5 věcí, které mě v těhotenství opravdu překvapily

1
4 min. čtení
shutterstock_340887578

I když jsem o možném budoucím těhotenství měla určité představy, přeci jen se nakonec ukázalo, že zkušenost je nepřenosná. Jsem upřímně zvědavá, jak budu na svoje zápisky hledět s odstupem času. Pravděpodobně se shovívavým úsměvem. Každopádně, tahle to vidím dnes – téměř na konci 20. týdne (pro netěhotné: v pátém měsíci).

  1. Líbí se mi, když mi lidé hladí břicho

Faldíky na břiše mám už nějaký ten pátek, a proto jsem na doteky v této oblasti byla vždycky poněkud citlivá. Přátelský štouchanec zabořený do špeku mně vždycky dokázal spolehlivě zkazit náladu. Když můj tchán před nějakou dobou hladil těhotenské bříško mojí švagrové, upozornila jsem ho, že já rozhodně něco podobného odmítám podporovat. Děsila jsem se toho, že se snad najde víc lidí, kteří se budou chtít s mým břichem pomazlit. Ovšem jak mi teď narůstá a zakulacuje se výstavní těhotenský pupek, hrozně se mi líbí, když mi ho lidi pohladí. Někteří dokonce dřív, než se vůbec přivítají se mnou. A když to není jedna z prvních věcí, které udělá manžel po návratu z práce, cítím se dokonce dotčená…

  1. Nedáš si ještě nášup? Však jíš za dva…

No dobře, tohle mě někdy i štve, ale častěji těší. Když to používá tchýně, aby mě donutila sníst nadpozemskou porci, odsekávám, že dítě v bříšku zase tolik kalorií nesežere. Když nám ale s kolegy v práci zbyde extra porce zmrzliny, po které každý pošilhává, ráda si ji nechám přistrčit před sebe. „Ještě pro prcka,“ smějí se a přejou mi. Tak ať. Až bude venku, vsadím se, že každý bude mluvit jen a jen o hubnutí.

  1. Každý se ptá na to samé

V kolikátém měsíci jsi? Kdy máte termín? A už víte, co to bude? Kope? Zvracíš hodně? Kolik jsi přibrala? Už máte kočárek? Zatím jsem celkem v klidu. Jsem v pátém měsíci, to znamená, že termín je na konci října. I když bych to už vědět mohla, co to bude, nevím, a přesto, že by mělo, moc nekope. Ani jednou jsem nezvracela, nepřibrala jsem zase tak moc a nemáme zatím kočárek ani nic jiného. Někdy si říkám, že kdybych si tohle napsala na papír, který bych podala každému, koho potkám, ušetřilo by to spoustu času. Na druhou stranu, člověka samozřejmě těší, že se ostatní zajímají…

  1. Počítám těhotenství na týdny. Opravdu.

Vždycky mě hrozně mátlo, proč každá nastávající mamina jako první neřekne, v kterém je měsíci, nýbrž místo toho použije neidentifikovatelný počet týdnů. Dělám to taky. Vtlučou vám to do hlavy doktoři, internetové články o vývoji miminka i těhotenská poradna. Každý počítá na týdny. A tak začnete taky. Člověk by si řekl, že bych mohla být trochu soudná, vzpomenout si na sebe před otěhotněním a rovnou to všem známým říkat pěkně po měsících, ale ono to fakt moc nejde. Před pár dny mě nachytal doktor z jiné než gynekologické branže, který se mě zeptal: A v kolikátém jste? Logicky jsem opáčila, že ve dvacátém týdnu. Pak doktor se shovívavě usmál a řekl: A to znamená co? Mě tohle počítání nikdy moc nešlo… Tak jsme se nakonec shodli na tom, že to prostě vydělíme čtyřma.

  1. Každý je expert na to, co se v těhotenství smí a co ne

Tohle je opravdu otravný zlozvyk. Nabídnout svůj názor na to, co by měla nebo neměla dělat těhotná žena, je beztrestné pouze ve chvíli, kdy se vás na něj přímo zeptá. Věřte mi, že poslouchat z každé strany, že není dobré tohle a támhleto, je vážně na palici. Když je venku vedro, otékají vám nohy, protože s sebou valíte kopací balón (později případně medicinbal), máte hlad, že byste chroustali hřebíky, funíte, protože to je prostě v těhotenství normální, a konečně před vás někdo postaví voňavý oběd, není nic horšího než naproti sedící (bezdětná!) kolegyně, která protáhne obličej a utrousí: To bys ale ve svém stavu jíst neměla.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “5 věcí, které mě v těhotenství opravdu překvapily”

  1. Martina napsal:

    Tak to je úplně normální, že se Tě lidi a hlavně ženy ptají na Tvůj stav. A já čekala dvojčata a myslela na ně ,i když byla v lůně. Četla jsem jim, zpívala. Normální.