„Jsi blázen!“ slýchala od lidí z branže v době, kdy přišla jako první na český trh s plánem vyučovat zde tvůrčí psaní. Nejčastější námitky byly: „Kdo by o to asi tak měl zájem?“ a následně „Budeš si (a nám všem) vychovávat konkurenci?“ Neodradilo ji to a dnes je nejen nejvyhledávanější lektorkou takto zaměřených kurzů, ale i autorkou učebnic, z nichž se učí psát i na většině vysokých škol. Ono totiž všechno má svá pravidla a i psaní je řemeslo, kterému je třeba se naučit, aby to člověk dělal dobře.

Mgr. Markéta Dočekalová (*4. 3. 1969 v Praze) již od útlého dětství věděla, že se chce věnovat psaní. V době, kdy to sama ještě neuměla, diktovala své první příběhy otci, a od 14 let byla jednou z nejaktivnějších externích dopisovatelek v různých časopisech. I vzhledem k jistému zdravotnímu hendikepu se naučila za to, co chce, všemi prostředky bojovat. Přestože ji ostatní odrazovali, dala si za cíl dostat se na tehdy v podstatě jedinou školu v oboru – konkrétně na Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Účastnila se soutěží, získávala body za svá vítězství a k přijímacím zkouškám přivlekla plnou kárku časopisů, kde publikovali její články, reportáže, sloupky a fejetony. Vzala si do hlavy, že ačkoliv není pro režim z dostatečně vhodných třídních poměrů, dokáže to. Svou urputností a pracovitostí své přijetí skutečně vybojovala a dodnes ji tento přístup neopustil.

Ještě jako čtrnáctileté děvče poslala do České televize svůj první scénář pro televizní film a režisér Adamec jej chtěl okamžitě realizovat. Bohužel se vedení televize tehdy neodvážilo po zjištění autorčina věku do projektu pouštět. Pro ni to ovšem znamenalo potvrzení toho, že její psaní má smysl, a tak má dnes na svém kontě cca 3000 scénářů pro různé televizní stanice, včetně prvních 650 dílů seriálu TV Nova Ulice (na nichž spolupracovala také jako dramaturg a nakonec i jako vedoucí skupiny scenáristů) či pilotního dílu k připravovanému seriálu stejné televizní stanice Hasiči, který nakonec (z finančních důvodů) zůstal pouze jako samostatný film.

Jako autorka námětu je také podepsána pod mnoha pořady typu Párty (TV Prima), Rande (TV Nova), Když se řekne profese (ČT1), Dobré bydlo (TV Nova), Caruso Show (TV Prima), Pohádková půda (ČT1), Svatba roku (TV Prima), Slavní slavným (ČT1) a dalších zábavných pořadů, her a soutěží. Od 15 let také spolupracovala s Českým veřejnoprávním rozhlasem a i zde odvysílala desítky vlastních samostatných pořadů.

Kromě češtiny ovládá plynně i angličtinu, ruštinu a holandštinu. V Nizozemí totiž strávila 4 roky na stáži ke své diplomové práci a následně na studijním pobytu ve zdejších televizních a rozhlasových stanicích. Po návratu do ČR stála u vzniku několika časopisů a pro cestovní kancelář napsala průvodce po Nizozemí. Ve 30 letech jí pak vyšel soubor povídek a fejetonů z natáčení pořadu Rande Jak Slávek randil s Markétou aneb byli jsme u toho a jako spoluautorce o 5 let později bestseller Fit maminka.

Od roku 2000 se jako první lektor v ČR věnuje výuce tvůrčího psaní a scénáristiky. Ačkoliv od kolegů sklízela zpočátku spíše posměch a prognózy neúspěchu, dnes jsou místa ve většině kurzů, jež pořádá, naplněna dlouho dopředu. Absolventi jejích seminářů a kurzů, obecně zvaní „Dočekalovci“, získávají významné plus do svých životopisů, uchází-li se o zaměstnání například jako redaktoři. Z jejich řad vzešlo již cca 60 úspěšných autorů novel, románů i televizních scénářů. O své odborné znalosti se Markéta po několik let dělila také se studenty pražské Fakulty Filmové a Televizní (sekce FAMU – International) a University J. A. Komenského (UJAK).

Jako učební pomůcku sepsala a v roce 2006 vydala u nakladatelství Grada svou první tematickou učebnici Tvůrčí psaní pro každého. Během tří let vyšly další dva díly a všechny nejenže byly již několikrát dotiskovány, ale staly se na mnoha vysokých školách a literárních akademiích povinnou literaturou používanou při výuce. Loni Markéta přidala nejnovější z nich Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích, kde zodpověděla 300 nejčastějších otázek zájemců o tento obor a jeho studentů.

Je také autorkou dvou románů: Něco za něco (2011) a Rychle a bezbolestně (2012). Oba jí vyšly v nakladatelství Grada, přestože v tu dobu beletrii nevydávalo a zaměřovalo se výhradně na populárně naučnou literaturu. Úspěch Markétiných učebnic jim však sliboval čtenářský zájem, a tak podnikli tento průkopnický pokus a dnes už se i beletrii věnují běžně.

Od roku 2012 je ředitelkou literární agentury MÁM TALENT, s.r.o., první v ČR, která se zaměřuje na vyhledávání nových literárních talentů a jejich zastupování na knižním trhu. Agentura již objevila na 70 kvalitních děl a pomohla na svět 15 knihám. Dnes využívá i široké základny kvalitních redaktorů, korektorů či grafiků a nabízí autorům i nakladatelstvím širokou paletu služeb. Zajímavým počinem agentury pak je vydávání elektronického časopisu pro zájemce o tvůrčí psaní, který vychází pod názvem Talent a jehož třetí číslo se připravuje na září. Jako vždy a ve všem, Markéta se opět nebojí být první a pouštět se do nových věcí i se značnou nejistotou jakéhokoliv finančního přínosu, ba dokonce za značné potřeby „své dítě“ zpočátku dotovat.

Mgr. Markéta Dočekalová, zakladatelka kurzů tvůrčího psaní v ČR a ředitelka literární agentury MÁM TALENT, s.r.o., členka Syndikátu novinářů ČR a Americké asociace scénáristů, odborný konzultant / specialista pro oblast evropské kinematografie při Evropské komisi v Bruselu… a především – obrovský dříč a příklad všem, že pokud si něco opravdu přejeme, má cenu za to bojovat a vložit do toho veškeré úsilí. Sami jsme svého štěstí strůjci.

Autor fotografie: Žaneta Fleknováсумка macbook pro 15торговля на бинарных опционах обучениеотели в доминикане цены

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email