Tendence odkládat povinnosti na jindy není diagnóza, ale důsledek momentálního duševního stavu. Únavy, lenosti, nesoustředěnosti, strachu, zahlcení nebo nedostatku motivace. Všichni jsme to zažili, ovšem jen někteří z nás si dokážou skutečnou příčinu prokrastinace přiznat. Jakmile ale víme, proč chceme dělat cokoliv, jen ne to, co bychom měli, můžeme se chorobnému odkládání lépe postavit čelem. Kde se najdete vy?

Nejste motivovaní

Nevidíte v tom, co máte dělat, žádný smysl. Pravděpodobně to ani pro vás nebude mít žádný nebo žádoucí výsledek. Nedostatek motivace často způsobuje prokrastinaci, jen si ji v takovém případě obvykle rádi ospravedlňujeme leností, o té ale až později. Směřuje vaše činnost/práce k nějakému cíli? Jaký bude výsledek? Potěší a posune vás dál? Nenacházíte-li motivaci, skoncujte s danou činností a věnujte se něčemu, v čem vidíte smysl. Tady je prokrastinace jasným signálem ke změně.

Trpíte strachem

Bojíte se, že s vámi šéf zamete, když nevymyslíte byznys plán do zítřejšího dne? Máte strach, že připravíte na další meeting trapnou prezentaci, a tak se do ní raději ani nepouštíte a místo toho gruntujete byt jako zběsilí? Strach je nedůvěra v  budoucnost. Nevěříte, že to vyjde, a hlavně nevěříte sami sobě, že na to máte. Soustřeďte se jen na svůj výkon. Zapomeňte chvíli na to, co si myslí ostatní. Ponořte se do práce a vyždímejte ze sebe to nejlepší. Ono to nějak dopadne.

Jste zahlcení

Znáte to. Jeden deadline se hrne za druhým, všechny činnosti jsou důležité, tak kde začít? Lákavé je nezačínat nikde a dívat se třeba na roztomilá videa zvířátek na youtube nebo si přečíst, co nového ve světě. Uběhne hodina, dvě a vy nemáte šanci stihnout vše, co jste si předsevzali. Právě jste prožili prokrastinaci zahlcením. Na to si stačí v klidu sednout a říct si, co je priorita a co můžete s klidem v duši posunout na později. Pak postupně jeden úkol po druhém splníte. Problém je vždy dobré si takzvaně „rozparcelovat“ na menší kousky, což vám potvrdí každý psycholog.

Únava se hlásí

Prokrastinace se nám někdy snaží naznačit, že bychom měli zvolnit. Je to vyčerpání a únava, která nám nedovoluje, abychom se soustředili na svůj úkol. Pak nezbývá nic jiného, než jít od toho a zkusit si reálně odpočinout. Doporučuji odejít od počítače a zkusit procházku v přírodě. Až se vrátíte, uvidíte, že plnění povinností zase začne dávat smysl.

Jste líní

Prachsprostá lenost bez příčiny přepadne někdy každého z nás. Raději bychom se viděli s drinkem na pláži, než řešili pracovní projekt, to je přirozené. Lenost souvisí se sebekontrolou, zapracujte na ní. Ti nejúspěšnější lidé svoji lenost dokázali zkrotit, protože se uměli namotivovat a pevnou vůlí překonali lenost. Po dobře odvedené práci se odměňte, udělejte něco, co vás potěší.нюдовый макияж для зеленых глаздоставка сборных грузов из китаяdver-nik

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email