vůbec nechci naznačovat, že když nebudete jíst maso, tak se z vás automaticky stane génius (bohužel). Spíš tím jen ukázat všem zarytým masožroutům, že vegetariáni nemusí být jen blázni bez špetky rozumu.

Franz Kafka, Albert Einstein a další

Světoznámý spisovatel, jehož jméno zná jistě každý z nás, byť třeba nečetl žádnou z jeho obdivuhodných knih či povídek, se stal mýtem, nebo možná jeho vlastními slovy metamorfózou sebe sama. Proto jsou probádána snad veškerá zákoutí jeho života. Nejslavnější Kafkovo prohlášení ohledně vegetariánství mělo směřovat k rybkám v akváriu, kterým říkal, že už se na ně může dívat, protože je nejí. V některých pramenech jsem dokonce našla, že jeho dědeček měl být košer řezníkem, možná i proto se Kafka vydal na cestu vegetariánství, když viděl, co předchází tomu, než se taková flákota objeví na talíři.

Dalším takovým význačným člověkem byl Albert Einstein. Různé zdroje uvádějí, že se však vzdal masa až ke konci svého žití, i když si podle vlastních výroků uvědomoval důležitost tohoto způsobu života už mnohem dřív. Seznam slavných vegetariánů je velmi dlouhý, a pokud bych chtěla v jejich výčtu pokračovat, do jednoho článku by se to nevešlo. Proto už jen poslední příklad, který bývá hojně zmiňován:

Adolf Hitler aneb vegetarián z donucení?

Tento člověk, nebo spíše výplod samotného pekla, bývá v některých článcích označován za vegetariána. V jiných se naopak dočtete, že jedl šunku, kuřecí maso anebo ryby. Zdroje se různí, ale každopádně u Hitlera nejde o nějaké morální slitování se zvířaty, ale spíše o tvrdou dietu, kterou musel dodržovat kvůli zdravotním problémům.

Naopak se můžeme dočíst, že dobové spolky vegetariánů pronásledoval. Tento především naoko prezentovaný asketismus, kdy navíc neměl ani pít alkohol, ani mít nic intimního se ženami, měl spíše dokreslit obrázek vůdce, který je silný, zásadový a umí si odříct zbytečné neřesti. Jak tomu bylo ve skutečnosti, všichni zřejmě tušíme.

Při pročítání jednotlivých materiálů a pramenů o slavných vegetariánech jsem sice stále narážela na otázku, jak moc autentické asi důkazy života bez masa u jednotlivých osobností jsou, ale každopádně na každém šprochu bývá pravdy trochu, a tak lze s jistotou říci, že vegetariánství není žádným výdobytkem moderní společnosti.bauman street kazanзапчасти на насосdver-nik

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email