výpověď z práce

Nenadálá výpověď ze strany zaměstnavatele je pro mnohé z nás velkým strašákem. I tak by výpovědní lhůta, součást pracovní smlouvy, měla oběma stranám zajistit čas na hledání náhrady. A právě v této době je potřeba počítat s několika změnami, ustát pár někdy až zvláštních situací, a když jsem si je tak sumírovala, vyšel mi z toho padák – při troše nadhledu – jako výhodnější varianta. 🙂 Nevěříte?

Varování: Článek není vhodný pro právě vyhozené a dosud nesmířené 🙂

Oběť má lepší výchozí pozici

Když dostanete vale od svého šéfa, první reakcí bývá šok, panika, vztek, cítíte se uraženi a jste hodně naštvaní na všechno, co se kdy ve firmě stalo, protože to „určitě“ zapříčinilo váš vyhazov! Já jsem naposledy běžela ven na cigaretu naprosto bez ohledu na to, jestli můžu, nebo ne – beztak mě vyhodili, tak co se mi ještě může stát??? Člověk má chuť jít okamžitě domů, protože nenachází smysl v další práci…

Rozhodně bych si to nedovolila, kdybych výpověď podala já. Tedy za předpokladu, že utíkám za lepším a že jsem si to nové místo hledala za šéfovými zády, pochopitelně. To zas přinesete papír, tiše, aby se nikdo nelekl, jej položíte na stůl (e-mailem je to ještě tišší 🙂 ) a čekáte se sklopenýma ušima, kdy se spustí řev…

Smutné je, když to vůbec nikoho nerozčílí nebo nerozlítostní. Přece jen by trocha uznání neškodila, že? 🙂

Výpovědní doba

Nuda! Něco tak zbytečného! Naprosto beze smyslu! Výpovědní doba ty vyhozené zdržuje od hledání nové práce, a těm, co výpověď dali, nepředstavitelně otravuje život. Proč bych cokoli dělala, když…?!? – tu otázku jsem si kladla denně, pokušení flákat se mě pronásledovalo od vstupu do kanceláře po její opuštění. Tendence šidit telefonní hovory byla někdy až drze nemístná…

Tohle je, přátelé, vždycky zkouška jako Brno, protože někdy i sám zlý šéf zpanikaří a naloží vám úkolů víc, než jste měli za poslední půlrok. A stihni to! Je na vás, jestli mu dáte dostatečně najevo, že váš odchod z firmy bude pro něj znamenat trest! 🙂 Rozhodně se nenechte zneužívat, pravidlo „odsud posud“ je ve vašich rukách!

Poslední den v práci

Rozhodnutí šéfa, že vás v práci už nechce, zanechá ve většině lidí spíš trpkou pachuť zklamání, a proto by od vás nikdo neměl čekat velkolepou rozlučku. Jestli se vůbec s někým sejdete, tak leda po práci, s lidmi, které máte ve firmě nejradši, nebo raději s nikým z nich. Celý večírek je spíš na truc, a každý většinou pojede na vlastní náklady.

Bude-li však odchod z vaší vůle, bude potřeba uspořádat rozlučkový mejdan, což se prodraží, protože občerstvení grátis bude největší zárukou toho, že na něj vůbec někdo přijde. 🙂 Přece jen jste to vy, kdo chce odejít, tak proč by to ostatní měli slavit dobrovolně, a ještě k tomu za své, že?

První den po práci

Tohle je asi jediný bod, který vyjde nastejno pro obě varianty. Buď máte kocovinu, nebo nastupujete do nové práce a máte hlavu v pejru, takže vaše bývalá práce vám je ukradená, ať je víkend nebo všední den. První den v nové práci prostě velmi často přináší úlevu, protože se všechno zdá být rozhodně lepší, než jaké to bylo, a to bez rozdílu, kdo onu výpověď dával komu.

První půlrok v nové práci

Jestli vaše výpověď měla nějakou chybu, třeba že jste ji vůbec neměli dávat, se dozvíte přesně touto dobou… 🙂 Pokud jste se totiž rozhodli správně, neměly by vás napadat pochybnosti, zda jste se příliš neunáhlili.

Pokud jste si vybrali správně, vzpomínáte na svou bývalou práci už jenom v dobrém a nederou se vám slzy do očí při každé vzpomínce na šéfa a na den, kdy vás poslal jinam. Jen ti vaši kolegové se ozývají míň a míň a najednou pracují i v době, kdy se ještě „za vás“ kousali absolutní nudou… Sejde z očí, sejde z mysli platí, ať už se odstěhujete z města, nebo jenom změníte linku autobusu.

Když to tedy sečtu, dostat padáka je šetrnější, pokud si to v osudný den dovedete v hlavě srovnat včas. Určitě není důvod k panice ani ke vzteku, naopak mnoho lidí vám později potvrdí, že to bylo to nejlepší, co se jim v životě mohlo stát…снасти на рыбалкукейсы для визажистакачественные ноутбуки

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email