V posledním článku o výchově dítěte jsem zmínil, že kromě spousty starostí vám nový člen rodiny přinese i radost. Spoustu radosti. Nemyslím tím pouze ty krásné situace, když se vrátíte domů a jako první vás přivítá úsměv, kterému stále chybí pár zubů. Spíš bych rád pohovořil o zábavných kouscích, které člověku přijdou legrační většinou až po chvíli. V okamžiku, kdy prcek některé z nich provede, se většinou spíš chytám za hlavu a přemýšlím, jak ho tohle vůbec napadlo. Následující seznam není rozhodně kompletní a časem bude určitě narůstat. Také je mi jasné, že každé dítě provádí jiné vylomeniny – toto jsou jen příklady toho, co se děje u nás doma.

1) Obvyklé věci na neobvyklých místech

Obouvám se a nejde to, protože mám v botě dřevěnou kostku. Ztracené pouzdro na brýle jsem našel mezi hrnci. Ve skříňce se mi mezi spodním prádlem celkem běžně povalují dvě propisky, kartáček na zuby a ožvýkaný zbytek sušenky (před navlečením doporučuji obrat přilepené drobky, škrábou). Vrcholem zatím bylo, když jsem si lehl do postele a něco pod sebou ucítil. Jak se tam dostala rolička od toaletního papíru, jsem neměl nejmenší tušení.

Jakmile něco nemohu najít, automaticky už obcházím ozkoušené synkovy skrýše. Hra na schovávanou však stále pokračuje. Už nejméně dva týdny postrádám flash disk, na který jsem uložil pro svoji matku synovy fotografie. Že by se snažil zničit nějaké důkazy?

2) Recyklace do extrému

První skrývačka, kterou kontrolujeme preventivně i několikrát denně, je odpadkový koš. Když dítě našlo na zemi jakýsi papírek a odneslo jej do koše, pochválil jsem ho. Neměl jsem to dělat, protože zatím asi nerozeznává, co je odpad a co ne. To, že vyhodí plast do koše na papír, je v jeho věku omluvitelné. Pokud je tím plastem nová, ještě nerozbalená sada dětských lžiček, už ho doopravdy nechválím. Vrcholem všeho bylo, když jsem syna načapal, jak se snaží do koše nacpat celý balík plínek.

Stručně řečeno, odpad doma třídíme nadvakrát. Naštěstí jsme dosud vše odchytli a nemuseli jsme se přehrabovat před domem v popelnici, abychom našli peněženku/mobil/klíče/jinou důležitou věc.

3) Posedlost toaletou

S ženou stále netušíme, zda naše dítě už ví, k čemu slouží nejmenší místnost v bytě. To, že zde občas – po vzoru koček – rozmotává toaletní papír a staví si z něj hnízdo, je vcelku pochopitelné. Méně pak chápeme, co dělá, když si někdo sedne na tu záhadnou bílou mísu.

Syn jako kdyby vycítil, že někdo odchází na ona místa. Pokud za sebou nestihneme zavřít, máme smůlu. Už totiž většinou stojí ve dveřích a dívá se. Dívá se a směje se jako blázen. Tuto jeho reakci si překládám zhruba jako: „Chachá, vy jste hloupí! Kdybyste nosili plínku, nemusíte sem chodit!“

Jakmile to začal dělat, snahy naučit ho chodit na nočník byly zdvojnásobeny. Zase nastane den, kdy se budeme smát my!

4) Čmárání

Syn zatím kreslit pochopitelně neumí, ale spirály a nepravidelné kruhy čmárá velmi rád. Občas přetáhne přes papír a pokreslí lino nebo stůl, dokonce jsme čáry našli už i na zdi. Ovšem to, že se kreslí jen na papír, pochopil opravdu rychle a toto pravidlo dodržuje.

Knihy naštěstí nechává na pokoji, ale už jsem našel kompletně pokreslený daňový doklad k novému počítači. Proč jen je v tolik lákavém formátu A4 a já ho neprozřetelně odložil na konferenční stolek? Doufám, že počítač nebudu muset reklamovat. Předložit někde podobný dokument by byl trapas.

Naštěstí jsem našel dobrý zdroj kreslicích papírů. Během hodnocení literárních soutěží si některé delší povídky tisknu. Když už nejsou potřeba, s radostí je synkovi předám. Pokud se daný text hemžil pravopisnými chybami, je opravdu uspokojující sledovat, jak jej dítě kompletně přeškrtává červenou pastelkou.

5) Dokonale načasovaná slova

Slovní zásoba našeho dítěte není zatím závratná. Ale i s těmi pár více či méně slovy dokonale ovládá humor spočívající ve správném načasování. Článek mohu zakončit kratičkým rozhovorem, jehož jsem byl nedávno svědkem. Žena vešla do pokoje a viděla spoustu rozházených hraček všude kolem. Pohlédla na syna a nasadila přísný výraz.

Maminka: „No teda! Kdo tady udělal takový binec?“
Syn: „Máma!“
Ten přísný výraz nevydržel pak ani vteřinu.гидроаккумулятор 50 литров ценаhdd вместо dvd привода в ноутбукеотзывы

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email