Zaměstnavatel versus nezkušený absolvent – jak ven z bludného kruhu?

4 min. čtení
absolvent

Často se dozvídáme informace o tom, že zaměstnavatelé nechtějí přijímat absolventy, vyžadují praxi, nabízejí nehorázné podmínky… Zkrátka na zaměstnavatelích nikdo nenechá nit suchou. Přitom, tak jako všude, i tady má mince dvě strany. A i když se samozřejmě najdou tací, kteří se opravdu snaží zaměstnance „sedřít z kůže“, rozhodně to není pravidlem.

Zkusme to chvilku vidět z té druhé strany. Z pohledu zaměstnavatelů. Tedy těch „hodných“, kterým jde opravdu o to, najít kvalifikované síly na určené pozice, řádně je odměnit, a ještě třeba vytvořit v práci dobrou partu lidí. I když to na první pohled nemusí být patrné, i takových je dost a pracovat s nimi pak vede k oboustranné spokojenosti.

Bez zkušeností = bez šance?

Podívejme se na absolventy, tedy lidi, kteří právě ukončili vzdělání a vrhají se na trh práce. Problémy absolventů vysokých škol a jejich uplatnění na trhu práce je věčně horké téma. Třeba v roce 2013 našlo zaměstnání ihned po ukončení studia pouze 13 % ze všech studentů, kteří právě obdrželi diplom. Proč tomu tak je? Praxe, praxe, praxe. Většina studentů a čerstvých absolventů, kteří se nemohou uchytit, to vysvětluje jasně. Zaměstnavatelé je nechtějí, protože nemají zkušenosti. Ty zkušenosti, které ani sebelepší titul z prestižní univerzity nenahradí.

Je to skutečně tak? A jde o neřešitelný problém? Ano, podle výzkumů 80 % zaměstnavatelů přijme na pozici raději člověka s praxí než absolventa se sebelepšími výsledky ve škole. Jenže ruku na srdce. Kdybyste byli na pozici manažera, přijali byste raději člověka, který danou náplň práce už dělal, a navíc je zvyklý na určité pracovní tempo? Nebo člověka, který v teoretické rovině ovládá možná i více než vy, ale zná jen tabulky a čísla? A nadto se jeho život doteď točil kolem chození na přednášky, skládání zkoušek a prázdnin, v lepším případě trávených na brigádách? Nic není černobílé.

Mládí má své výhody

Na druhou stranu, zaměstnavatelé si stále více uvědomují i výhody a silné stránky absolventů. Nejen že mají v paměti čerstvá data a novinky z oboru. Navíc vždy vnáší do práce svěží vzduch nasáklý ideály, který bohužel u většiny zaměstnanců časem více či méně vyprchá. Proto se i zaměstnavatelé snaží najít vhodné řešení. A ono skutečně existuje!

Řešení se nazývá stáže. Stále více firem u nás se dnes ubírá tímto směrem a najít stáž může student v podstatě jakéhokoliv oboru. Často začínají jako stážisté neplacení, je však pravidlem, že pokud jsou ve firmě se studentem spokojeni, přechází na práci placenou, částečné úvazky, anebo třeba i pracovní poměr po ukončení studia. Pokud samozřejmě student chce pokračovat v oboru a firmě, kde jako stážista začínal. To je totiž další výhoda stáží, pro obě strany. Student si vyzkouší práci v oboru a zjistí, jestli praxe odpovídá jeho ideálům, anebo by se měl třeba ubírat úplně jiným směrem. To pak ušetří práci i zklamání jak jemu, tak i případnému potenciálnímu zaměstnavateli.

Oboustranná spolupráce pomáhá

Díky těmto možnostem se situace absolventů na trhu práce pomalu, ale jistě zlepšuje. V loňském roce už vzrostl počet studentů zaměstnaných přímo po promoci z 13 % na 21 %. Nejen zaměstnavatelé, ale i studenti se snaží z budoucích problémů vybruslit už na škole, proto je spolupráce studujících mladých lidí a firem tak úspěšná. 70 % studentů při škole pracuje a stále více z nich volí právě raději stáže a práci v oboru než klasické brigády v barech nebo fastfoodech. A firmy jsou tomuto trendu více než nakloněny.

Být nezaměstnaným absolventem bez praxe není rozhodně žádný med. Ale být zaměstnavatelem, který absolutně nezkušeného absolventa přijme, také není legrace. Skvělá zpráva je, že lék na tento problém objevuje pořád více lidí na obou stranách barikády. A je jen otázkou času, kdy se situace zklidní a stejně jako ve světě, i u nás bude pro studenty normální si během studia hledat stáže v příslušném oboru. A zaměstnavatelé pak budou takové studenty s radostí přijímat hned poté, co dostanou diplom.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email