Superúčinná zbraň proti prokrastinaci

Kniha Petra Ludwiga „Konec prokrastinace“ se stala naprostým bestsellerem nejen na českém trhu. Do dnešního dne bylo prodáno přes 50 000 výtisků, což je na české poměry obdivuhodné číslo. Zvláště pokud uvážíme, že se jedná o naučnou knihu, která popularizuje vědu.

Samotný termín prokrastinace je v dnešní době již velmi známý. Není ho proto třeba sáhodlouze popisovat. Stačí uvést, že jde o chorobné odkládání činností a úkolů. Pokud se přeci jen s tímto termínem setkáváte až teď a chcete se s ním více seznámit, pusťte si následující video.

Celý koncept vznikl na základě osobní zkušenosti. Ludwig a jeho kolegové na univerzitě si všimli, že zadané úkoly odkládají na poslední chvíli. Kvůli tomu jsou neefektivní a právě to jim začalo vadit. Rozhodli se tedy vyhledat relevantní odborné studie na toto téma a nalezené metody a techniky proti „nicnedělání“ na sobě také vyzkoušet. Když zjistili, které postupy jsou efektivní a fungují, začali je vyučovat ve firmách a na univerzitách. Názorný příklad najdete zde.

Termín prokrastinace často zneužívají lidé, kteří jsou líní a hledají pro to omluvu. Ale hranice mezi lenošením a prokrastinací je podle Ludwiga jasná: ,,Líný člověk se svým nicneděláním dělat nic nechce. Kdežto chudák prokrastinátor by rád něco dělal, ale nemůže do toho sám sebe přemluvit.“

Další obvyklou výmluvou prokrastinátorů bývá, že pod tlakem a na poslední chvíli dosáhnou lepších výsledků. Ludwig se však odvolává na analýzu, z níž jasně vyplývá, že lidé mnohem častěji pod tlakem selžou.

Nejrizikovější skupinou jsou podle Ludwiga lidé inteligentní a kreativní, kteří si dokáží sami vymyslet racionální důvody k tomu, proč danou věc neudělají. Autor své čtenáře v knize vybízí k zamyšlení se nad třemi základními tezemi. Na jeho vlastní interpretaci těchto tezí jsem se zeptala přímo jeho…

Věci, které byste měl udělat a chystáte pro nás v nejbližší době.

Mojí nejvyšší prioritou je expanze do zahraničí. Knihu Konec prokrastinace překládáme do dalších pěti jazyků, včetně například čínštiny. Zároveň bych chtěl v každé z těchto zemí otevřít samostatnou pobočku. Protože kdekoliv kniha vyšla, tam se brzy objevila poptávka po dalších službách, přednáškách, workshopech a konzultacích. Jako například v Rusku. Vidím stále větší smysl v předávání našeho know-how a v pomoci s bojem proti prokrastinaci.

Věci, které byste chtěl dělat a snad se k nim i dostanete.

Letos bych chtěl opět udělat sérii přednášek pro veřejnost. Tentokrát na téma ,,spokojenost“. Za posledních několik let vznikly poměrně zajímavé studie o tom, co člověk může dělat pro to, aby byl spokojenější. Bohužel se tyto studie často mezi lidi ani nedostanou. Už před Vánocemi jsem měl na toto téma pilotní přednášku v Praze, kam dorazilo kolem osmi set lidí. Byla to asi nejsilnější atmosféra, kterou jsem na přednáškách zažil. Chtěl bych něco takového zrealizovat i v menších městech.

Co děláte, když prokrastinujete?

Teď již prokrastinuji výrazně méně. Což neznamená, že neprokrastinuji vůbec. Člověk si musí dávat neustále pozor. Můžete několik dní neprokrastinovat a pak to na vás přijde. Prokrastinace vždy někde číhá. V mém případě jsou rozhodně největším zbytečným žroutem času sociální sítě. Hlavně ta facebooková. U mě je to ještě horší tím, že spravuji profil mé knihy. Takže tam čas od času vlastně chodit chci. Rozpoznat správnou míru je ale i pro mne těžké.написать смс на ютел бесплатноснасть с кормушкойsmsp

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email