Školu mám hotovou, co dál?

3 min. čtení
absolventi

Inzerát: Hledáme absolventa – požadujeme angličtinu, italštinu, ruštinu a čínštinu, min. dvě vysoké školy, řidičský průkaz na traktor a praxi min. 5 let. Nabízíme pracovní dobu 16 hodin denně, plat minimální. Že vám to vůbec nepřipadá vtipné a místo abyste to vzali jako legrační nadsázku, naskakuje vám husí kůže a chytáte tik do levého oka? Nejste sami.

Současná situace čerstvých absolventů je bohužel velmi podobná té z inzerátu, byť přiznávám, že ten byl úmyslně poněkud přehnaný. I já se chystám příští rok dokončit studia a opravdu se obávám toho, co přijde. Budu sice mít v ruce diplom (tedy doufám), ale upřímně řečeno, koho to zajímá? Mám pocit, že mé budoucí zaměstnavatele nikoli. To, co v současné době totiž vede, je praxe. Počet vystudovaných škol, kurzů a školení je jen bonusem navíc.

Znám i spoustu jiných studentů, kteří jsou na tom podobně. Moc možností na výběr nemají. Jedni právě dostudovali a vzali za vděk jakoukoli prací, kde byli ochotni je zaměstnat bez praxe, i když třeba mimo jejich obor a často také hluboko pod jejich očekávání. Ti druzí se snaží pár měsíců před stánicemi sehnat jakoukoli praxi v oboru, která by jim po skončení studií pomohla najít uplatnění.

Co tedy s tím?

Jestliže nechcete hned po škole putovat na úřad práce, je třeba se připravovat už nějakou dobu dopředu. Nejlépe několik měsíců, popřípadě i let shánět zkušenosti. Není nutné hned na začátku mířit až na vrchol. Trh práce je velmi pestrý a každý obor nabízí nejrůznější pracovní nabídky.

Někdy jsou ty nejlákavější sice formou stáže bez nároku na honorář, nicméně společnosti, které studentům takové možnosti nabízejí, si dobře uvědomují, že know-how je často důležitější než finanční odměna. Navíc se každý z nás denně potkává s velkým množstvím lidí, není tedy nic jednoduššího než se zmínit o tom, co studujete, co vás zajímá a baví, a uvidíte, kolik možností a kontaktů skrývá vaše okolí.

Zde je několik osvědčených tipů, prověřených těmi, kteří byli v podobné situaci před pár lety:

  • Mezi inzeráty nehledejte jen placené práce, zkuste se někdy podívat i na stránky velkých firem z vašeho oboru, třeba zrovna přijímají nové stážisty.
  • Rozhoďte sítě v rodině i mezi přáteli. Nebojte se využít i možností sociálních sítí. Napište status o tom, co hledáte, třeba si ho přečte někdo, kdo shání někoho právě s vašimi zkušenostmi.
  • Nehledejte pouze mezi online inzeráty, občas prolistujte i místní noviny nebo si poslechněte, jaké nabídky práce vysílají rozhlasové stanice.
  • Zkuste se poptat ve škole, studenti mohou využít výhod, které jim domlouvají přímo samotné školy, a to jim může profesní start usnadnit.

Nakonec je stejně nejdůležitější se rozhodnout, zda se budete naplno věnovat škole až do samotného konce studia, nebo jestli uberete tak, abyste zároveň zvládli sbírat i pracovní zkušenosti. Pokud samozřejmě nepatříte k mimořádně talentovaným jedincům, kteří zvládají školu s přehledem a napříč ročníky proplouvají bez mrknutí oka, nebo váš strýček není ropný či mediální magnát a nesežene vám práci snů na počkání.

Nezoufejte však ani v případě, že na vlivné příbuzenstvo spoléhat nechcete. I jako absolvent máte kromě solidního vzdělání určitě i co dalšího nabídnout a nemusíte zrovna ovládat osm světových jazyků a být přeborníkem na kdeco. Někdy stačí poupravit svůj životopis tak, aby ve vás zaměstnavatel viděl potenciál a rád si vás zaučil.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email