Čtyřlístek čtený v dospělosti = zničené dětství?

2
6 min. čtení
ctyrlistek

Když se řekne čtyřlístek, mnoho z nás si vybaví nejen jetel s lístkem navíc, ale i komiks stejného jména. Jedná se o součást dětství nejednoho obyvatele naší země. Ze studijních důvodů jsem si nedávno musel oživit znalosti tohoto seriálu, který jsem naposledy četl někdy před patnácti lety (převážně čísla ze 70. a 80. let půjčená od kamaráda). Jak proslulý komiks působí na dospělého, jemuž z očí spadly nostalgické klapky?

Městskou knihovnou v Praze jsem byl osloven, zda nechci na akci Coniáš připravit přednášku o cestování časem. Jednou z podmínek bylo, že mám zmínit i známý český komiks. Díky stránkám Knihovnička Čtyřlístek jsem byl schopen získat rychle seznam s tématem souvisejících epizod. Přednášku jsem pojal jako takovou TOP 10 těch nejhorších cestovatelů časem. Ačkoliv jsem v přednášce mluvil i o dílech, která se zabývají pouze zmíněným tématem (Návrat do budoucnosti, Doctor Who…), přece jen mě profesor Myšpulín přesvědčil, že kvůli svému nezodpovědnému chování v minulosti si první místo zaslouží on. Jak během přednášky, tak i po ní jsme se však s obecenstvem dobrali k závěru, že jeho chování může být důsledkem něčeho podstatně temnějšího, než co je v tomto veselém čtení pro děti vyobrazeno.

Rád bych podotkl, že článek je sepsán ve vší úctě k panu Němečkovi a odkazu paní Štíplové. Současné scénáristy nezmiňuji, vycházel jsem jen ze starších příběhů. Jedná se pouze o fanouškovské teorie určené k pobavení, nic víc.

V první řadě se zaměřme na samotného Myšpulína. Čtenáři jej znají jako vysoce inteligentního kocoura honosícího se titulem profesor a schopného vytvořit v podstatě cokoliv. Potřebujete robota, kosmickou loď nebo stroj času? Myšpulín vše vyrobí klidně z odpadků. Jak se však psalo na stránkách Knihovničky Čtyřlístek, tak je až s podivem, kolikrát za dobu trvání seriálu Myšpulín stvořil stejné vynálezy zas a znovu. Někdy se sice porouchaly (mám téměř pocit, že jeho stroje času jsou poháněny palivem vyráběným z poruch a nehod), ale dost často všechna dobrodružství přežily. Otázka zní, co se s nimi stalo? Proč za pět let Myšpulín vynalézá v podstatě to samé v novém designu?

S tím lze spojit poznatek (opět ze zmíněných stránek), že ačkoliv jako agresivního člena týmu známe Bobíka, v začátcích byl pěstmi se ohánějícím cholerikem právě kocouří profesor. To se však změnilo už v prvních letech.

Stačí tyto detaily zmínit před obecenstvem, abychom získali následující teorii: Myšpulín užívá silná psychofarmaka na zklidnění násilnické nátury, která však mají jako vedlejší účinky výpadky paměti a nejspíš i částečnou ztrátu empatie. Když se Čtyřlístek ocitl v minulosti a ptakoještěr spolkl kleště, Bobík vyjádřil starost, zda nebohé zvíře nechcípne. Myšpulín odvětil, že je to jedno, stejně za pár milionů let vymřou. Opravdu ukázka soucítění s druhými. Další teorii nadnesla jedna chovatelka koček, která se optala, zda vím, po jakém chirurgickém zákroku se mnoho samců včetně kocourů uklidní. Bohužel z komiksových bublin nepoznáme výšku hlasu, takže teorie o kastrátovi nestojí na příliš stabilních nohou.

Dále jsem během přednášky vyjádřil obavu, že brát do minulosti Bobíka taky není úplně nejlepší nápad. Zmínil jsem například rvačku ve středověké krčmě, během které někoho praštil vepřovou kýtou. Následoval dotaz, jestli není divné, aby prase někoho mlátilo kusem vepřového. Ano, divné to možná je, ale pak se člověku obratem vybavila ta spousta obrázků, na nichž Bobík mimo jiné jí buřty a další masné výrobky, které vepřové docela určitě obsahují. Přese mě neprošel ani argument o sójovém masu, protože nejméně jeden buřtový výjev byl právě ze středověku. Ony uzenky tedy musely být více než poctivé a z Bobíka tím pádem činí kanibala.

Co se týká zbylých dvou členů skupinky, na jejich adresu se příliš vytknout nedá. Pinďovými základními rysy jsou strach a láska ke sportu, Fifinka je zase hospodyňka a výborná kuchařka. Proti ničemu z toho nemohu říct ani popel.

Tady už problém není v jednotlivcích, jako spíš v celku. Dítě se nad tím možná nepozastaví, ale přece jen je poněkud nejasný věk protagonistů. Z různých epizod je například zřejmé, že Myšpulín je zjevně dospělá osoba, zatímco Pinďa byl párkrát viděn ještě jako žák základní školy. Jaký vztah tyto postavy mezi sebou mají, kromě faktu, že jsou kamarády? Komiks se kdysi pokusil vysvětlit původ každé z nich a víme, že spolu nejsou nijak příbuzné. To je jasné už z důvodu rozdílných živočišných druhů. Moje otázka však zní: kde jsou Pinďovi rodiče? Bydlí jinde, než kam Pinďa chodí do školy, takže je ubytovaný u jejich přátel? Jedná se o sirotka? V komiksu jsou jako Pinďovi žijící příbuzní zmíněni pouze strýc a teta, rodiče nikdy. Nevysvětluje se tím mimo jiné jeho strach? Co si ten chlapec musel prožít, že se všeho tak bojí?

Dobré je taky podívat se na finanční situaci Čtyřlístku. Nezdá se, že by někdo ze čtveřice pracoval a můžeme tedy předpokládat, že mají dostatek peněz z patentů. Jak jinak by ostatně kocouří profesor financoval svoje další výzkumy. Podezřelé tedy je, že kamarádi neustále žijí v rodinném domku tak malém, že všichni čtyři sdílí jednu ložnici (což je samo o sobě při čtení v dospělosti hodně divné) a už od roku 1969 jezdí ve stále stejném automobilu. Utápí Myšpulín ve výzkumech doslova všechny peníze? Nebo je to ještě jinak?

Je jasné, že všechny nadnesené teorie by tvůrci nejspíš s úsměvem a mávnutím rukou přešli, ovšem jakmile dáte dohromady skupinku lidí s dostatečně šílenými nápady, zaručeně najdete spoustu drobných detailů, které člověku prostě nesedí. Pak nastává čas na teorie, proč tomu tak je. V závěru tedy je ze Čtyřlístku skupinka ve složení psychicky narušený génius pod vlivem léků, kanibal a traumatizovaný sirotek. Díky tomu už poměrně snadno odvodíte, že Fifinka, dosud v článku opomíjená a zjevně nejpříčetnější členka party, bude zdravotnicí, která na tuto trojici dohlíží. Že by tedy většina peněz šla na drahou léčbu v domácím prostředí?

Děti by tato hypotéza mohla rozplakat, mnohé dospělé pobouřit. Jenže, jen tak pro legraci (jak je ostatně celý článek od začátku míněn): zkuste se nad tím schválně zamyslet. Nedávají některé ty teorie aspoň trošku smysl?

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “Čtyřlístek čtený v dospělosti = zničené dětství?”

  1. Lucy napsal:

    Jaký by asi byl psychologický profil zloducha Zádrhele 😀 Mimochodem je škoda, že linie s nepřítelem tak brzy zmizela, mohl to být mnohem dobrodružnější seriál.
    A znáte tuhle stránku? http://strach.cz/category/komix/ctyrlistek/ (resp. https://www.facebook.com/ctyrlistky/) Jakkoli nemám ráda, když někdo paroduje moje oblíbené postavy, tak tohle se mi líbilo hodně, protože většinu stereotypů nechali a jen je posunuli obsahově jinam. Bobík a pivo prostě jdou k sobě 😉

  2. Mája napsal:

    Geniální!! 😀