O účincích hudby na stav nemocných pacientů není pochyb a moderní medicína dokáže muzikoterapii po zásluze ocenit. K dokonalosti ji nyní dovedla Američanka Bridget Sovaová, která v michiganské dětské nemocnici započala zajímavý projekt. Do písní totiž vkládá tlukot srdce dětských pacientů a sklízí nemalý úspěch.

"The song can be a family favorite, or something the child loves," Sova said. "Most of the time we use this as a memory-making technique. That's the passion behind the project, for the families who are going through the hardest times." (Chris Clark | Spectrum Health Beat)

Bridget Sovaová

Bridget Sovaová studovala muzikoterapii na univerzitě v Ohiu, načež absolvovala stáž v Cincinnati Children’s Hospital po boku zkušeného terapeuta Briana Schrecka. Byl to právě on, kdo přišel s nápadem nahrávat tlukot dětských srdcí a kdo se s Bridget podělil o své znalosti a zkušenosti. Když Sovaová nastoupila do dětské nemocnice v Michiganu, začala se tomuto neobvyklému druhu terapie věnovat naplno.

Bridget pracuje výhradně s dětskými pacienty a vybírá pro ně písně jak klasické – například známé americké ukolébavky – tak i ty modernější. Tlukot srdce svých pacientů vložila třeba i do hitů popové hvězdy Katy Perry. Bridget písně vždy upravuje a jejich rytmus přizpůsobuje tlukotu konkrétního dětského srdíčka. Ten je zaznamenáván pomocí stetoskopu spojeného s mikrofonem a nahrávacím zařízením.

„Píseň většinou vybírá rodina pacienta. Vždy, když nahrávám tlukot srdce, se ptám členů rodiny, jaká písnička je pro ně důležitá,“ podotýká Bridget Sovaová. „Jen vzácně mě rodina požádá, abych píseň vybrala já nebo abych sama nějakou složila. V takovém případě volím nejčastěji z písní, které jsem buď už s pacientem někdy zpívala, nebo které mi ho připomínají.“

Music therapist Bridget Sova plays for 5-month-old Abigail Bennett Smith at Spectrum Health Helen DeVos Children's Hospital. Abigail is held by her mother Sarah Marie Smith. (Chris Clark | Spectrum Health Beat)

Bridget Sovaová

Pro mnohé z dětí jsou tyto nahrávky jediným způsobem, jak komunikovat se světem. Takovou pacientkou je i malá Adalyn, která se narodila předčasně a trpí Downovým syndromem. Tlukot srdce vložený v oblíbené písni má význam i pro rodinu nemocné dívenky. „Dělá mi radost slyšet rytmus jejího srdce a vědět, že je silná a zdravá a že je tu s námi; že jsme to dokázali i přes všechny ty překážky,“ říká matka Adalyn. Jiným pacientům zas pomáhá Bridgetina terapie redukovat stres či tišit bolest.

Brigdet Sovaová má se svou terapií nemalý úspěch, a to jak u kolegů, tak u samotných pacientů. Přítomnost lékařů v bílých pláštích může nemocné stresovat, když ovšem vstoupí do pokoje Bridget s kytarou v ruce, dává všem jasně najevo, že přichází udělat trochu té zábavy. Lidé se jí často ptají, zda je umělkyně, jelikož nejsou na zdravotníky s hudebními nástroji zvyklí. Sovaová jim proto vysvětluje, jak muzikoterapie funguje a co přináší pacientům.

Cystic Fibrosis patient Emily Plummer gets a high five from music therapist Bridget Sova after they played a song together at Spectrum Health Helen DeVos Children's Hospital. (Chris Clark | Spectrum Health Beat)

Bridget Sovaová

Nemocným totiž pomáhá jak poslech hudby (takzvaná receptivní muzikoterapie), tak i její produkování, fungující jako emoční ventil. Hudba se navíc běžně využívá u jedinců po chirurgických operacích či stomatologických zákrocích, dokáže také ovlivnit vegetativní funkce jako krevní tlak, dýchání, termoregulaci či srdeční tep.

O popularitě netradiční terapie Bridget Sovaové svědčí i nespočet telefonátů a emailů, které nemocnice dostává od jiných terapeutů z celých Spojených států. „Jsem ráda, že se mohu o tuto myšlenku podělit i s jinými zdravotníky, kteří pomohou dalším pacientům a jejich rodinám,“ svěřila se online magazínu Tukutuku Bridget.

Foto: SpectrumHealthBeat.org

купить ноутбук в америкецветовой контраст пола и межкомнатной дверикак выбрать электронную книгу мнение эксперта

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email