Pracovní dovolená a jak ji přežít

6 min. čtení
pracovní dovolená

Toužíte vypadnout ze zasmušilého podzimu a zajet si rozproudit krev do letovisek, kde panuje věčné léto? A chystáte se i během tohoto volna pracovat? Všichni víme, že by se to dělat nemělo. Oddělit práci a volný čas je jedna z prvních zásad, které by měl zvládnout nejen ten, kdo pracuje na volné noze. Ovšem „freelanceři“ jsou v tomto směru zvlášť ohroženou skupinou. Někdy se to ale prostě stane. Nahrne se práce, která nepočká a nelze ji delegovat, ale současně se děsivým tempem přiblíží datum zakoupené a zaplacené dovolené, nebo se jen dostaví nepřekonatelná touha někam odjet.

Odmítnout zajímavou práci nebo se spolehnout na to, že ji rychle dodělám po návratu během půldne před uzávěrkou, je risk. Občas je lepší zatnout zuby a vzít si jí trochu s sebou, i když jste si původně chtěli jen užívat moře a lenošení. Pokud nejste vázaní na kancelář a přímý kontakt s kolegy a práci můžete „sbalit“ do notebooku, nic vám nebrání. Digitální nomád je jiná kategorie, ten se svou prací cestuje dobrovolně a úmyslně, zato pracovat o dovolené je spíš krajní nouze. Když už se vám to stane, nezoufejte – je úplně reálné stihnout pár termínů a přitom si užít i zasloužené volno. Pomůže vám dodržení několika pravidel.

1) Zabezpečte si svou dostupnost

Což je téměř synonymem pro dostupnost internetu. Klienti či kolegové s vámi budou chtít komunikovat a vy s nimi zřejmě také. Předpokládejme, že k práci, kterou si vezete v notebooku, také potřebujete použít online zdroje, chcete průběžně odesílat hotové úkoly nebo kontrolovat komentáře na sociálních sítích, zveřejňovat nové články a videa na blogu. Není dobré nad tímhle bodem mávnout rukou s tím, že na stránkách hotelu psali, že je v areálu wifi zdarma. Může se vždycky stát, že v den vašeho příjezdu se porouchá router a správce prostě nesežene na romantickém panenském ostrůvku IT servis.

Nebo s překvapením seznáte, že služba byla zpoplatněna – ostatně právě informacím o možném poplatku za využití wifi byste měli věnovat pozornost při objednávání ubytování. Často máme zafixované, že wifi = internet zdarma. Ale třeba řada londýnských hotelů nižší kategorie připojení zpoplatňuje. Obvykle je možné využít volné připojení v barech, restauracích a kavárnách, jako pojistku je však lepší vzít si buď mobilní internet nebo aktivovat obdobnou službu přes svého operátora.

2) Co může pracovat samo, ať pracuje

Mám na mysli především správu sociálních sítí. Pokud dosud nepoužíváte žádný nástroj pro automatické sdílení příspěvků, je to příležitost, jak s tím začít. A zřejmě už nebudete chtít přestat. Ostatně pokud spravujete více sociálních sítí a záleží vám na pravidelnosti publikování, je to nevyhnutelný krok, i když na žádnou dovolenou nejedete. Na Facebooku lze příspěvky načasovat dopředu, ale pro ostatní je nutný management přes aplikaci.

Názvy jako HootSuite, Buffer nebo SproutSocial asi zná každý, kdo má se sociálními sítěmi co do činění. Ne všechny nástroje ale obsahují free variantu a ne každá free varianta dává možnost publikovat na větším množství sítí (nebo je nízký limit počtu příspěvků – například moci naplánovat jen 10 tweetů, když odjíždíte na 14 dní, nebude příliš efektivní). Téměř všechny však nabízejí možnost službu vyzkoušet v plném rozsahu po dobu jednoho měsíce. (Hrozí jen nebezpečí, že budete tak nadšení, že si službu skutečně začnete platit.)

3) Vyhraďte si na práci konkrétní čas – a dodržujte jej!

Asi by nemělo smysl jet na dovolenou s vidinou, že vás čeká osmihodinový pracovní den a za soumraku se půjdete vykoupat do moře. Berte si skutečně jen urgentní úkoly, které za žádnou cenu nemohly počkat. Neměly by vám tedy „ukrást“ ze dne víc než tři hodiny, ideálně. Připravte si předem plán podle termínů a uzávěrek a určete pořadí úkolů. Pak budete mít jistotu, že práci zvládnete, a kromě těch pár hodin, kdy se jí budete věnovat, můžete přepnout mozek a nemyslet na ni (jste přece na dovolené!). Můžete si ji naplánovat v jednom bloku nebo rozdělit, např. dvě hodiny ráno po probuzení a jednu hodinu po obědě. Samozřejmě zohledníte dny, kdy máte naplánované výlety – pokoušet se pracovat v autobuse na cestě k archeologickému nalezišti se špunty v uších, aby vás nerušil výklad delegáta, by nepřineslo kýžené výsledky (a také by vás považoval za pořádného hulváta ;-)).

Co s e-mailem? Rozhodně je lepší vypadat před širším světem, že jste na skutečné dovolené, a připravit automatickou odpověď v nepřítomnosti. Několika nejdůležitějším spolupracovníkům či klientům zřejmě oznámíte, že budete týden či dva pracovat z cizí země, ale pokud sklouznete do rutiny vašeho skutečného pracovního dne, rozvrh se vám těžko podaří dodržet! V žádném případě nekontrolujte poštu a raději ani nezvedejte telefony kolegů a klientů jindy než v čase, který jste si vyhradili na práci.

4) Nezapomeňte se odměnit!

Dodržujete pečlivě svůj rozvrh, úkolů ubývá a dostavila se i spokojenost z dobře odvedené práce? Tak se nezapomeňte také odměnit. Zvládnout takovou disciplínu je totiž umění (to dobře poznáte, jestli to někdy budete muset vyzkoušet). Dopřejte si dobrou večeři nebo jednu noční návštěvu u zmrzlináře navíc. A co ten suvenýr, po kterém už delší dobu pokukujete, ale zdál se vám trochu dražší? Určitě ale počkejte, až budete mít za sebou nejméně polovinu pobytu – budete tak mít o to větší motivaci přinutit se k opravdu pravidelnému režimu po celou dobu. A až poslední den před odjezdem budete mít hotovo, můžete úspěšný konec pracovní dovolené oslavit v místním podniku.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email