Jak přelstít církve a žít duchovní život podle vlastního rozumu

4 min. čtení
víra v něco vyššího

Česká republika patří mezi nejateističtější země světa. Vyplývá to alespoň z demografických průzkumů, které se zde za poslední roky uskutečnily. Bůh to tady má se svými vyznavači zkrátka trochu těžké. Husitské války, průmyslová revoluce a 40 let komunistického režimu jsou možnými důvody, kvůli kterým na pravidelné návštěvy kostela, synagogy nebo jiných chrámů moc nedáme.  

Když se ale zeptáte svých známých, jestli v něco mezi nebem a zemí věří, většinou opatrně odpoví, že něco tady být musí. A občas přihodí i historku o duchařském zážitku, návštěvě kartářky, podivné shodě náhod nebo prorockých snech. Snad v každém větším knihkupectví najdete velký regál označený jako Duchovní literatura nebo Esoterika. Vykutálení věštci a astrologové se dokonce uživí na vlastní televizní stanici. Ačkoliv se církvím v naší domovině příliš nedaří, hlad po duchovnu a otázky naší existence jsou pořád ve vzduchu.

Osobně si myslím, že k tomu, abychom duchovně rostli, žádnou církev nepotřebujeme. Jejich služby nám měly poskytnout pochopení světa, svou pokroucenou interpretací nás od jeho podstaty ale často odváděly. Jejich dědictví na této planetě nám však zanechává cenné nástroje pro vlastní rozvoj, a pokud se povzneseme nad všechna ta dogmata a předsudky, můžeme nalézt inspiraci v mnoha způsobech, jak se spojit se sebou samým i s impozantními hloubkami světa.

Nevidím důvod, proč si z bohaté kuchařky světových náboženských systémů nevypůjčit metody, které nám přijdou intuitivně zajímavé. Duchovní nauky uhodily hřebíček na hlavičku například s těmito praktikami:

  • Meditace – Nejčastěji spojována s hinduismem a buddhismem. Ve skutečnosti se různé formy meditace používaly v řadě (nejen náboženských) tradic. Meditací osvobozenou a vyčištěnou mysl dnes znovunalézají například i zaměstnanci Googlu nebo inovátoři ze Sillicon Valley. Možná vás její účinky na tělo i mysl také dostanou! Nechcete se vzdát svého pohodlí a přestěhovat se do kláštera? Nevadí, meditaci můžete provozovat i v rámci svého každodenního života a kdekoliv se vám zachce.
  • Modlitba – Kdo z nás se ve vypjaté životní chvíli nepomodlil? Modlitba může přinést úlevu, odpuštění či naději a pomáhá lidem kráčet na své cestě sebevědoměji. A je jedno, jestli se modlíme ke křesťanskému Hospodinovi, Alláhovi, celému pantheonu božstev polyteistických náboženství nebo třeba k matce přírodě. Modlitba bude fungovat stejně dobře, bez ohledu na jméno imaginárního parťáka.
  • Jóga – Jóga může odradit svou terminologií. Všechny ty hathajógy, pránajámy a ásany mohou adepta na jogínství trochu zaskočit. Protahování a řízené dýchání ale dostávají do nálady a kondice kvanta lidí i dnes. A málokdo si dnes dělá hlavu s jejím původem a přidruženou mytologií. I tak v ní lidé nachází hluboké uspokojení.
  • Půst – Toto doporučení se objevuje v různých náboženských pramenech. Těžko říct, jak žhavé to s prospěšností půstu pro lidské tělo opravdu je. Řada dnešních vědců a lékařů ale připouští, že omezení příjmu potravy na pár dní může být pro lidské tělo i psychiku blahodárné. Tělo a mysl nezatížené trávením nám mohou poskytnout okénko do zajímavých stavů vědomí, aniž bychom museli trávit 40 dní na poušti.
  • Pouť – Nemusíte chodit do Mekky, ani do Santiaga de Compostela. Pravdou ale je, že nikde si tak nevyčistíte hlavu jako na několikadenním putování. Možná na podobné cestě nenajdete Boha, ale určitě tam naleznete spoustu sebe.

A to je jen zlomek z mnoha dalších velkých věcí, které můžete na této planetě zkusit. Dechová cvičení, lucidní snění, šamanské cestování, pohanské oslavy slunovratu a množství dalších technik, tradic a rituálů jsou nám rovněž k dispozici. Globalizace má i své sladké plody.

Možná nepřicházíme na tento svět se stejnými kartami, ale je jen na nás, jakou hru s nimi zahrajeme. My sami jsme zodpovědní za své štěstí, finanční situaci, vztahy s bližními a za své zdraví. Stejně tak je na každém z nás vlastní duchovní rozvoj. A pokud delegujeme tuto zodpovědnost na některou z církví, budeme se nutně pohybovat v mantinelech dogmat a předsudků.

Moc toho o povaze „boha“ nevím. Ale upřímně věřím, že pokud nad námi nějaká inteligentní síla bdí, nesoudí nás na základě příslušnosti k náboženství a je jí úplně jedno, jestli jste křesťan, wiccan, muslim, buddhista, jehovista nebo rastafarián. Žijeme v barevném světě plném tajemství a krás. Nenechejme si brát jeho kouzla jediným výkladem. Ochutnávejme, učme se, inspirujme se.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email