Uspávací injekce je až ta poslední možnost

4 min. čtení
Azyl XY

Natěstí už pomalu odzvonilo časům, kdy se zvířata s každou, byť i sebemenší bolístkou posílala rovnou za duhový most. Dříve se slepé kočky i psi bez milosti utratili. Dnes jejich cesta může končit a zároveň začínat v podobném útulku, jako je například Azyl XY, který leží nedaleko Mělníka.

Ojedinělý útulek

Azyl XY

Azyl XY

Azyl XY je útulek, který u nás nemá obdoby, specializuje se totiž na handicapovaná zvířata. „Najdete tu dvounohé, třínohé, slepé, hluché či jinak nemocné kočky a psy. Zvířata k nám přicházejí od lidí, kteří je už kvůli jejich nemoci nechtějí. Někteří je nechají raději utratit, než aby museli platit za operaci, nebo na ni prostě nemají peníze a uspání je pro ně levnější. Další část se k nám dostává z jiných zařízení. Nemůžete nechat ochrnutého psa nebo třeba slepou kočku v klasickém útulku, kde jsou sami zavření v kotci. U nás se jim dostane potřebné péče a pak se jim hledá nový domov,“ osvětluje Nikol Schneiderová, která společně s Janou Bednárovou tento útulek v roce 2014 založila a stará se o jeho chod. Víc sil si azyl dovolit nemůže.

„Hlavně chceme lidem ukázat, že každý handicap se dá překonat a hluchá kočka nebo dvounohý pes budou stejně skvělým společníkem jako ten zdravý,“ doplňuje ji Jana, vrchní azylová teta, jak o sobě s úsměvem říká.

Každý chlupáč má svůj příběh

 

Azyl XY

Azyl XY

V azylu končí zvířata, jejichž osud je často dost pohnutý a pro nás ve většině případů bohužel (nebo možná bohudík) neznámý. Například Valentýna, dvounohá mladá fenečka, která přišla z ukrajinského útulku s takovým zraněním zadních končetin, že jí musely být amputovány. I přesto vesele „pobíhá“ po zahradě a vyžaduje od vás neustále hlazení, jež prokládá jemným okusováním rukou. Podobně je na tom i druhá dvounožka Bianca, kterou bez nohou již našli její majitelé, ale nezvládli se o ni starat.

Ftefan doputoval z válečné ukrajinské oblasti a je chorobně bázlivý. Postupně se učí důvěřovat lidem. Lenka přišla z množírny, protože už zřejmě nebyla schopná mít tolik štěňat, kolik bylo potřeba, a tak se jí majitel zbavil. Bázlivá Kokoska, Percival a slepý Lancelot se do azylu dostali od člověka, co měl na zahradě přes 50 psů, které nechával svému osudu a nestaral se ani o jejich zdraví. A ve výčtu bych mohla pokračovat dál… V Azylu XY najdete zhruba dvacet psů a skoro stejný počet koček a koťátek.

„Kotce tady nevedeme“

Azyl XY

Azyl XY

O zvířata v azylu se stará Jana, která s nimi žije ve starším domečku s velkou zahradou v obci Kly u Mělníka. V útulku však nenajdete žádné kotce. „Kotce nejsou potřeba, zvířata tráví všechen čas se mnou doma nebo na zahradě. Používáme jen malé klece na rozdělení zvířat, když tu zrovna nejsem, aby se mi tu třeba nepoprala. Jinak jsme ale pořád spolu. A ještě máme dočasné péče. To znamená, že některá zvířata jsou u našich dobrovolníků přímo doma a tam čekají na adopci. Týká se to třeba našich seniorů, kteří nezvládali to množství zvířat tady, a některých plachých fenek, se kterými je potřeba denně pracovat, popisuje Jana.

Tento způsob vedení azylu má i další výhody. Zvířata, mnohdy pocházející z úděsných podmínek, se učí běžnému životu. Spí v posteli, krmí se s ostatními, učí se lásce i tomu, že páníček občas musí někam na chvíli odejít, ale zase se vrátí. Jana má totiž krom tohoto „zaměstnání“ i svou běžnou práci.

Pomocná ruka se vždycky hodí

Azyl XY

Azyl XY

Azyl XY nedostává žádné dotace od státu a funguje na bázi darů, různých benefičních akcí, aukcí, bazárků a výdělků z obchůdku Druhá šance. Každý dobrovolník je proto více než vítán. „Kdyby se chtěl někdo z čtenářů zapojit, nebo se přijet podívat a vyvenčit některého z našich svěřenců, budeme moc rády. Kontakt na nás i adresu najdete na webových stránkách. A třeba neodejdete s prázdnou, na nový domov tu čeká spousta pejsků i kočiček. A jestliže už máte doma plno, lze si adoptovat zvířátko i na dálku a podporovat ho finančně, vzkazuje Nikola všem čtenářům. A já jen dodám, že pokud se do azylu vypravíte, vezměte s sebou pytlík piškotů. Ty mají totiž chlupáči nejradši.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email