úložiště pro fotky

Klasická analogová fotka má bezpochyby své kouzlo. A také svá úskalí. Navinout správně film, nenechat ho osvítit, zvolit správný poměr času expozice a clony. Pak hurá do fotolabu a pár dní vyčkat, jak to s vaším snažením dopadlo. Proč se ale namáhat, když stačí z kapsy vytáhnout telefon a jedním klepnutím prstu zvěčnit to, co právě chcete. Můžete se na fotku okamžitě podívat a o hodinu později už ji ukazovat přátelům v kavárně. Zdá se, že klasickému filmu odzvonilo. Král je mrtev, ať žije krát. Jenže ono to není zas až tak jednoduché. Digitální fotografie přináší variaci na známou nerudovskou otázku. Kam s tím vším?

Tento článek rozhodně nemá být obhajobou analogové nebo naopak digitální fotografie. Každá z nich má své výhody i nevýhody a zastánce i odpůrce. Pojďme se ale podívat na jeden z největších zádrhelů digitální varianty, se kterým se většina z nás potýká, a tím je ukládání, zálohování a prohlížení digitálních fotek.

Fotíme vše, nemažeme nic

Je těžké odolat pokušení vyfotit všechno, co nás zaujme, s tím, že to rovnou (nebo radši až později) případně vymažeme. Ruku na srdce, kolik lidí to nakonec opravdu udělá. A tak se plní paměti telefonů a paměťových karet, které se později přesouvají na disky počítačů a externích zařízení.

K tomu se navíc kvalita digitálních záznamů zvyšuje a spolu s ní roste i objem dat. A roste úměrně tomu, jak nám odcházejí telefony, počítače i externí disky, na kterých jsme měli fotografie uložené. V tu chvíli vyvstává otázka – mít či nemít fotografie online.

Kam s nimi?

Na internetu existuje spousta placených i neplacených cloudových úložišť – serverů dostupných z internetu – kam lze gigabyty vzpomínek poslat. Při rozhodování, které bude to nejlepší, hraje roli několik faktorů. Chcete fotky jen zálohovat nebo k nim mít přístup z více zařízení? Jaký objem dat máte? A co operační systém? Budete fotky upravovat, sdílet nebo využívat prezentace? To jsou jen základní otázky, které ale pomohou se ve světě cloudových úložišť zorientovat.

Výběr se dá také zúžit podle nejoblíbenějších a nejvyužívanějších služeb. Mezi nimi se na předních místech v uživatelských testech pravidelně umisťují Dropbox, OneDrive, Google Drive, Google Picasa, Flickr, iCloud a v českém prostředí Rajče.net. Každý z nich má jiné funkce a co člověk, to jiný požadavek.

Jaký cloud je pro vás?

Dropbox patří mezi první cloudová úložiště, funguje pro všechny běžně užívané systémy a nabízí například možnost automatické synchronizace dat. Nevýhodou služeb zadarmo je nízká kapacita, větší objemy dat už jsou zpoplatněné.

OneDrive cílí primárně na uživatele Windows a ve Windows 10 je součástí základního vybavení systému. Google Drive je automaticky propojený s gmailem a google účtem a umožňuje širokou škálu sdílení skrze všechny platformy, jako je PC, Mac, iOS a Android.

iCloud znamená pro uživatele zařízení s jablkem obdobné služby jako OneDrive pro uživatele Windows. Rajče.net nabízí uživatelům neomezený prostor, ale podporuje jen fotografie v rozlišení 1200×900 pixelů, což znamená poměrně velké zmenšení fotografie vyfocené i na průměrný chytrý telefon.

Na výběr úložiště neexistuje jednoznačná rada, protože preference se u každého jednotlivého uživatele liší. Díky těmto několika zmíněným atributům jednotlivých úložen se však v záplavě digitálních obrázků neutopíte.сколько стоит планшет андроидгорнолыжные туры грузиямониторы для ноутбука

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email